آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟
آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

اگر نوجوان بوده یا والدین نوجوانی هستید که می‌خواهد وارد حرفه بدنسازی شود، محال است این سوال را از خود نپرسیده باشید: آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟ این سوال ریشه در یک باور قدیمی دارد مبنی بر اینکه حمل وزن بدن، مهره‌ها را خرد کرده، از رشد استخوان‌ها جلوگیری می‌کند و منجر به توقف رشد می‌شود. در این مقاله از داروخانه آنلاین داروبیار قصد داریم به بررسی پاسخ صحیح این سوال بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

چرا در گذشته تصور می‌شد بدنسازی باعث کند شدن رشد می‌شود؟

این باور احتمالاً مربوط به اواخر قرن نوزدهم است، زمانی که بسیاری از کودکان در معادن زغال سنگ کار می‌کردند. در آن دوران پزشکان دریافتند که این کارگران جوان رشدشان به کندی صورت می‌گیرد و دلیل آن بارهایی است که هر روز حمل می‌کنند. در واقع این کودکان نور خورشید را زیاد نمی‌دیدند و رژیم غذایی ضعیفی داشتند؛ بنابراین نمی‌توانستند ویتامین D3 را که برای تثبیت کلسیم استخوان‌ها ضروری است را سنتز کنند و ویتامین C کافی برای سنتز کلاژن مصرف نمی‌کردند. همه عناصر با هم متحد شدند تا از رشد استخوان جلوگیری کنند.

امروزه والدین نگران سلامت فرزندان خود هستند. رشد انسان وابسته به نواحی غضروفی است که اصطلاحا صفحه رشد نامیده شده و در انتهای استخوان‌های بلند مانند استخوان‌های بازو یا پاها یافت می‌شوند و به استخوان‌ها اجازه رشد می‌دهند. هنگامی که روند رشد کامل شد، استخوان‌ها سفت شده و نمی‌توانند بیشتر از این رشد کنند. اگر آسیبی در غضروف یا صفحات رشد رخ دهد، ممکن است استخوان دیگر نتواند به رشد طبیعی خود ادامه دهد. در این حالت رشد استخوان ممکن است متوقف شده یا استخوان دچار تغییر شکل شود. این موضوع نشان می‌دهد در واقع مهم‌ترین عاملی که باعث اختلال در رشد بدن می‌شود، آسیب به صفحات رشد و تغذیه نامناسب است. آسیب به غضروف رشد در هنگام تصادف جاده یا سقوط جدی رخ می‌دهد و نمی‌توان گفت که با انجام تمرینات مناسب ( با توجه به سن و شرایط فیزیکی هر فرد) بدنسازی این اتفاق می‌افتد.

مزایای بدنسازی برای نوجوانان در سن رشد

آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

وزنه زدن با هدف تحریک رشد عضلانی به ندرت منجر به آسیب به عناصر مهم در رشد بدن می‌شود، البته مشروط بر اینکه تمرینات با نظارت یک متخصص انجام شود. در حقیقت بدنسازی می‌تواند فواید زیادی برای جوانان داشته باشد:

 • افزایش استحکام استخوان
 • کاهش خطر شکستگی و صدمات
 • اعتماد به نفس بیشتر
 • کاهش خطر ابتلا به اختلالات متابولیک مانند اضافه وزن و چاقی
 • توانایی بهتر در یادگیری، به خاطر سپردن و تمرکز

حرکات اساسی را یاد بگیرید

اولین قدم در بدنسازی به نوعی تعیین کننده مسیر آینده شما خواهد بود. آسیب‌های اولیه و اشتباهات تمرینی می‌توانند در درازمدت پیامدهای زیان‌باری داشته باشند و این خطرات  مربوط به همه مبتدیان، از جوان‌ترین تا مسن‌ترین افراد است، بنابراین ابتدا یاد بگیرید که بر حرکات اولیه و نحوه انجام صحیح آن‌ها مسلط شوید. اسکوات، ددلیفت، پرس نیمکت، پرس شانه، دیپ و کشش را بیاموزید. این تمرینات به شما اجازه می‌دهند که کم کم و بدون فشار آوردن به بدن ورزش کنید، وضعیت بدنی خوبی به دست آورید و از آسیب‌های مربوط به عدم تعادل اجتناب کنید.

تمرینات قدرتی را با وزنه‌های سبک شروع کنید

وسوسه انگیز است که بخواهید خود یا دیگران را با وزنه‌های سنگین تحت تأثیر قرار دهید اما این روش، بدون شک به بدن آسیب می‌رساند. در صورت تمرین با وزنه‌های سنگین، ممکن است اسیب‌های زیادی را متحمل شده یا تاندون‌ها آنقدر حساس شوند که اصلاً نتوانید تمرین کنید. آسیب‌ها عامل اصلی بی انگیزگی و پسرفت هستند.

به طور کلی افرادی که بهترین پیشرفت را دارند، آن‌هایی هستند که می‌دانند چگونه مفاصل و عضلات خود را حفظ کنند؛ بنابراین با بارهای سبک شروع کنید و به تدریج شدت را در هر تمرین افزایش دهید. برای ارزیابی پیشرفت خود یادداشت برداری کنید.

هرگز فراموش نکنید:

 • یک حرکت درست اما با وزنه سبک در شروع راه می‌تواند باعث عضله سازی و رسیدن به اندامی بهتر شود.
 • حرکتی که توسط یک بار سنگین انجام گرفته باشد و فشار زیادی به بدن وارد کند، به هیچ وجه باعث پیشرفت شما نشده و خطر آسیب را تا 100% افزایش می‌دهد.

تحت نظارت یک مربی حرفه‌ای تمرینات خود را انجام دهید

به همه نوجوانان توصیه می‌کنیم که بدنسازی را زیر نظر مربی واجد شرایط شروع کنند. این مربی:

 • تمام حرکات اولیه را به شما آموزش خواهد داد.
 • نحوه انجام حرکات را با توجه به اهداف هر شخص ارزیابی می‌کند.
 • اصول اساسی تغذیه را آموزش می‌دهد.
 • یک برنامه آموزشی اختصاصی تنظیم می‌کند.

چنانچه در طول تمرینات خود دچار مشکلی شوید، مربی حرکت را برای شما تصحیح کرده و مانع از بروز آسیب به بدن می‌شود. هم‌چنین با ارائه یک برنامه غذایی متعادل و کامل، تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی بدن را در نظر می‌گیرد تا در سن رشد تغذیه مناسبی داشته باشید. برای مشاهده انواع مکمل بدنسازی در داروخانه آنلاین داروبیار کلی کنید.

سن ایده آل برای شروع بادی بیلدینگ چه سنی است؟

آیا بدنسازی قد را می سوزاند؟

برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که کودکان 6 تا 17 ساله حداقل 60 دقیقه در روز فعالیت بدنی داشته باشند که شامل حداقل 3 جلسه تمرین با وزنه در هفته می‌شود. در حال حاضر گروه‌هایی وجود دارند که به کودکان 4 تا 6 ساله درس می‌دهند؛ البته هدف از این فعالیت‌ها عضله ساختن کودکان نیست، بلکه برای آگاهی آن‌ها از لذت ورزش، تقویت استخوان‌ها و رشد بهتر است.

برای نوجوانانی که به دنبال افزایش عضله هستند، سن 15 تا 17 سالگی ایده‌آل در نظر گرفته می‌شود زیرا بلوغ از قبل شروع شده و هورمون‌ها باعث رشد بهینه عضلانی می‌شوند. برای اثر بخشی بهتر تمرینات ورزشی در دوران نوجوانی باید یاد بگیرید که تمرینات را به طور منظم انجام داده و اصول تغذیه‌ای را بدانید که به حفظ سلامت طولانی مدت کمک می‌کنند.

نکات مهم برای شروع بدنسازی در سن رشد

 • برای افرادی که در سن 13 سالگی و قبل از آن هستند، نباید از وزنه برای تمرینات استفاده کنند. در این سنین انجام ورزش‌هایی مانند شنا یا دوچرخه سواری توصیه می‌شود.
 • از 14 یا 15 سالگی می‌توان تمرین با وزنه را شروع کرد اما باید از وزنه‌های سبک شروع کرده و به مرور زمان آن را افزایش داد.
 • حتما برنامه تمرینی خود را زیر نظر یک متخصص پیش ببرید.
 • در هنگام انجام حرکات به فرم صحیح بدن توجه کنید.
 • در صورتی که تمرینات با فرم صحیح انجام گیرند، هیچ اختلالی در روند رشد ایجاد نمی‌کنند و دلیل کوتاهی قد هم نیستند.

سخن پایانی

تمرینات قدرتی به ندرت با کوتاه قدی مرتبط است، در واقع برعکس این حالت اتفاق میفتد. انجام بدنسازی از سنین پایین می‌تواند به رشد کمک کرده و اثراتی مهم‌تر از توده عضلانی به ارمغان بیاورد مانند افزایش اعتماد به نفس، رشد بهتر، عملکرد فکری بهتر؛ اما به طور کلی شروع بدنسازی از سن 15 سال به بالا توصیه می‌شود. حتما باید تمرینات تحت نظر یک مربی و متخصص صورت گیرد تا آسیبی به بدن و روند رشد آن وارد نشود.