ورزش و بتا آلانین
بتاآلانین چیست؟ چه کاربردهایی دارد

بتاآلانین یک مکمل محبوب در بین بسیاری از ورزشکاران و علاقه مندان به تناسب اندام است. شواهد نشان می‌دهند که این مکمل، یک مکمل ایمن و مؤثر بوده که به کاهش خستگی و بهبود عملکرد ورزشی فرد کمک کند. هنگامی که فرد ورزش شدید انجام می‌دهد، اسید لاکتیک در عضلات تجمع می‌کند که این اسید باعث ایجاد حس خستگی در بدن خواهد شد. بتا آلانین برای پیشگیری از بروز این اتفاق، به تنظیم اسید لاکتیک پرداخته و مانع از ایجاد حس خستگی خواهد شد. مصرف مکمل‌های بتا آلانین ممکن است به معنای این باشد که فرد می‌تواند مدت زمان انجام تمرینات حرفه‌ای را افزایش دهد. در ادامه با داروخانه آنلاین داروبیار همراه باشید تا شما را با کاربرد بتا آلانین آشنا کنیم.

بتاآلانین چیست؟

بتا آلانین یک اسید آمینه غیر ضروری است که بدن آن را تولید کرده و برای تامین آن نیاز به مصرف ماده غذایی خاصی ندارد. به طور کلی اسیدهای آمینه برای ایجاد پروتئین در بدن استفاده می‌شوند اما بتا آلانین با اسید آمینه هیستیدین ترکیب شده تا کارنوزین را تشکیل دهد؛ در نتیجه بدن کارنوزین را در عضلات و سایر بافت‌های خود ذخیره می‌کند. کارنوزین به کاهش تجمع اسید در عضلات حین ورزش، کاهش خستگی و عملکرد بهتر ورزشی منجر خواهد شد. در اواسط دهه 2000 تحقیقاتی تحت نظر پروفسور راجر هریس نشان داد که مکمل بتا آلانین می‌تواند میزان کارنوزین موجود در عضلات و عملکرد ورزشی را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:  چرا نباید گلوتامین را با کراتین مصرف کرد؟

برای مشاهده انواع مکمل های بدنسازی آمینواسید کلیک کنید.

فرمول شیمیایی بتا آلانین

عملکرد و استفاده بتاآلانین چیست؟

همان طور که اشاره شد بتا آلانین و کارنوزین به عملکرد ورزشی بهتر بدن کمک می‌کنند. به طور کلی می‌توان عملکرد این ماده را در مراحل زیر خلاصه کرد:

 • مرحله تجزیه گلوکز: گلوکز منبع اصلی سوخت بدن در هنگام ورزش است.
 • بدن لاکتات را از گلوکز تولید کرده و در نتیجه آن، یون هیدروژن ایجاد می‌شود.
 • یون‌های هیدروژن، سطح pH را در عضلات کاهش داده و باعث اسیدی‌تر شدن آن‌ها می‌شود.
 • اسیدیته افزایش یافته باعث شده که تجزیه گلوکز برای بدن دشوارتر شود، این امر سبب کاهش توانایی عضلات در انقباض و در نتیجه خستگی بدن می‌گردد.
 • کارنوزین به عنوان یک بافر در برابر اسید عمل کرده و سطح اسید موجود در عضلات را کاهش می‌دهد. این امر به کاهش خستگی عضلات می‌انجامد و باعث کاهش فرسودگی و بهبود عملکرد می‌شود.

کاربرد بتا آلانین

بتا آلانین مزایا مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 • تقویت قدرت و عملکرد ورزشی

از آنجایی که بتا آلانین باعث افزایش سطح کارنوزین می‌شود ، مکمل بتا آلانین با کاهش خستگی و تقویت عملکرد در هنگام انجام ورزش سنگین، عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد.

 • پیشرفت در انجام حرکات سنگین ورزشی

خستگی عضلات به دلیل وجود اسید در بافت آن‌ها، می‌تواند مدت زمان ورزش را محدود کند. همانطور که اشاره شد بتا آلانین با کاهش اسیدیته عملکرد را بهبود بخشیده و به ورزشکاران اجازه می‌دهد برای مدت زمان بیشتری به تمرین بپردازند.

 • کاهش خستگی بدن

برخی شواهد نشان می‌دهند که مکمل بتا آلانین قادر است عملکرد فرد در ورزش‌های استقامتی مانند دویدن را بهبود بخشد. در حالی که نوع ورزش و مدت زمان فعالیت بدنی نقش زیادی در خستگی فرد دارد، بتا آلانین با بهبود توان بدن و بالا بردن انرژی، مانع از خستگی می‌شود.

 • افزایش توده و قدرت عضلانی بدن

مکمل بتا آلانین به فرد کمک می‌کند تا با انجام تمرینات سنگین برای مدت زمان طولانی، توده عضلانی را افزایش دهد.

لیست محبوب ترین مکمل بدنسازی در داروخانه آنلاین داروبیار

مزایای دیگر بتاآلانین

برخی دیگر از مزایای بتاآلانین عبارتند از:

 • عملکرد عروقی را بهبود می‌بخشد.
 • با سلول‌های سرطانی مبارزه کرده و اثر ضد توموری دارد.
 • علائم عصبی مانند موارد ناشی از افسردگی و بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد.
 • به سلامت قلبی عروقی کمک می‌کند.
بیشتر بخوانید:  کربوهیدرات را با چه مکملی مصرف کنیم؟

مصرف بتا آلانین

مقدار مصرف بتاآلانین

طی مطالعات انجام گرفته در سال 2018 تحقیقات بیشتری برای شناسایی مناسب‌ترین د‌وز برای مکمل بتا آلانین ضروری است اما به طور کلی روزانه 1.2 گرم بتا آلانین موثرترین دز برای حفظ کارنوزین در عضلات است. برخی از افراد به پیشنهاد مربی خود قبل از دز روزانه 1.2 گرمی، فاز بارگذاری 3.2 گرم در روز یا 6.4 گرم در روز را به مدت 4 هفته انجام می‌دهند تا تاثیر آن را زودتر مشاهده کنند.

خطرات و عوارض جانبی بتاآلانین

عوارض جانبی مرتبط با بتا آلانین وجود دارد، به خصوص اگر شخصی آن را در دزهای بالا مصرف کند، اگرچه هیچ کدام از این عوارض زیاد شدید نیست. عوارض جانبی مکمل بتاآلانین شامل مشکلات پوستی و احساس سوزن سوزن شدن بر روی پوست است.

مصرف بتاآلانین با سایر مکمل‌ها

ورزشکاران اغلب بتا آلانین را با سایر مکمل‌ها، به ویژه کراتین ترکیب می‌کنند. کراتین می‌تواند با افزایش آدنوزین تری فسفات (ATP) ، عملکرد ورزشی فرد را بهبود بخشد. تحقیقات نشان داده است که ترکیب بتا آلانین و کراتین می‌تواند عملکرد ورزشی را افزایش داده و تاثیر بسیار خوبی بر روی فرد داشته باشد به همین جهت بسیاری از انواع مکمل بدنسازی ممکن است شامل هر دو ماده باشند.

به طور مشابه ترکیب بتا آلانین با بی کربنات سدیم سیستم بدن را تقویت کرده و از عضلات در برابر اسید تولید شده محافظت کند. مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهند که استفاده از بی کربنات سدیم و بتا آلانین در کنار هم می‌تواند بسیار مفید باشد.