آنتی بیوتیک های طبیعی
با آنتی بیوتیک های طبیعی برای بدن آشنا شوید

آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن یا جلوگیری از رشد باکتری ها و انگل های خاص استفاده می شوند. این آنتی بیوتیک ها در برابر قارچ ها و ویروس هایی که باعث سرماخوردگی، آنفولانزا، سرفه و گلو می شوند، بی تاثیر هستند. مصرف بی رویه و بی دلیل آنتی بیوتیک های صنعتی می تواند عوارضی را برای بدن ایجاد کرده و منجر به مقاومت میکروبی شود. برخلاف تصور برخی از مردم از آنتی بیوتیک ها به عنوان داروی مدرن، آنتی بیوتیک های طبیعی برای قرن ها بخشی از زندگی بشر بوده اند. آنتی بیوتیک های اولیه، مانند بسیاری از آنتی بیوتیک های امروزی، از منابع طبیعی به دست می آمدند.

آنتی بیوتیک های طبیعی عفونت های بدن را درمان می کنند

آنتی بیوتیک ها، به ویژه آنتی بیوتیک های طبیعی، آخرین راه حل برای عفونت های باکتریایی هستند. آنتی بیوتیک های طبیعی زیادی در اطراف ما وجود دارد. آنتی بیوتیک های طبیعی در برابر عفونت های باکتریایی بسیار موثر هستند. استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک ها باعث می شود که پزشک دارو را محدود کند. بنابراین از خوددرمانی خودداری کنید.
این داروی طبیعی در موارد مختلف به عنوان پیشگیری و درمان عمل می کند، ایمنی بدن را بهبود می بخشد و از عفونت جلوگیری می کند و بهتر است کودکان از این آنتی بیوتیک استفاده کنند.

تاثیر غذا بر آنتی بیوتیک های طبیعی

آنتی بیوتیک های طبیعی نه تنها میکروب های مضر بلکه میکروب های مفید برای بدن را نیز از بین می برند. میکروب های مفید به بدن کمک می کنند تا مواد مغذی مهمی مانند ویتامین های B و K را جذب کند، محققان معتقدند همه افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند باید این کمبود را یا با مکمل های ویتامین یا با مصرف غذاهای غنی جبران کنند.
استفاده از محصولات پروبیوتیک می تواند از بروز علائم اسهالی که معمولاً هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها رخ می دهد، جلوگیری کند. محصولات پروبیوتیک حاوی باکتری های مفید هستند. این باکتری ها تاثیر موثری بر سلامت مصرف کنندگان دارند.
توصیه می شود هنگام مصرف آنتی بیوتیک از مصرف غذاهای غنی از کلسیم و آهن خودداری کنید. البته ماست از این امر مستثنی است; زیرا مصرف آن تاثیر بسیار خوبی بر بدن دارد.
غذاهای غنی از کلسیم و آهن می توانند در جذب برخی از انواع آنتی بیوتیک ها اختلال ایجاد کنند.
سوپ خانگی به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی بالایی که دارد، غذای خوبی برای مصرف همراه با آنتی بیوتیک است.
غذاهای اسیدی نیز می توانند آنتی بیوتیک ها را مهار کنند.
شکلات، سس گوجه فرنگی و آنتی اسیدها اغلب مشکلاتی را ایجاد می کنند.
در نهایت مصرف برنج و گندم در این زمان می تواند برای بدن بسیار مفید باشد.

بهترین آنتی بیوتیک طبیعی

این مواد به بدن شما کمک می کنند تا با عفونت مبارزه کند، به همین دلیل است که آنها را درمان های طبیعی می نامند.
موثرترین آنتی بیوتیک های طبیعی را بشناسید

سیر

سیر مخصوصا سیر خام برای درمان آنتی بیوتیک ها بسیار مناسب است. سیر حاوی رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان است. خواص آنتی بیوتیکی سیر به دلیل ترکیبی حاوی گوگرد به نام آلیسین است. سیر دارای خواص ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد انگلی است. اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، قبل از استفاده از سیر به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:   عوارض کپسول فست ران

سیر آنتی بیوتیک های طبیعی

عسل

یکی دیگر از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی عسل است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری ها استفاده می شود و برای درمان سوختگی ها و زخم ها نیز مناسب است. عسل حاوی پراکسید هیدروژن و غلظت بالایی از قند است که می تواند به توقف رشد برخی باکتری ها کمک کند.
چای گیاهی مخلوط با عسل به درمان عفونت کمک می کند. عسل رطوبت را از باکتری ها می گیرد و با خشک کردن آن را از بین می برد. عسل نباید به کودکان زیر یک سال داده شود.

روغن آویشن

آویشن ممکن است در برابر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک مفید باشد. عصاره آویشن فقط برای استفاده خارجی است و نباید عصاره آویشن بخورید. برای استفاده خارجی، عصاره آویشن را با روغن نارگیل و روغن زیتون مخلوط کنید. افراد مبتلا به فشار خون بالا یا پرکاری تیروئید نباید از عصاره آویشن استفاده کنند.

روغن و آرگان

آرگان و روغن آرگان عوامل ضد باکتری طبیعی هستند که با باکتری های عامل عفونت و رشد بیش از حد کاندیدا مبارزه می کنند. زمانی که سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید از عضله استفاده کنید. برای استفاده از روغن پونه کوهی، آن را با آب یا روغن حامل مخلوط کنید و هر روز به مقدار توصیه شده مصرف کنید.

پیاز

پیاز نیز مانند سیر، پس از پختن خاصیت آنتی بیوتیکی خود را از دست می دهند. خوردن پیاز خام می تواند به کاهش درد، عفونت، سرماخوردگی و سرفه کمک کند.

پیاز آنتی بیوتیک های طبیعی

کلم

کلم یکی دیگر از آنتی بیوتیک های طبیعی است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند و سرشار از ویتامین C می باشد سالاد کلم یا آب کلم خام با عسل تاثیر فوق العاده ای بر بدن دارد.

زردچوبه

زردچوبه حاوی ماده ای به نام کورکومین است که یک ماده ضد ویروسی و ضد التهابی است. زردچوبه به عنوان یک عامل ضد سرطان، بیماری های خود ایمنی، بیماری های التهابی و غیره عمل می کند. زردچوبه و عسل فواید سلامتی خاص خود را دارند، اما وقتی این دو غذای مدرن را با هم ترکیب کنید، سطح انرژی آنها افزایش می یابد.

اکیناسه یا سرخارگل

اکیناسه یک گیاه دارویی است که انتخابی عالی برای پیشگیری است، استفاده از آن می تواند از سرماخوردگی پیشگیری و درمان کند و طول مدت بیماری را کاهش دهد.

عصاره دانه گریپ فروت

عصاره دانه گریپ فروت یا GSE یک ضد عفونی کننده است که از رشد قارچ ها و باکتری ها جلوگیری می کند. عصاره گریپ فروت از بدن در برابر ویروس های بی شماری محافظت می کند. باکتری ها، در برابر انگل ها و قارچ ها محافظت می کند.

سرکه سیب

مطالعات نشان داده است که سرکه سیب دارای خواص آنتی بیوتیکی و ضد عفونی کننده است. سرکه سیب بدن را قلیایی می کند و این وضعیت می تواند به پیشگیری یا مبارزه با انواع خاصی از سرطان کمک کند.

سرکه سیب آنتی بیوتیک های طبیعی

نعنا کوهی

نعنای کوهی یکی از موثرترین آنتی بیوتیک های طبیعی با فعالیت آنتی اکسیدانی است و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

میخک

عصاره آب میخک در برابر بسیاری از باکتری ها از جمله باکتری ای.کولای مفید است.

روغن نارگیل طبیعی

روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتریایی است که به تقویت سیستم ایمنی و درمان عفونت ها کمک می کند. روغن نارگیل دارای خواص ضد قارچی و ضد میکروبی طبیعی است و سرشار از آنتی اکسیدان های خاص است.

بیشتر بخوانید:  شربت سانستول برای افزایش قد

روغن مرزنجوش

این روغن حاوی دو ترکیب به نام های کارواکرول و تیمول است که خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی دارند و بدون آسیب رساندن به باکتری های مفید، باکتری های بیماری زا را از بین می برند.
بیش از 800 بررسی بر اثر درمانی این روغن تاکید دارند. کارواکرول می تواند عفونت های باکتریایی، عفونت های قارچی، ویروس ها، انگل ها، التهاب و آلرژی ها را کاهش دهد.

مرزنجوش آنتی بیوتیک های طبیعی

اکالیپتوس

یکی از گیاهان دارویی دارای آنتی بیوتیک طبیعی اکالیپتوس است که آنتی بیوتیک قوی به حساب می آید. این گیاه دارویی بوی تند دارد و به راحتی قابل تشخیص است.
اکالیپتوس همچنین یک ضدعفونی کننده طبیعی است که به کشتن قارچ ها، ویروس ها و باکتری ها کمک می کند. اکالیپتوس را می توان به عنوان یک چای گیاهی طبیعی استفاده کرد. سعی کنید هر روز از این گیاه برای تقویت سلامت خود استفاده کنید.

پوست درخت چای

روغن درخت چای یک روغن معطر بسیار قوی است که در مبارزه با تبخال مقاوم به آنتی بیوتیک موثر است. با این حال، برای بهترین نتیجه، این روغن شفابخش باید بدون رقیق استفاده شود.

زنجبیل

یکی از در دسترس ترین آنتی بیوتیک های طبیعی زنجبیل است که برای درمان سرماخوردگی، آنفولانزا، حالت تهوع، درد مفاصل و قلب استفاده می شود.

فلفل هابانرو

فلفل هابانرو یکی از تندترین فلفل های جهان است که خاصیت ضد باکتریایی دارد و یک آنتی اکسیدان طبیعی است. برای مبارزه با باکتری ها و بهره مندی از خواص آن از سس هابانرو چیلی استفاده کنید.

دارچین

دارچین یکی از غنی‌ترین ادویه‌ها برای طعم‌دهنده غذا و حاوی مقدار زیادی آنتی‌بیوتیک است. دارچین می تواند به درمان عفونت های قارچی کمک کند. برای بهره مندی از خواص دارچین، یک چوب دارچین را در ظرفی آب بجوشانید و مواد مورد علاقه خود را در آن بریزید. می توانید نوشیدنی را در یخچال نگهداری کنید و ظرف چند روز مصرف کنید.

دارچین آنتی بیوتیک های طبیعی

 پروبیوتیک

پروبیوتیک ها باکتری ها و مخمرهایی هستند که در بدن، برخی غذاها و برخی مکمل های غذایی وجود دارند. برای استفاده از این باکتری های مفید، لبنیات حاوی پروبیوتیک مانند ماست، دوغ، پنیر و شیر بخورید.
استفاده از پروبیوتیک ها از سلامت سیستم گوارش و سیستم ایمنی حمایت می کند و احتمال ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش می دهد.

عصاره برگ زیتون

عصاره برگ زیتون حاوی ترکیبات فعالی مانند اولئوروپئین، اسید آلنولیک است که خاصیت آنتی بیوتیکی بالایی دارد و می تواند باکتری ها، قارچ ها و ویروس های مضر را از بین ببرد و تولید مثل آنها را متوقف کند. عصاره برگ زیتون یک ماده گیاهی طبیعی برای کاهش تب است.

انواع توت ها

کرنبری، بلوبری، تمشک و سایر انواع توت ها برای درمان عفونت های مجاری ادراری و مشکلات مثانه مفید هستند. بر اساس مطالعه ای در پایگاه داده داروهای طبیعی، مصرف منظم آب زغال اخته می تواند با جلوگیری از چسبیدن باکتری E. coli به دیواره های مثانه و عفونت آنها از عفونت ادراری در زنان باردار و سالمندان جلوگیری کند.
علاوه بر این، آب زغال اخته حاوی همان آنتی اکسیدان های شفابخش و ترکیبات تقویت کننده سیستم ایمنی موجود در زغال اخته است که به جلوگیری از چسبیدن باکتری ها در مجرای ادرار و ایجاد عفونت کمک می کند.

بیشتر بخوانید:  بهترین دارو برای درد معده

انار

انار علاوه بر اینکه میوه ای از خانواده توت است، دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی نیز می باشد، بنابراین این میوه از چسبیدن باکتری ها به دیواره مثانه جلوگیری می کند. علاوه بر این، انار سرشار از ویتامین C است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با برخی عفونت ها از جمله عفونت های دستگاه ادراری کمک کند.
با قوی ترین آنتی بیوتیک های طبیعی آشنا شوید

ریشه ترب

تربچه به دلیل دارا بودن ایزوتیوسیانات ضد باکتری است و یک آنتی بیوتیک طبیعی به حساب می آید. آلیل ایزوتیوسیانات، طعم دهنده قوی روغن اسب، با بسیاری از عوامل بیماری زا مبارزه می کند.

پرتقال

پرتقال و آناناس سرشار از ویتامین C هستند که ایمنی را تقویت کرده و بدن را سالم نگه می دارد. این ویتامین به دلیل توانایی در تقویت سیستم ایمنی به درمان سرماخوردگی کمک می کند.

پرتقال آنتی بیوتیک های طبیعی

مضرات استفاده از آنتی بیوتیک های طبیعی

آنتی بیوتیک طبیعی فقط به این دلیل که طبیعی است، آن را ایمن نمی کند. مقدار و غلظت مواد موثره ضد میکروبی های طبیعی در گونه های مختلف متفاوت است.
به عنوان مثال، در حالی که به طور کلی خوردن سیر پخته بی خطر است، عصاره سیر خطر خونریزی معده را افزایش می دهد. این برای افرادی که قصد جراحی دارند یا داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند خطرناک است. عصاره سیر نیز اثربخشی داروهای HIV را کاهش می دهد.

زمان مناسب برای مصرف آنتی بیوتیک

با توجه به افزایش مقاومت میکروب ها به داروهای آنتی بیوتیکی، پزشکان باید سعی کنند از تجویز این داروها مگر در موارد ضروری و مناسب خودداری کنند.

آنتی بیوتیک ها اغلب برای موارد زیر تجویز می شوند:

جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی.
از بدتر شدن یا خطرناک شدن بیماری جلوگیری کند.
تسریع بهبودی پس از آسیب یا بیماری.
از عواقب عفونت باکتریایی جلوگیری کند.

اگر برای فردی آنتی بیوتیک تجویز شده است، باید دوز کامل را طبق دستور مصرف کند تا زمانی که دارو تمام شود. این امر به ویژه برای افرادی که در صورت بیمار شدن در معرض خطر بالاتری هستند مهم است:

جراحی پیش رو دارند.
شیمی‌درمانی انجام می‌دهند.
دچار HIV مثبت هستند.
انسولین مصرف می‌کنند.
دچار نارسایی قلبی هستند.
سن‌شان بالای ۷۵ سال است.
کمتر از ۳ روز سن دارند.
وقتی فردی به آنتی‌بیوتیک‌ها آلرژی دارد یا دچار عوارض جانبی می‌شود، می‌تواند در این‌باره با پزشک گفتگو کند.