آیا پودر پروتئین ضرر دارد ؟
آیا پودر پروتئین ضرر دارد ؟

آیا پودر پروتئین ضرر دارد ؟

قطعا می دانید که این روز ها افراد زیادی برای رسیدن به اندام ایده آل خود از پودر های پروتئینی یا همان مکمل های بدنسازی استفاده می کنند . افراد زیادی معتقد هستند که این  مکمل ها حاوی تمام پروتئین ها و املاح مورد نیاز بدن هستند که به سرعت وزن را کم می کنند و موجب عضله سازی می شوند اما ما امروز این جا هستیم تا با یک دیگر بررسی کنیم که آیا پودر پروتئین ضرر دارد ؟ اولین و بزرگ ترین مشکلی که مصرف این پودر ها به وجود می آورد بهم زدن تعادل غذایی است. همان گونه که می دانید مصرف این پودر ها مقدار پروتئین دریافتی را بیش تر می کند و این گونه شما دیگر نمی توانید مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید و بدن شما با کمبود این مواد مواجه می شود. در بخش های بعد به دیگر مشکلات احتمالی با مصرف این پودر می پردازیم پس با ما همراه باشید.

آیا پودر پروتئین ضرر دارد ؟

مشکلات کلیوی بر اثر استفاده از پودر پروتئین

لازم به ذکر است که مصرف مناسب این پودر ها و هم چنین استفاده از مکمل های اصل و با کیفیت مشکلی ایجاد نمی کند اما چنان چه در مصرف این پودر ها زیاده روی کنید ممکن است عملکرد کلیه های خود را مختل کنید.  قطعا می دانید که کلیه ها وظیفه دارند  که سم ها و مواد زائد را دفع کنند اما مصرف این پودر ها مقدار اسید موجود در کلیه را بالا می برد و هم چنین موجب ایجاد سنگ کلیه می شود. چنان چه مایل نیستید سلامتی کلیه های خود را به خطر بیندازید مصرف طولانی مدت این پودر ها را کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید:  دوز سوم و چهارم واکسن کرونا چی بزنیم؟

بدنتان دهیدراته می شود

کسانی که ورزشکار هستند حتما باید آب کافی مصرف کنند تا بتوانند به خوبی فعالیت های روزمره ی خود را انجام دهند چنان چه از پودر پروتئین استفاده می کنید ممکن است که بدنتان با کم آبی مواجه شود و این کمبود آب به عواملی هم چون شدت تمرینات و مقدار پودری که استفاده می کنید بستگی دارد هر چه تمرین ها سخت و مصرف پودر بیش تر باشد به طبع نیاز بیش تری به آب پیدا می کنید.

مشکلات گوارشی بعد از مصرف پودر

شایان به ذکر است پودر های با کیفیت باید گوارش مصرف کننده را بهتر کنند اما مصرف بیش از حد این پودر ها و هم چنین پودر های بی کیفیت باعث مشکلات گوارشی می شوند. یبوست و نفخ از جمله عوارض مصرف پودر پروتئین است. علت این مشکلات این است که پروتئین ها زمان زیادی برای هضم شدن نیاز دارند و مصرف بیش از حد و مداوم  آن گوارش را مختل می کند. در بخش های ابتدایی این مقاله خدمتتان عرض کردیم که مصرف پودر موجب از بین رفتن چربی ها و لاغری می شود اما در عین حال می توانند وزن شما را نیز بالا ببرند. علت این چاقی نیز این است که شما فقط پروتئین مصرف نمی کنید و دیگر مواد املاحی نیز در این پودر ها وجود دارند که موجب اضافه وزن می شوند.

تعادل هورمون ها بهم می ریزد

لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که پودر پروتئین هایی که بر اساس سویا تهیه می شوند می توانند موجب اختلال در هورمون ها شوند. درست است که سویا سرشار از آمینو اسید است اما مقدار زیادی نیز فیتواستروژن دارد.  فیتواستروژن می تواند به طور مستقیم بر روی غدد درون ریز شما تاثیر بگذارد به همین دلیل است که ما مصرف پودر ها و مکمل ها را به افرادی که در سنین ۱۵ تا ۱۸ سال هستند توصیه نمی کنیم .

بیشتر بخوانید:  بهترین ویتامین های ضروری برای کم کاری تیروئید

آیا پودر پروتئین ضرر دارد ؟

ریزش مو

یکی دیگر از مشکلات احتمالی بعد از مصرف پودر پروتین ریزش مو است. در این باره باید خدمتتان عرض کنیم که این پودر ها مقدار تستوسترون را بالا می برند و این هورمون موجب آزاد شدن ماده ای به نام DHT   می شود.  در واقع دی اچ تی باعث ریزش مو می شود. تداخل دارویی نیز از دیگر مشکلات احتمالی این پودر ها است پس اگر قصد استفاده از این پودر ها را دارید حتما توجه کنید که به مقدار کافی از آن مصرف کنید و  بعد از مدتی استفاده به بدن خود استراحت بدهید و یک دوره مکمل استفاده نکنید.