جست و جو در نتایج

شیر خشک بر پایه ی سویا

سایت داروبیار در این مقاله قصد دارد به معرفی شیر خشک بر پایه ی سویا  و بررسی تمام ابعاد مختلف   شیر خشک بر پایه ی سویا  بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی  درباره ی   شیر خشک بر پایه ی سویا  هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

تعداد کمی از غذا ها نسبت به سویا سریع تر از بین رفته اند. در گذشته سویا به عنوان یک غذای سالم مطرح می ‌شد، اما اکنون بسیاری بر این باورند که باید از مصرف سویا پرهیز کرد، به ویژه در شیرخشک های مخصوص نوزادان. در این مقاله نگاهی دقیق به سویا خواهیم داشت، به نگرانی‌ های رایج می ‌پردازیم و توضیح می ‌دهیم که چگونه روغن سویا و لسیتین سویا می ‌توانند مواد ایمن و کاربردی در شیر خشک کودک شما باشند.

سویا چیست؟

سویا هر محصولی است که از دانه های سویا (حبوباتی که به طور گسترده در ایالات متحده و آسیا رشد می ‌کند) تهیه می ‌شود. محصولات سویا عبارتند از:

  • اقلام کامل سویا، مانند توفو و شیر سویا
  • محصولات تخمیر شده، مانند سس سویا و میسو
  • محصولات فرآوری شده، از جمله جایگزین های گوشت و پنیر و ایزوله پروتئین سویا
  • روغن ها و مشتقات سویا، از جمله لسیتین سویا

در شیر خشک های کودک، سویا را می ‌توان به عنوان منبع پروتئین و چربی به ترتیب با استفاده از ایزوله ی پروتئین سویا و روغن سویا یا به عنوان امولسیفایر با استفاده از لسیتین سویا استفاده کرد.

شیر خشک بر پایه ی سویا

فواید غذایی سویا

سویا در بسیاری از اشکال آن مواد مغذی حیاتی را شامل می ‌شود، از جمله:

  • ویتامین C، ویتامین K، آهن، پتاسیم، تیامین، فولات، ریبوفلاوین، منیزیم، روی، فسفر، مس، منگنز، ویتامین B6، نیاسین و ویتامینE

علاوه بر این، سویا پروتئین گیاهی دارد و حاوی فیبر پری بیوتیک است که به هضم کمک می ‌کند. علاوه بر این شواهدی وجود دارد که مصرف محصولات سویا ممکن است به محافظت در برابر سطوح بالای کلسترول یا کاهش علائم یائسگی کمک کند. اکثر منابع موافق می باشند که سویا می ‌تواند بخشی مفید از یک رژیم غذایی متعادل در صورت مصرف متعادل باشد.

سویا در شیر خشک های شیرخوار

شیرخشک های مخصوص نوزادان می ‌توانند از سویا به سه طریق استفاده کنند: به عنوان منبع پروتئین، به عنوان منبع چربی و یا به عنوان امولسیفایر. نگرانی در مورد ایمنی و مناسب بودن سویا برای نوزادان معمولاً ناشی از استفاده از پروتئین سویا می باشد.

سویا به عنوان منبع پروتئین

تمام شیر خشک های شیرخوار باید دارای منبع پروتئین باشند. پروتئین جزء بزرگی از شیر مادر است و برای رشد سالم نوزاد ضروری است. در حالی که بیش تر شیر خشک‌ های شیرخوار از پروتئین شیر گاو برای رفع این نیاز استفاده می ‌کنند، شیرخشک‌ های مبتنی بر سویا به جای آن از پروتئین سویا ایزوله استفاده می ‌کنند. شیرخشک های مبتنی بر سویا برای نوزادانی که گالاکتوزمی دارند و قادر به مصرف ایمن شیر مادر یا شیرخشک های مبتنی بر شیر نیستند، گزینه ی مناسبی است. در حالی که اکثر نوزادان با آنزیم لاکتاز به دنیا می ‌آیند و قادر به تجزیه ی پروتئین ها از منابع شیر هستند، درصد بسیار کمی این فرایند را انجام نمی ‌دهند و دچار اختلال در آن هستند. AAP توصیه می ‌کند که شیر خشک های مبتنی بر سویا فقط برای نوزادان مبتلا به گالاکتوزمی یا کمبود ارثی لاکتاز استفاده شود.

توجه به این نکته ی مهم است که گالاکتوزمی مشابه ی آلرژی به پروتئین شیر گاو یا CMPA نیست. به نوزادان مبتلا به CMPA نباید شیر خشک مبتنی بر سویا داده شود چرا که برخی از آن ها به پروتئین مبتنی بر سویا نیز واکنش نشان می ‌دهند. نوزادان مبتلا به CMPA باید به جای شیر خشک هیدرولیز شده مانند HiPP Comfort، یک شیر خشک ضد حساسیت مانند HiPP HA PRE یا یک شیر خشک عنصری مبتنی بر اسید آمینه استفاده کنند.

برخی از والدین نیز ممکن است شیر ​​خشک مبتنی بر سویا را انتخاب کنند چرا که فاقد محصولات جانبی حیوانی است. خانواده هایی که گیاه خوار هستند یا به شدت نگران رفاه حیوانات هستند، ممکن است از شیر خشک سویا استفاده کنند تا به کودک خود یک گزینه ی گیاهی بدهند.

اثرات منفی بالقوه ی شیر خشک های مبتنی بر سویا

در سال های اخیر، نگرانی در مورد پروتئین سویا در شیر خشک نوزادان افزایش یافته است. سویا حاوی ترکیبات استروژن مانند به نام فیتواستروژن است که ممکن است باعث تغییراتی در بافت ها و سلول های تولید مثل شود.

در حالی که هنوز مطالعات گسترده ای روی نوزادان انسان انجام نشده است، مطالعات درمورد قرار گرفتن در معرض زودرس سویا در حیوانات شروع زودرس بلوغ و تغییرات در بافت پستان و تولید مثل را نشان داده است. مطالعات دیگر به این نتیجه رسیده اند که زنانی که در دوران نوزادی شیرخشک سویا دریافت کرده اند، دوره های طولانی تری دارند و احتمال ابتلا به اندومتریوز بیش تر است، در حالی که مطالعه ی دیگری نشان می ‌دهد که قرار گرفتن در معرض زود هنگام سویا می ‌تواند تغییراتی در فعال سازی ژن ایجاد کند.

با توجه به این شواهد، توصیه ی AAP را تکرار می ‌کنیم که فرمول‌ های مبتنی بر سویا را فقط در مواقعی که از نظر پزشکی ضروری است، داده شود.

شیر خشک بر پایه ی سویا

سویای ایمن تر در فرمول های شیرخوار

روغن ها به منظور تقلید از محتوای چربی موجود در شیر مادر و تامین اسید های چرب ضروری و مواد مغذی محلول در چربی به شیر خشک نوزاد اضافه می ‌شود. با توجه به این که چربی شیر گاو به خودی خود کاملاً با چربی شیر مادر متفاوت است، گنجاندن روغن های گیاهی در شیر خشک نوزادان، اسید های چرب لازم را فراهم می ‌کند که برای رشد سالم بسیار مهم هستند. بسیاری از شیر خشک های ایالات متحده که به عنوان شیر خشک سویا به بازار عرضه می ‌شوند، از روغن سویا برای تامین این چربی استفاده می ‌کنند.

تولید روغن سویا ارزان است، به راحتی در دسترس است و منبع غنی از این اسید های چرب غیر اشباع مهم است. با توجه به این که فیتواستروژن ها در قسمت چربی گیاه سویا که روغن سویا از آن گرفته می ‌شود یافت نمی ‌شود، نگرانی هایی که قبلا در مورد پروتئین سویا بیان شد قابل انتقال به روغن سویا نیست.

لسیتین سویا چیست؟

لسیتین سویا یک محصول جانبی روغن سویا است که معمولاً به عنوان امولسیفایر استفاده می ‌شود. این به جلوگیری از جدا سازی چربی ها و روغن ها در محصولات فرآوری شده کمک می ‌کند. بسیاری از محصولاتی که ما به صورت روزانه مصرف می ‌کنیم حاوی لسیتین سویا هستند از جمله سس های سالاد، شکلات، سوپ های کنسرو شده، کره ی بادام زمینی و حتی برخی چای ها. به عنوان یک محصول تثبیت کننده، از لسیتین سویا نیز برای جلوگیری از کلوخه شدن در محصولات برقی استفاده می ‌شود. چنان چه رژیم غذایی شما شامل غذا های فرآوری شده به هر شکلی باشد، اجتناب از لسیتین سویا تقریبا غیر ممکن است.

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی شیر خشک بر پایه ی سویا

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی   شیر خشک بر پایه ی سویا  به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با همه ی ابعاد   شیر خشک بر پایه ی سویا  آشنا سازیم .

به طور کلی باید اظهار کرد که تمام شیر خشک های شیرخوار باید دارای منبع پروتئین باشند. پروتئین جزء بزرگی از شیر مادر است و برای رشد سالم نوزاد ضروری می باشد. در حالی که بیش تر شیر خشک‌ های شیر خوار از پروتئین شیر گاو برای رفع این نیاز استفاده می ‌کنند، شیر خشک‌ های مبتنی بر سویا به جای آن از پروتئین سویا ایزوله استفاده می ‌کنند. شیر خشک های مبتنی بر سویا برای نوزادانی که گالاکتوزمی دارند و قادر به مصرف ایمن شیر مادر یا شیرخشک های مبتنی بر شیر نیستند، گزینه ی مناسبی است. در حالی که اکثر نوزادان با آنزیم لاکتاز به دنیا می ‌آیند و قادر به تجزیه ی پروتئین ها از منابع شیر هستند، درصد بسیار کمی این فرایند را انجام نمی ‌دهند و دچار اختلال در آن هستند. AAP توصیه می ‌کند که شیر خشک های مبتنی بر سویا فقط برای نوزادان مبتلا به گالاکتوزمی یا کمبود ارثی لاکتاز استفاده شود.

در پایان این مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی شیر خشک بر پایه ی سویا  کرده باشیم.

مقایسه ( 0 مورد )
0

شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست