آیا مکمل بدنسازی عقیم می کند

در مورد پاسخ به این سوال که آیا مکمل بدنسازی عقیم می‌کند لازم است به چند مسئله کلیدی و مهم توجه داشته باشید. ماهیت مطرح‌کردن چنین سؤالاتی مثل این است که انتظار داشته باشید در مورد داروها و انواع آن نظرات قطعی و مشابه هم ذکر شود. درصورتی‌که چنین نظریه‌هایی حداقل در دنیای پزشکی هیچ‌گاه استفاده نمی‌شوند. هیچ قطعیتی در این فضا وجود ندارد.

وقتی صحبت از باروری می‌شود، مکمل‌های ورزشی معمولاً اولین چیزی نیست که به ذهن می‌رسد. این موضوعی نیست که زیاد در مورد آن بحث شود، اما اگر به طور منظم از مکمل‌ها استفاده می‌کنید، ارزش فکرکردن را دارد. ازآنجایی‌که مکمل‌های ورزشی یک دسته وسیع هستند، مکمل‌های خاصی که تحت پوشش قرار خواهند گرفت، مکمل‌های AIS Supplement Framework Class A هستند که مکمل‌هایی هستند که برای استفاده در موقعیت‌های خاص در ورزش با استفاده از پروتکل مبتنی بر شواهد قویاً پشتیبانی می‌شوند.

چگونه استروئیدهای آنابولیک بر باروری مردان تأثیر می‌گذارد؟

آیا مکمل بدنسازی عقیم می کند

موضوعات موردبحث زیادی در مورداستفاده از مکمل‌ها وجود دارد؛ اما در نهایت نمی‌توان یک نظر کلی در مورد تمامی داروهای مکمل و بدنسازی داد. اصولاً داروهای مکمل باید حتماً توسط مراجع جهانی و قانونی کشورها تأیید شوند. در غیر این صورت قطع به‌یقین حتی استانداردهای اولیه در آن رعایت نشده است و این موضوع کلیدی و اساسی خواهد بود که باید به آن حساس باشید.

یک مطالعه آزمایشی کوچک بر روی 20 مرد که تحت درمان باروری بودند، نشان داد که پرهیز از مکمل‌های پروتئینی برای یک دوره متوسط ​​4.5 ماهه با افزایش 2.6 برابری در غلظت اسپرم در مقایسه با غلظت اولیه اسپرم همراه بود. نویسندگان این یافته‌ها را با مطالعات قبلی مرتبط کردند که نشان می‌داد مکمل‌های پروتئینی حاوی استروئیدهای آندروژنی آنابولیک ممنوعه هستند که روی برچسب ذکر نشده بودند.

پروفسور Robert McLachlan AM، آندرولوژیست و مدیر پزشکی Healthy Male، اگرچه این تحقیق دارای محدودیت‌های قابل‌توجهی است، می‌گوید این پیام منعکس‌کننده چیزی است که او در بیماران خود می‌بیند. استفاده نادرست از آندروژن باعث خاموش‌شدن حرکت طبیعی مغز برای تحریک بیضه‌ها برای تولید اسپرم و تستوسترون می‌شود. در نتیجه تولید اسپرم به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و اندازه بیضه‌ها کاهش می‌یابد. ازآنجایی‌که استروئیدهای آنابولیک تعادل تستوسترون و سایر هورمون‌های باروری مردانه را مختل می‌کنند، استفاده از استروئیدها می‌تواند باعث کاهش کیفیت اسپرم و کاهش تعداد اسپرم شود. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که وقتی مردان نابارور از مصرف مکمل‌های پروتئینی خودداری می‌کردند، افزایش قابل‌توجهی در غلظت متوسط ​​اسپرم داشتند.

تستوسترون و ارتباط آن با باروری

استروئیدهای آنابولیک، همچنین به‌عنوان استروئیدهای آنابولیک – آندروژنی شناخته می‌شوند، شامل تستوسترون (هورمونی که باعث ویژگی‌های بدن مردان می‌شود) و تغییرات مصنوعی این هورمون که ساختارهای شیمیایی و اثرات مشابهی بر بدن دارند، می‌باشد. تستوسترون دارای کاربرد پزشکی قانونی برای کمک به درمان مشکلات هورمونی است و در این موارد توسط پزشک تجویز می‌شود. در دنیا این داروها عموماً برای درمان‌های پزشکی مورداستفاده قرار نخواهند گرفت.

در استرالیا، استروئیدهای آنابولیک به‌عنوان داروهای تقویت‌کننده عملکرد و تصویر (PIEDs) طبقه‌بندی می‌شوند و استفاده نادرست از آنها غیرقانونی است. ورزشکاران، بدنسازان و برخی از ورزشکاران تفریحی ممکن است از استروئیدهای آنابولیک به طور غیرقانونی برای بهبود ظاهر بدنی و بهبود عملکرد ورزشی خود استفاده کنند، زیرا این داروها باعث افزایش توده عضلانی بدون چربی، کاهش چربی و تسریع ریکاوری می‌شوند. استفاده نادرست از استروئیدها خطرات سلامتی قابل‌توجهی دارد و با شرایط جدی از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، آسیب کبد و مغز، رابدومیولیز و آمبولی مرتبط است. عوارض جانبی نیز شامل ژنیکوماستی، آکنه و – به‌ویژه برای کسانی که در تلاش برای باردار شدن هستند نگران‌کننده است.

چقدر احتمال دارد مکمل پروتئین شما به استروئیدهای آنابولیک آلوده شود؟

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که از 112 مکمل ارزیابی شده در دسترس از بازار استرالیا، چه بدون نسخه یا از طریق اینترنت، بیش از یک مورد از هر 20 حاوی استروئیدهای آنابولیک است که روی برچسب‌ها اعلام نشده بودند. تحقیقات بین‌المللی نشان داد که 14.8 درصد از 634 مکمل غذایی غیر هورمونی – که از 13 کشور اروپایی و ایالات متحده تهیه شده‌اند – حاوی استروئیدهای آندروژنی آنابولیک اعلام نشده هستند. بااین‌حال، کارشناسان توافق دارند که برخی از منابع قابل‌اعتمادتر از سایرین هستند و راه‌هایی برای کاهش خطر آلودگی تصادفی وجود دارد.

چگونه ریسک عقیم شدن را کاهش دهیم

استفانی والاکاس، متخصص تغذیه معتبر متخصص در سلامت باروری و تغذیه باروری می‌گوید: اگر یک پودر پروتئین ساخته شده در استرالیا می‌خرید، احتمال آلودگی به‌طورکلی کمتر می‌شود. بیشتر پودرها، بارها و نوشیدنی‌های پروتئینی که در قفسه‌ها پیدا می‌کنید حاوی پروتئین وی ایزوله هستند که از محصولات لبنی به دست می‌آید. محصولات لبنی استرالیا و نیوزلند به طور قوی توسط استانداردهای غذایی استرالیا نیوزیلند (FSANZ) تنظیم می‌شوند و کم‌خطرترین مکمل‌های شما هستند.

گزینه‌های وگان و گیاهخواری که از پروتئین نخود، برنج و کنف استفاده می‌کنند، دارای منابع متنوع‌تر و اغلب بین‌المللی و زنجیره تأمین ریسک بالاتری هستند. گواهینامه‌هایی وجود دارد که آزمایش دقیق مکمل‌های ورزشی را تضمین می‌کند. HASTA بزرگ‌ترین آزمایشگاه مستقل تست دارویی مکمل‌های ورزشی استرالیا است که گواهی مکمل‌های ورزشی را برای ورزشکاران حرفه‌ای ارائه می‌دهد. بیش از 200 ماده ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ (WADA) را بررسی می‌کند که شامل عوامل آنابولیک می‌شود.

جین اسمیترز، مدیر توسعه کسب‌وکار ملی در HASTA می‌گوید: «مصرف مکمل‌هایی که به‌طور مستقل آزمایش شده‌اند، به شما لایه‌ای متفاوت برای کاهش خطر آلوده‌شدن آن به محرک‌ها یا استروئیدها می‌دهد که انتظار نداشتید مصرف کنید.

سایر طرح‌های صدور گواهینامه بین‌المللی عبارت‌اند از Informed Sport و Certified for Sport. به برچسب آنها روی محصولات پروتئینی توجه کنید. از طرف دیگر، تلاش برای تأمین پروتئین موردنیاز از طریق رژیم غذایی با ترکیب گوشت و مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، توفو، حبوبات و لوبیا در حال حاضر منطقی‌ترین روش است.

از مکمل‌های استاندارد استفاده کنید!

دقت کنید که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در این زمینه، استفاده از مکمل‌هایی است که نه از سوی مراجع بهداشت و درمان تأیید می‌شوند و نه کیفیت، اصالت و یا حتی گاهی تاریخ مصرف دارند. ازاین‌رو پیشنهاد کلیدی این است که حتماً به سراغ داروخانه‌های معتبر بروید. بخصوص در مورد خرید اینترنتی مکمل بدنسازی این موضوع جدی است، در حال حاضر داروخانه آنلاین داروبیار یکی از مراجع خرید اینترنتی انواع داروها، مکمل‌ها و همین‌طور ویتامین‌ها و پروتئین‌های بدنسازی است. به جهت تهیه هرکدام از آن‌ها می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی تماس مستقیم و یا ارتباط با پشتیبانی در این مورد اطلاعات موردنیاز را به دست آورید.

علاوه‌برآن در بخش نظرات پاسخگوی سؤالات شما خواهیم بود و می‌توانید توضیحات موردنیاز در مورد بهترین مکمل‌ها را به دست آورید.