بیوتین را چه زمانی مصرف کنیم؟
بیوتین را چه زمانی مصرف کنیم؟

قرص بیوتین را چه زمانی مصرف کنیم؟

بیوتین ویتامینی است که در تجزیه چربی ها  و پروتئین ها به بدن کمک می کند. از بیوتین به عنوان داروی جایگزین برای کمبود ویتامین ب 7 استفاده می شود، در واقع بیوتین یک ویتامین محلول در آب است که از نظر مولکولی شبیه ویتامین ب  ۷ می باشد. کمبود بیوتین در بدن می‌تواند باعث مشکلاتی همچون: سوء‌تغذیه، کاهش سریع وزن، کمبود تغذیه مواد مغذی در طولانی مدت و سایر شرایط پزشکی می شود. با توجه به اینکه در رژیم غذایی بیشتر افراد، تمام مواد ضروری مورد نیاز بدن وجود ندارد، بسیاری برای جبران این کمبود از مکمل ها و داروهای جایگزین استفاده می کنند. در ادامه به بررسی اینکه قرص بیوتین را چه زمانی مصرف کنیم می پردازیم.

اما نکته مهم این است که این مکمل ها و داروهای جایگزین به هیچ وجه نباید جای مصرف غذاهای اصلی را بگیرند، بلکه  همانطور که مشخص است مکمل ها تنها کامل کننده رژیم غذایی هستند. اولین معیار برای سلامتی، داشتن یک سبک زندگی سالم است که در آن مواد ضروری بدن از طریق رژیم غذایی مصرف شود. مکمل ها برای جبران کمبود مواد مورد نیاز در رژیم غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

نکات مهم در رابطه با نحوه مصرف بیوتین

قبل از مصرف مکمل بیوتین حتماً با پزشک و یا کارشناس تعذیه صحبت کنید تا در مورد نحوه و مقدار مصرف شما راهنمایی کند. اگر شما به بیوتین حساسیت دارید، از این دارو استفاده نکنید لذا قبل از مصرف شرایط خود را برای متخصص توضیح بدهید تا در این باره شما را راهنمایی کند. هم چنین می توانید از مشاورین داروخانه آنلاین داروبیار کمک بگیرید. اگر بعد از مصرف متوجه شدید که به قرص بیوتین حساسیت دارید، مصرف را متوقف کنید. اگر شما بیماری کلیوی دارید و یا جراحی معده داشته یا سیگار می کشید، حتماً قبل از مصرف بیوتین پزشک خود را در جریان قرار بدهید. علاوه بر این افرادی که دوران بارداری یا شیردهی را سپری می کنند، حتماً با  پزشک خود درباره ی مصرف بیوتین  صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:  بهترین مارک کپسول امگا ۳

برای مصرف بیوتین حتماً بر اساس دستورالعمل پزشک و اطلاعات روی بسته بندی عمل کنید به  هیچ وجه بیشتر از مقداری که پزشک توصیه می کند و یا روی اطلاعات دارویی نوشته شده است مصرف نکنید، داروخانه ی آنلاین داروبیار بهترین راه برای مشاوره است . برای مصرف  مایع شربت بیوتین آن را به دقت اندازه گیری کنید، سعی کنید برای مصرف از قاشق های مدرج استفاده کنید یا اگر می توانید یک دستگاه اندازه گیری دوز دارو تهیه کنید تا دیگر خیالتان بابت دقت دوز داروهای مصرفی راحت باشد.

بیوتین را چه زمانی مصرف کنیم؟

مصرف بیوتین بدون انجام آزمایش های پزشکی می‌تواند نتایج نامطلوبی را به دنبال داشته باشد. مثلاً ممکن است شما به این دارو حساسیت داشته باشید و یا با شرایط پزشکی و داروهایی که در حال حاضر به خاطر بیماری یا مشکل خاصی مصرف می کنید با بیوتین تداخل ایجاد کند و عوارض جبران ناپذیری را برای شما به دنبال داشته باشد.

نکته دیگر در مورد مصرف بیوتین این است که اگر شما یک وعده فراموش کردید دارو را مصرف کنید برای جبران آن از بیوتین اضافی استفاده نکنید. اگر مصرف دوز بعدی نزدیک بود از مصرف دوز قبلی صرف نظر کنید. مصرف زیاد از حد بیوتین به دلیل اینکه یک ویتامین محلول در آب است ممنوع می باشد زیرا می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

بهترین زمان مصرف قرص بیوتین

بهترین زمان مصرف قرص بیوتین همراه با وعده غذایی صبحگاهی است. ماهیت محلول در آب بیوتین تضمین می کند که بدن شما آن را با سایر مواد مغذی موجود در وعده غذایی شما جذب می کند. همچنین، ویتامین B با افزایش سطح انرژی در بدن شما مرتبط است، که آن را به یک مکمل ایده آل برای روز تبدیل می کند، در صورتی که هنگام شب مصرف کنید، ممکن است خواب شما را مختل کند.
برای خرید بیوتین از داروخانه آنلاین داروبیار کلیک کنید.

عوارض مصرف بیوتین

 بیوتین یک مکمل بی خطر است به شرط اینکه شما این دارو و یا مکمل را به میزان متعادل و به شکل صحیح استفاده کنید.  عوارض بیوتین بسیار نادر اتفاق می‌افتد آن هم زمانی است که این مکمل بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرد. عوارض مصرف بیوتین را اگر اتفاق بیفتد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اختلالات گوارشی همچون حالت تهوع
  •  اختلالات تنظیم انسولین که می توانند موجب ریزش مو هم شود لذا افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید  این مکمل را با احتیاط و تحت نظر  پزشک متخصص خود  مصرف کنند.
  • مصرف بیش از حد می تواند باعث ایجاد مشکلات کلیوی شود.
  • دوز بالای مصرف بیوتین باعث گرفتگی یا کرامپ عضلانی می‌شود.
  • مصرف بیش از حد بیوتین از جذب ویتامین ب۵ جلوگیری می کند.
  • همچنین از عوارض بیوتین می توان به  جوش و آکنه در پوست اشاره کرد.
بیشتر بخوانید:  آیا قرص سیستین ب6 چاق میکند؟

 بیوتین را چه زمانی مصرف کنیم؟

آیا مصرف بیوتین برای مو، بر پوست شما نیز تاثیر دارد؟

 بله، مصرف خوراکی بیوتین برای مو، می تواند بر پوست شما را نیز تاثیر بگذارد. اما، این تغییرات شدید نیستند و جنبه مثبت دارند. استفاده از بیوتین با تولید اسیدهای چرب که می تواند به تغذیه پوست شما از داخل کمک کند.

آیا می توانید برای همیشه به مصرف مکمل های بیوتین ادامه دهید؟

اغلب توصیه می شود قبل از شروع مکمل های بیوتین با پزشک خود مشورت کنید تا در مصرف آن زیاده روی نکنید. زمانی که مصرف قرص بیوتین را شروع می کنید، بعد از طی مدت مصرف، تفاوت مورد نظر را در موهای خود مشاهده خواهید کرد. بنابراین بدن شما دیگر نیازی به مصرف طولانی مدت بیوتین نخواهد داشت.