آثار مصرف مکمل‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سریع‌تر بیماران کووید 19
آثار مصرف مکمل‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سریع‌تر بیماران کووید 19

 

در چند سال اخیر بیماری کرونا مشکلات مختلفی را برای مردم جهان پدید آورده است و به طور کلی شیوه زندگی مردم به واسطه این بیماری تغییرات زیادی کرده است.

بیماری کووید 19 از زمان آغاز تا کنون جان بسیاری از افراد را گرفته است و مردم زیادی بر اثر این بیماری آسیب دیده‌اند. بیماری کووید 19 اثر مخربی بر روی سیستم ایمنی افراد می‌گذارد و با تضعیف سیستم ایمنی بدن منجر به مرگ و یا بیماری طولانی مدت می‌شود.

همانطور که این بیماری به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رساند، تقویت این سیستم نیز می‌تواند از رشد بیماری کووید 19 جلوگیری کنید. پس انجام مراقبت‌های لازم از جمله پیروی از شیوه‌نامه‌های بهداشتی و از همه مهم‌تر توجه به تغذیه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

در این مقاله داروبیار به بررسی اثر مکمل‌ها بر بهبود بیماری کووید 19 خواهد پرداخت.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن با استفاده از غذا

تغذیه یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی هر فرد به شمار می‌رود چرا که به واسطه تغذیه و خوردن غذا مواد مورد نیاز بدن دریافت می‌شود. روش‌ها و رژیم غذایی هر شخص برای تغذیه متفاوت است و متاسفانه امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از افراد توجه لازم را به تغذیه خود ندارند و از مصرف مواد غذایی مضر پرهیز نمی‌کنند و یا اینکه در مصرف مواد مختلف زیاده‌روی می‌کنند. این موضوع سبب بروز بیماری‌های مختلف و در نتیجه سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

آثار مصرف مکمل‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سریع‌تر بیماران کووید 19
آثار مصرف مکمل‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سریع‌تر بیماران کووید 19

همواره گفته می‌شود که پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین با توجه به رژیم غذایی و همچنین سایر عوامل دیگر مثل رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، دوری از محیط‌های شلوغ و آلوده و توجه به سلامت بدن می‌توان از سلامت سیستم ایمنی بدن مطمئن شد.

بیشتر بخوانید:  بهترین روش گرفتن فشار خون

در چنین شرایطی که یک ویروس در سراسر جهان پخش شده است باید به نکات گفته شده توجه بیشتری کرد تا سیستم ایمنی بدن در معرض خطر قرار نگیرد.

درست است که بسیاری از مواد مغذی از طریق تغذیه وارد بدن می‌شوند اما در برخی موارد مشکلاتی به وجود می‌آید که امکان دریافت این مواد از طریق غذا میسر نیست و یا اینکه برخی از افراد ترجیح می‌دهند در کنار توجه به رژیم غذایی خود و خانواده از یک عامل کمکی نیز استفاده کنند.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن با استفاده از مکمل‌ها

مکمل‌ها موادی هستند که کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن مثل مواد معدنی، ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و غیره را جبران می‌کنند.

مکمل‌های غذایی در شکل‌های مختلف قرص، پودر و کپسول تولید و عرضه می‌شود. مهم‌ترین نکته به هنگام استفاده از مکمل این است که نباید سر خود استفاده شود، یعنی برای مصرف مواد این چنینی باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید و مصرف مکمل بدون تجویز پزشک می‌تواند آسیب‌زا باشد.

زمانی که پزشک برای شما مکمل غذایی تجویز می‌کند این کار را متناسب با وضعیت بدنی و نتیجه آزمایشات شما انجام می‌دهد، و نوع مناسبی از مکمل در اندازه مناسب برای شما تجویز می‌شود.

مکمل‌ها حاوی مواد مختلفی هستند که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. در ادامه به برخی از این مواد اشاره خواهیم کرد.

مکمل‌های حاوی ویتامین D: ویتامین D یکی از ویتامین‌های مهم و ضروری برای بدن به حساب می‌آید که طبق برآوردهای انجام شده این ویتامین سرعت بدن را در پاسخ به عفونت‌های مختلف افزایش می‌دهد. همواره باید توجه داشته باشید تا با مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین سطح ویتامین D را در بدن بالا نگه دارید. در صورتی که پزشک با انجام آزمایش‌های لازم متوجه کمبود این ویتامین در بدن شود با تجویز قرص‌ها و مکمل‌های حاوی این ویتامین سعی در جبران کمبود آن می‌کند.

بیشتر بخوانید:  درباره مراقبت های روزانه انواع پوست بیش تر بدانید
آثار مصرف مکمل‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سریع‌تر بیماران کووید 19
آثار مصرف مکمل‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سریع‌تر بیماران کووید 19

مکمل‌های حاوی روی: روی یا زینک اثر ضد التهابی دارد و می‌تواند در بهبود و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش داشته باشد. طبق بررسی‌های انجام شده بیماران کووید 19 که جان خود را از دست داده‌اند میزان روی کمتری نسبت به سایر بیماران در خون خود داشته‌اند.

مکمل‌های حاوی ویتامین E: این ویتامین برای انجام بسیاری از واکنش‌های بیوشیمیایی بدن لازم است از همین رو در عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز نقش مهمی دارد. ویتامین E به دلیل داشتن آنتی اکسیدان در کنترل عفونت‌های مختلف حائز اهمیت است.

 

تاثیر مکمل‌ها در درمان بیماری کووید 19

به طور کلی طبق تحقیقات انجام شده استفاده از مکمل‌های حاوی مواد مغذی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. و با توجه به اینکه در بیماری کووید 19 سیستم ایمنی بیشترین آسیب را تحمل می‌کند در نتیجه استفاده از این مکمل‌ها در روند بهبود بیماری کمک زیادی می‌کند.