بی سی ای ای چه تاثیری در بدن سازی دارد؟
بی سی ای ای چه تاثیری در بدن سازی دارد؟

بی سی ای ای یا همان آمینو اسید های زنجیره ای  از رایج ترین مکمل هایی هستند که به عنوان شیوه ی سریع برای بهبود عملکرد ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد.ممکن است این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که چرا این آمینو اسید ها را آمینو اسید زنجیره ای نامیده اند؟

دلیل این امر این است که بی سی ای ای هر نوع امینو اسیدی که که دارای زنجیره باشد و از یک طرف به شاخه برسد را در بر می گیرد. بی سی ای ای شامل سه نوع آمینو اسید زنجیره ای به نام لوسین، والین و ایزولیسین است که جزو َآمینو اسیدهای ضروری بدن هستند یعنی بدن قادر به تولید آن ها نیست و باید تولید شوند و از منابع دیگر تامین شوند.

bcaa چه تاثیری در بدنسازی دارد؟

برای دریافت مکمل بی سی ای ای به داروخانه آنلاین داروبیار مراجعه کنید. بی سی ای ای بر خلاف سایر آمینو اسید ها به جای کبد در عضلات تجزیه می شود و لذا نقش مهمی در  طول تمرینات بدن سازی و عضله سازی دارد. در سال های اخیر تحقیقات متعددی روی بی سی ای ای صورت گرفته است و نقش آن در بدن سازی تایید شده است و لیستی از مزایای  مکمل بی سی ای ای کشف شده است. در ادامه ی مقاله به تاثیرات مکمل بی سی ای ای در بدن سازی و نقش مهم آن در عملکرد ورزشکاران اشاره می شود. ادامه ی مقاله را از دست  ندهید.

بیشتر بخوانید:  بهترین مکمل بدنسازی برای بانوان

بهبود رشد عضلات

بهبود رشد عضلات

یکی از مهم ترین تاثیرات بی سی ای ای هم برای خانم ها و هم آقایان نقش غیر قابل انکار آن، قابلیت بهبود رشد عضلانی است. درواقع بیشتر  تحقیقات و بررسی های انجام شده روی بی سی ای ای یا آمینو اسید های زنجیره ای نشان می دهند که این مکمل در عضله سازی و بدن سازی موثر است. یک مطالعه ای نشان داد که: افرادی که بعد از انجام تمرینات ورزشی خود بی سی ای ای مصرف کردند نسبت به گروه مقابل که از این مکمل استفاده نکرده اند22 درصد سنتز پروتئین عضلانی بیشتری تجربه کردند.

نکته ی مهم: با این وجود همیشه این نکته را مدنظر قرار دهید که  نکته ی کلیدی رشد عضلات ، دریافت هر 9 امینه اسید ضروری از طریق رژیم غذایی نسبت به دریافت تنها امینو اسید های زنجیره ای است.

افزایش سرعت ریکاوری

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که بعد از انجام تمرینات بدن سازی و سایر تمرینات ورزشی احساس مداوم درد عضلانی دارید مصرف مکمل بی سی ای ای کمک زیادی به شما خواهد نمود. پژوهش های انجام شده نشان می دهند که که مصرف بی سی ای ای باعث کاهش تجزیه پروتئین هنگام انجام تمرینات ورزشی و حین آسیب های عضلانی می شود  و سرعت بهبودی بعد از تمرینات را افزایش می دهد. مطالعه ای که در ژاپن انجام شده است نشان می دهد که مصرف مکمل بی سی ای ای قبل ازشروع تمرین باعث کاهش درد های عضلانی و مانع از خستگی می شود.

جلوگیری از زوال عضلات

یک بخش طبیعی از پیری کاهش توده های عضلانی است که اغلب با افزایش سن رخ می دهد و عارضه ی سارکوپنیا یا زوال عضلات یکی عارضه ی طبیعی است که در پی شرایط مزمنی هموچون سرطان حاصل می شود. خوشبختانه مصرف بی سی ای ای در این زمینه بسیار موثر واقع می شود.  درواقع دریاقت بی سی ای ای در رژیم غذایی یکی از ساده ترین راه برای کاهش سرعت زوال  و از دست دادن عضلات است. مطالعه ای  در مجله ی clinical science منشر شده است  که نشان می دهد دریافت امینو اسید های زنجیری یعنی همان بی سی ای ای ها، موثرترین روش برای کاهش زوال و تجزیه ی عضلات بدن است. مطالعات دیگری نیز روی حیوانات انجام شده است که این موضوع را تایید می کنند.

بیشتر بخوانید:  آیا پروتئین وی چربی سوز است

بهبود عملکرد ورزشکاران در هنگام تمرین

مصرف مکمل بی سی ای ای در بهبود عملکرد ورزشکاران حین انجام تمرین نقش مهمی دارد. بی سی ای ای علاوه بر بهبود رشد عضلات و کاهش درد، باعث افزایش قدرت و علملکرد ورزشکار هنگام انجام تمرینات می شود.  مطالعه ای که توسط دانشگاه لیدز متروپولیتین انجام شده است نشان داد که مصرف روزانه ی مکمل لوسین در هنگام انجام تمرینات قدرتی به مدت 12 هسته در بهبود عملکرد ورزشکاران موثر بوده است.