ایا مکمل‌های بدنسازی برای قلب مضر است؟ کفش ورزشی، مکمل دنسازی وزنه و میان وعده کیک
آیا مکمل‌های بدنسازی برای قلب مضر است؟

گاهی اوقات بیمارانی در مطب دکتر قلب حضور پیدا می‌کنند که انتظارش را ندارید. ورزشکاران جوانانی که پیش از این هیچ علائمی از قلب درد نداشته و به تازگی به این بیماری مبتلا شده‌اند. دیدن افراد مسنی که به دلیل اضافه وزن یا بیماری قلبی به پزشک مراجعه می‌کنند کاملا طبیعی است اما چرا باید افرادی که در سنین جوانی هستند بدون هیچ عارضه پزشکی، دچار مشکل قلب شوند؟ با بررسی‌های انجام گرفته مشخص شد که تعدادی از این جوانان از مکمل‌های غذایی برای عضله سازی استفاده می‌کنند. اکنون به بررسی این پرسش میپردازیم که ایا مکمل‌های بدنسازی برای قلب مضر است؟

برخی از مکمل‌ها می‌توانند اثر منفی بر روی بدن بر جای گذارند زیرا بیش از حد توصیه شده مصرف می‌شود یا ترکیبات آن‌ها سالم نیست، به همین دلیل تاثیر منفی مکمل‌ها را بر قلب نباید نادیده گرفت. توجه به این نکته ضروری است که همه مکمل‌های بدنسازی بد نیستند. در واقع برخی از آن‌ها می‌توانند یک تاثیر قوی در روتین‌های تمرینی ایجاد کنند اما به دلیل ماهیت مکمل‌ها، گاهی اوقات دشوار است که بدانید دقیقاً چه چیزی به بدن خود وارد می‌کنید و اگر مراقب نباشید، ممکن است از عوارض جانبی مربوط به قلب رنج ببرید. در ادامه مضرات بدنسازی برای قلب را مورد بررسی قرار می دهیم.

مرد بدنساز، مکمل بدنسازی و ایا مکمل‌های بدنسازی برای قلب مضر است؟

مضرات مکمل بدنسازی کافئین برای قلب

کافئین در بسیاری از مکمل‌هایی که قبل از ورزش مصرف می‌شوند گنجانده شده است، زیرا باعث ایجاد احساس خوبی شده و در طول تمرین به شما انرژی می‌دهد. در حد اعتدال مکمل کافئین برای قلب شما بی خطر بوده و مطالعات نشان داده‌اند که مصرف حدود 400 میلی گرم کافئین در روز برای بزرگسالان بی خطر است. با این حال مشکل مکمل‌ها، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و سایر محصولات این است که اغلب حاوی مقادیر زیادی کافئین هستند که بسیار بیشتر از حد مجاز روزانه توصیه ‌شده است. برخی از مکمل‌های محبوب غذایی حاوی بیش از حداکثر دز کافئین بوده و زمینه ایجاد مشکلات قلبی را ایجاد می‌کنند.

مصرف دزهای بالای کافئین در مکمل‌های قبل از تمرین (در کنار مصرف روزانه کافئین موجود در قهوه) می‌تواند منجر به عوارض جانبی مرتبط با قلب، مضرات بدنسازی برای قلب از جمله افزایش فشار خون شود و به مرور زمان خطر حمله قلبی را افزایش دهد. علاوه بر آن می‌تواند منجر به تپش قلب و سایر مشکلات قلبی شود. این اثرات می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، به همین دلیل مهم است که در مورد مکمل قبل از تمرین و بعد از تمرین خود با پزشک عمومی یا متخصص قلب صحبت کنید.

چه چیزی در مکمل‌های بدنسازی وجود دارد؟

متاسفانه مکمل‌ها به اندازه داروهای تولید شده مورد بررسی قرار نمی‌گیرند و هر تولید کننده می‌تواند از دزهای مختلفی استفاده کند، به همین دلیل ضروری است که پیش از خرید مکمل بدنسازی حتما اطلاعات مندرج بر روی جعبه آن را مطالعه کنید تا بیش از حد توصیه شده نباشد. به طور کلی نمی‌توان یک فرمول مشخص برای مکمل‌های تولید شده در نظر گرفت و همین موضوع سبب می‌شود بدن هر فرد واکنش متفاوتی نسبت به آن‌ها نشان دهد. هم چنین می توانید با کارشناسان فروش داروخانه آنلاین داروبیار ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را بپرسید.

به طور مثال در یکی از تحقیقات، فردی پس از مصرف مکمل با انقباض ناگهانی رگ‌های خونی که می‌تواند جریان خون را کاهش دهد، روبه‌رو شد در صورتی که این عارضه در موارد دیگر مشاهده نشده بود. فشار خون بالا، تجزیه فیبرهای عضلانی و بافت، تپش قلب و مشکلات قلبی چهار عارضه ای هستند که در بدن برخی از ورزشکاران بر اثر استفاده از مکمل‌های بدنسازی دیده می‌شود. یکی موارد کمتر دیده شده پارگی در شریان خونی است که ممکن است اتفاق افتد.

وزنه و مکمل بدنسازی در دست خانم و ایا مکمل‌های بدنسازی برای قلب مضر است؟

توصیه مهم

مکمل‌های بدنسازی می‌توانند بسیار موثر باشند و هیچ عوارضی از خود بروز ندهند اما بهتر است قبل از تهیه حتما با پزشک مشورت کنید. به هیچ عنوان بیش از دز توصیه شده توسط پزشک از مکمل استفاده نکنید زیرا مکمل‌ها زمانی عوارض خود را نشان می‌دهند که بیش از اندازه تعیین شده مصرف شوند. زیاده روی در هر چیزی خطرناک است و این موضوع در مورد مکمل های بدنسازی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به هیچ عنوان مکمل‌ها را جایگزین وعده‌های غذایی طبیعی خود نکنید. مکمل تنها زمانی جواب می‌دهد که در کنار آن تغذیه سالم ( رژیمی سرشار از سبزیجات تازه، گوشت کافی و میوه) داشته و تمرینات ورزشی را نیز جدی بگیرید.

چنانچه در حین تمرین هوس یک میان وعده یا کمی انرژی اضافی برای تمرین خود کردید، به سراغ مقداری آجیل، به خصوص بادام بروید. آجیل‌های سالم و کم سدیم می‌توانند سطح انرژی شما را افزایش داده و در عین حال کلسترول و فشار خون را کاهش دهند؛ علاوه بر آن کالری بسیار کمی دارند. مصرف پروتئین هم می‌تواند یک گزینه عالی برای بالا بردن سطح انرژی بدن و مکمل به تمرینات ورزشی باشد.

برای خرید انواع مکمل بدنسازی با بهترین قیمت و کیفیت موجود در بازار، می‌توانید سفارش خود را از طریق داروخانه آنلاین داروبیار ثبت کرده و یا با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید. در صورتی که سوالی در مورد نحوه استفاده از مکمل‌ها داشتید، با ما به اشتراک بگذارید، همکاران ما در مجموعه پاسخگوی سوالات شما خواهند بود تا بهترین مکمل را برای تمرینات خود انتخاب نمایید.