بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ !
بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ !

 

همان طور که می دانید دانستن بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی و مقدار استفاده هر کدام از مکمل ها، می تواند به نتیجه رسیدن هر ورزشکاری را تسریع ببخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروبیار همراه باشید .

البته باید به خاطر داشته باشید که یک برنامه ورزشی منظم و یک رژیم غذایی کامل و زیر نظر کارشناسان مربوطه می تواند در کنار مکمل ها بسیار تاثیر گذار تر باشد.

اینکه بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ سوال بیشتر افرادی است که به تازگی وارد عرصه بدنسازی و باشگاه شده اند و ما قصد داریم در این مقاله به صورت مختصر و مفید به این سوال پاسخ دهیم.

مصرف مکمل یا مواد غذایی سالم؟

بسیاری از پزشکان و متخصصان امور تغذیه و ورزش بر این باورند که مصرف مواد غذایی سالم و کامل در وعده های روزانه می تواند انرژی مورد نیاز یک ورزشکار را تامین نماید، به بیانی دیگر ورزشکاران اگر خوب و سالم غذا بخورند دیگر نیازی به مصرف مکمل های موجود در بازار نیست. در صورتی که این باور تا اندازه زیادی اشتباه است و بستگی به نوع و حجم ورزشی که ورزشکار انجام می دهد بستگی بسیار زیادی دارد. بدنسازان و ورزشکاران حرفه ای و نیمه حرفه ای برای افزایش قدرت و سرعت بخشیدن به ریکاوری بدن و جلوگیری از مصدومیت های شدید و افزایش یا کاهش وزن باید به صورت استاندارد و با برنامه ریزی دقیق از مکمل های بدنسازی استفاده نمایند.

بیشتر بخوانید:  راهنمای خرید بهترین مکمل بدنسازی برای مبتدیان

مکمل های بدنسازی باعث افزایش انرژی و استقامت بدن شده و می تواند تمرینات و مسابقات شدید را برای بدنسازان قابل تحمل نماید.

این مکمل ها میزان سنتز پروتئین عضلات و گردش اکسید نیتریک را افزایش داده و رشته های ماهیچه ای بدن را با سرعت بیشتری ترمیم و بازیابی می نمایند.

بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ !
بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ !

بهترین زمان و مقدار مصرف مکمل مهم و ضروری کراتین

مکمل کراتین جزو مکمل هایی است که در هر زمان قابل استفاده می باشد. و مربیان و کارشناسان ورزشی معمولا 3 حالت برای استفاده مکمل کراتین به ورزشکاران پیشنهاد میکنند:

  1. یک ساعت و نیم قبل از تمرین و در پایان تمرین. قابل ترکیب با پروتئین و آب میوه و کربوهیدرات
  2. 5 گرم بعد از تمرین.
  3. هر زمان که میل به مصرف دارید به میزان 5 گرم.

بهتر است 20 تا 25 گرم کراتین را در روز به صورت 5 بار هر بار 5 گرم استفاده نمایید. البته کمتر از این مقدار هم می تواند شما را به هدفتان نزدیک نماید.

بهترین زمان و مقدار مصرف مکمل پروتئین

در اینجا به بررسی دو پروتئین پر طرفدار و مشهور پروتئین وی و پروتئین کازئین می پردازیم. ( این پروتئین ها هضم بسیار آسان و سنتز پروتئینی خوبی دارند )

پروتئین وی:

یک ساعت قبل از تمرین به صورت شیک پروتئینی.

پروتئنی کازئین یا پروتئین شیر:

3 تا 4 ساعت قبل از شروع تمرین

میزان استفاده از پروئتین به سن، جنسیت، میزان و سنگینی ورزش و نوع تغذیه شما بستگی دارد و کاملا باید زیر نظر یک مربی یا کارشناس ورزشی مصرف شود. ولی به طور معمول برای افراد بزرگسال به صورت متوسط 0.8 گرم به ازای هر کیلو از وزن بدن است. اگر ورزشکاری به صورت حرفه ای و با قدرت بسیار زیاد ورزش و بدنسازی می نماید می تواند این میزان را به 1.6 تا 1.7 گرم به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:  مکمل بدنسازی تقلبی

بهترین زمان و مقدار مصرف مکمل گینر

این مکمل مخصوص افزایش وزن و افزایش عضله می باشد. مکمل گینر از کربوهیدرات،آمینو اسید های شاخه دار، ویتامین ها و پروتئین ساخته شده است و بهترین زمان برای مصرف این مکمل دقیقا بعد از آخرین تمرین شما می باشد.

البته نیم ساعت قبل از تمرین نیز می تواندن قدرت شما را برای تمرین افزایش دهد.

میزان مصرف مکمل گینر را با توجه به میزان ورزشی که در هر تمرین انجام می دهید و مقدار افزایش وزنی که در نظر دارید باید از مربیتان بپرسید.

بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ !
بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ !

بهترین زمان و مقدار مصرف مکمل گلوتامین

مکمل گلوتامین را بهتر است دقیقا قبل از رفتن به رختخواب استفاده نمایید. زیرا هورمون های شما در طول خواب بیشترین ترشح را دارد و این درست زمانی است که تمام نتیجه ای که می خواهید را از ورزشتان دریافت  می نمایید.

این مکمل می تواد به صورت 2 تا 3 وعده که هر کدام 5 گرم است در طول روز استفاده شود.

یک وعده قبل از خواب

یک وعده بعد از بیدار شدن و صبحانه

یک وعده در حین تمرین ورزشی