تاثیر مولتی ویتامین بر وزن جنین
تاثیر مولتی ویتامین بر وزن جنین

به خانم‌های باردار توصیه می‌شود که از پایان ماه چهارم بارداری مصرف مولتی ویتامین را آغاز کنند چرا که به دلیل سبک زندگی نادرست و رژیم غذایی نامنسب  بسیاری از خانم ها با کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مواجه هستند که اگر جبران نشود می‌تواند تاثیرات نامطلوبی بر رشد کودک آنها داشته باشند و در دوران بارداری عواقب ناخوشایندی را برای مادر و جنین وجود بیاورد. ممکن است این سوال برای شما هم مطرح شده باشد که چرا معمولاً توصیه می کنیم که خانم ها در دوران بارداری حتما از ویتامین ها استفاده کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جنین در رحم مادر قرار دارد برای رفع تمام نیازهای خود به مادر وابسته است لذا رژیم غذایی مادر در رشد و سلامت کودک نقش مهمی ایفا می کند.

اهمیت مصرف مولتی ویتامین و تغذیه مناسب

مصرف مولتی ویتامین قبل از تولد جنین شکاف تغذیه ای را پر میکند و باعث می شود که تولد جنین در صحت و  سلامت واقع شود. کمبود بعضی از مواد مغذی ممکن است باعث سقط جنین و یا نقص عضو شود، حتی در برخی از موارد ممکن است مرگ جنین نتیجه تغذیه نادرست مادر در دوران بارداری باشد. بنابراین مادران باید در دوران بارداری  به تغذیه خود بسیار اهمیت ‌بدهند. پیشنهاد می شود در این دوران با یک متخصص تغذیه و پزشک متخصص صحبت کند و مواد غذایی و داروهایی را که برای شما تجویز می کنند دقیق مصرف نمایید که در این زمینه داروخانه ی آنلاین داروبیار همواره در خدمت شماست .

بیشتر بخوانید:  مکمل های مجاز دوران بارداری

مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری

 کمبود مواد مغذی در رشد تکامل جنین اثر منفی دارد و مشکلاتی نظیر سقط جنین، تولد زودهنگام جنین ، عقب ماندگی ذهنی و حتی مرگ را نیز به بار می آورد.  لذا اگر زن باردار از لحاظ ویتامین ها و مواد معدنی دچار کمبود باشد این کمبود می تواند با مصرف مکمل مولتی ویتامین مینرال جبران شود. از جمله فواید مولتی ویتامین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش حالت تهوع ، مولتی ویتامین هایی که حاوی ویتامین ب۶ هستند حالت تهوع را در زنان باردار کاهش می دهند. زنانی  که قبل از بارداری قرص مولتی ویتامین استفاده کنند درسه ماه نخست بارداری نسبت به سایرین کمتر حالت تهوع را تجربه می‌کنند.
  • کاهش خطر نقص های مادرزادی یکی از مهمترین دلایل ضرورت مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری ،اطمینان از این است که بدن به اندازه کافی اسید فولیک دریافت می‌کند زیرا اسید فولیک در حد قابل توجهی خطر نقص لوله عصبی را در جنین کاهش می دهد.
  • تحقیقات نشان می دهند که مصرف قرص مولتی ویتامین در دوران بارداری می‌تواند تا حدی خیال شما را  راحت کند که  فرزند شما سالم به دنیا می‌آید.
  • بنابراین مصرف مولتی ویتامین قبل از بارداری و  در دوران بارداری در نقص هنگام تولد، عدم تعادل وزن کودک، زایمان زودرس و کم خونی مادر اهمیت دارد.
  • مصرف مولتی ویتامین می تواند سبب بهبود رشد کودک شود.
  • از جمله قوائد مصرف مولتی ویتامین این است که می‌تواند در غدد و رشد شناختی کودک تا دو سالگی نقش مهمی داشته باشد.
  • مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری برای جلوگیری از ابتلای  کودک به بیش فعالی نقش مهمی دارد. بیش فعالی یا اختلال ای دی اچ دی  یکی از اختلالات روانی هست و می‌تواند مشکلات نقص توجه و تکانشگری را که می‌تواند پایه بسیاری از نقایص در مشکلات اجتماعی شود را به دنبال داشته باشد.
بیشتر بخوانید:  قرص بارداری یا کاندوم

آیا مصرف مولتی ویتامین باعث افزایش وزن می شود؟

نکته آخر که  لازم هست در مورد مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری به آن اشاره کنیم این است که بسیاری از خانم های باردار این نگرانی  را دارند که آیا مصرف مولتی ویتامین باعث افزایش وزن می شود؟  تحقیقات علمی نشان داده اند که مصرف ویتامین ها در دوران بارداری باعث افزایش وزن مادر باردار نمی شوند. اکثر زنان باردار چه از مولتی ویتامین استفاده کنند چه استفاده نکنند در دوران بارداری افزایش ۱۱ تا ۱۵ کیلوگرمی در وزن خود را خواهند داشت.

تاثیر مولتی ویتامین بر وزن جنین

قرص های مولتی ویتامین دارای کالری نیستند که وزن را افزایش بدهند لذا افزایش وزن در دوران بارداری به دلیل تکامل جنین است. شاید برای تان جالب باشد که بدانید بعضی از مطالعات نشان داده اند که مولتی ویتامین با تنظیم سوخت و ساز  متابولیسم بدن این قابلیت را دارد که از افزایش وزن نیز پیشگیری کند.