Bodybuilding supplement expiration date
تاریخ انقضای مکمل های بدنسازی بعد از باز شدن

پس از گذراندن یک روز طولانی در دانشگاه یا محل کار، رفتن به باشگاه می‌تواند کار بسیار سختی بنظر رسد زیرا انرژی شما برای کلاس و محیط کار صرف شده است. در این حالت با استفاده از مکمل‌های مختلف می‌توانید سطح انرژی بدن را افزایش داده و امکان انجام تمرینات سنگین ورزشی را فراهم سازید. از سمت دیگر برخی از افراد دوست دارند در بازه زمانی کمتری، به بدن عضلانی مورد نظر خود برسید که برای رسیدن به این هدف، از مکمل‌ها کمک می‌گیرند. مکمل‌های بدنسازی در صورت استفاده در کنار رژیم غذایی سالم و تمرینات منظم ورزشی، بهترین عملکرد را خواهد داشت. بسیار مهم است که تاریخ انقضای مکمل های بدنسازی بعد از باز شدن نگذشته باشد، بنابراین با داروخانه آنلاین داروبیار همراه باشید تا راه های تشخیص مکمل منقضی را بدانید.

داروبیار بهترین مکمل های بدنسازی را با ضمانت اصالت کالا و تاریخ انقضای طولانی در اختیار شما قرار داده است.

درج تاریخ انقضا بر روی مکمل‌ها

سازمان غذا و دارو آمریکا تولید کنندگان مکمل‌های بدنسازی را ملزم به درج تاریخ انقضا نمی‌کند زیرا مکمل‌های غذایی دارای تنوع زیادی بوده و هر کدام از آن‌ها ترکیبات خاصی دارند ( به طور مثال برخی حاوی پروتئین و برخی در دسته مکمل‌های گیاهی قرار می‌گیرند)، در نتیجه نمی‌توان برای همه آن‌ها یک تاریخ انقضای یکسان در نظر گرفت. در واقع درج تاریخ انقضا بر روی محصولات به تصمیم خود برند تولید کننده و نظر کارشناسان بستگی دارد. با وجود اینکه سازمان غذا و دارو آمریکا قانون محکمی در مورد درج تاریخ انقضا ندارد اما برندهای مختلف متعهد هستند محصولی با کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

آیا مکمل‌های قبل از تمرین تاریخ انقضا دارند؟

مکمل‌های قبل از تمرین دارای ترکیبات خاصی هستند که می‌توانند سطح انرژی بدن را بالا برده و سبب عملکرد بهتر شوند. این مکمل‌ها بین ورزشکاران و بدنسازان محبوب بوده زیرا به افزایش حجم عضلات بدون چربی و سوزاندن سریع‌تر چربی کمک زیادی می‌کنند. مکمل‌های قبل از تمرین در اشکال مختلفی نظیر پودر، قرص یا نوشیدنی تولید شده و تاثیر آن می‌تواند بین 3 تا 6 ساعت باقی بماند.

هر برندی از ترکیب خاصی در مکمل‌های خود استفاده می‌کند اما به طور کلی مکمل‌های قبل از تمرین حاوی کافئین، بتا آلانین، اسیدهای آمینه و کراتین هستند که همه آن‌ها در افزایش توان بدن و عضله سازی نقشی کلیدی دارند. این مکمل‌ها دارای ماندگاری خاصی بوده و حدودا پس از 1 الی 2 سال منقضی می‌گردند. البته در نظر داشته باشید. اگر مکمل‌های قبل از تمرین را در معرض نور مستقیم خورشید یا محیطی که در آن کپک ایجاد شود، قرار دهید سریع‌تر منقضی می‌شوند. تاریخ انقضای مکمل‌ها بر روی برچسب چاپ شده و باید حتما قبل از استفاده شرایط نگهداری را بررسی کنید.

Expiry date of bodybuilding supplements after opening

تاریخ انقضا مکمل‌ها پس از باز شدن درب آن‌ها

بیشتر مکمل‌های موجود در بازار دارای تاریخ انقضایی هستند که نباید پس از آن تاریخ، مصرف آن را شروع کنید. اگر مکملی دارید که باز نشده اما تاریخ انقضای آن گذشته است، نباید آن را در برنامه غذایی خود جای دهید زیرا اثر بخشی آن در هر صورت کاهش یافته است. زمانی که درب مکمل را باز می‌کنید، تا زمان رسیدن به تاریخ انقضا می‌توانید آن را به کار گیرید اما بررسی نکات زیر به شما کمک زیادی می‌کند تا با خیال راحت از مکمل استفاده نمایید.

 • اگر تاریخ انقضای محصول نگذشته باشد، مصرف آن بی خطر خواهد بود.
 • بافت محصول را بررسی کنید اگر بو و رنگ آن تازه بوده و علائم فاسد شدن را نداشت، نشان دهنده تازه بودن مکمل است.
 • مکمل مصرفی شما نباید بوی عجیب یا نامطبوعی داشته باشد.
 • محتویات داخل مکمل نباید به هم چسبیده یا کلوخه شده باشند.

آیا مکمل تاریخ مصرف گذشته قابل استفاده است؟

در صورتی که تاریخ انقضا مکمل‌ها بگذرد، اثر بخشی آن‌ها از بین رفته و گاهی اوقات می‌تواند باعث ایجاد مشکل در بدن شود. این امر برای هر مکمل می‌تواند متفاوت باشد:

 • مکمل‌های پروتئینی: یکی از مکمل‌هایی که باید حتما تاریخ انقضای آن را جدی بگیرید، مکمل‌های پروتئینی است.  پروتئین وی رطوبت بیشتری داشته و زودتر علائم فاسد شدن را نشان می‌دهند، در نتیجه بهترین زمان استفاده از آن‌ها تا پیش از تاریخ انقضا یا دقیقا در همان تاریخ است.
 • مکمل‌های دارای ویتامین E یا آنتی اکسیدان‌های طبیعی دیگر: اگر تاریخ انقضای مکمل حاوی ویتامین E ، مانند مکمل‌های روغن ماهی سر برسد، بهتر است مصرف آن را متوقف کنید زیرا می‌تواند برای بدن مضر باشد.
 • مکمل‌های حاوی ویتامین: موضوع مهم در مورد این مکمل‌ها این است که در صورت عبور از تاریخ انقضا، اثر بخشی آن‌ها از بین می‌رود. به طور کلی اثر بخشی ویتامین در مکمل‌های تازه بسیار بیشتر از مکمل‌هایی است که یک یا دو سال از تولید آن‌ها می‌گذرد.
 • مواد معدنی: در مورد اثر بخشی مواد معدنی نیازی به نگرانی خاصی نیست زیرا تا رسیدن به تاریخ انقضا، تاثیر خود را حفظ کرده و مانند ویتامین‌ها اثر بخشی آن‌ها کاهش نمی‌یابد.

چگونه تشخیص دهیم مکمل منقضی شده است؟

Corrupted bodybuilding supplement

اگر نمی‌دانید مکمل شما منقضی شده است یا خیر، چند نشانه رایج وجود دارد که در تشخیص به شما کمک می‌کند.

 • اولین نشانه‌ای که مکمل تاریخ مصرف گذشته از خود نشان می‌دهد، بوی بد آن است. اگر پس از باز کردن درب مکمل متوجه بوی بد آن شدید، به احتمال زیاد نشانه منقضی شدن مکمل است. البته برخی از مکمل‌‌ها دارای بوی خاصی بوده که برای آن از طعم دهنده‌ها استفاده می‌شود. این بو به مرور زمان تغییر پیدا کرده و اگر بوی بدی احساس کردید، باید به فکر تهیه مکملی جدید باشید.
 • پیش از خرید مکمل حتما پلمپ بودن آن را چک کنید. اگر قبل از شما درب مکمل باز شده باشد، محتویات داخل آن شروع به تعامل با هوا و رطوبت کرده و به مرور زمان به هم می‌چسبند. به هم چسبیدن ذرات یک مکمل می‌تواند نشان دهنده اتمام عمر مفید آن باشد. دلیل این امر وجو ماده‌ای به نام گلیسرول در مکمل‌ها است که باعث جذب آب و رطوبت می‌شود.
 • یکی دیگر از روش‌های بررسی مکمل، انجام یک تست چشایی است. مقدار کمی از مکمل را میل کنید و طعم آن را با طعم قبل مقایسه کنید. اگر متوجه مزه جدید و عجیبی شدید، مکمل شما خراب شده است.
 • یکی دیگر از نشانه‌های کوچکی که می‌تواند به خراب شدن مکمل اشاره داشته باشد این است که مصرف آن، باعث ایجاد احساس بدی در گلو یا معده شما می‌شود.