10 روش تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی
10 روش تشخیص مکمل اصل از تقلبی

اگر به دلیل انجام ورزش های حرفه ای یا بدنسازی نیاز به استفاده از مکمل های بدنسازی را دارید. باید قبل از هر چیز نحوه تشخیص مکمل بدنسازی تقلبی از اصلی را آموزش ببینید. آیا شما نیز از آن دسته کسانی هستید که مکمل های بدنسازی مصرف می کنند؟ آیا به هنگام خرید این مکمل ها این سوال برایتان پیش آمده است که چگونه می توان در مورد اصل و یا تقلبی بودن آن اطمینان حاصل کرد؟ آیا در مورد راه تشخیص مکمل اصل از تقلبی اطلاعاتی دارید و آیا اصلا برایتان مهم است که مکمل های اصلی خریداری کنید؟

احتمالا در مورد این مکمل ها چیزهایی شنیده اید و فروشگاه هایی که در حال فروش این مواد هستند را نیز در سطح شهر مشاهده کرده اید. مکمل هایی که تقلبی بوده و اصل نیستند، علاوه بر آنکه باعث هدر رفت پول شما می شوند، ممکن سلامتی شما را نیز به خطر بیندازند. مصرف این مواد ممکن است آسیب هایی در بدن شما ایجاد کند که به هیچ طریق ممکن نتوان آنها را درمان کرد و عوارض را از بین برد.

شاید برخی بگویند که معمولا از فروشگاه های معتبر برای خرید این مکمل ها اقدام می کنیم و به همین دلیل هیچگاه خرید مکمل های بدنسازی فیک و تقلبی برای ما پیش نخواهد آمد. این مورد تا حدی می تواند تضمین کننده خرید محصولی اصلی باشد اما اگر به ترفندهایی که ما در ادامه ذکر خواهیم کرد توجه داشته باشید، خیال خودتان را از بابت خرید مکمل اصلی راحت خواهید کرد. با این راهکارها، دفعه بعد که به سراغ خرید مواد مکمل بدنسازی می روید، مطمئن خواهید بود که سلامتی تان به خطر نخواهد افتاد. در این مقاله سعی خواهیم نمود بهترین روش ها برای تشخیص مکمل اصل از تقلبی را به شما آموزش داده تا بتوانید در هنگام خرید مکمل های بدنسازی بدون سردرگمی خرید نمایید.

برای خرید مکمل بدنسازی اصل کلیک کنید

نحوه تشخیص مکمل اصل

همان طوری که در قسمت مقدمه به آن اشاره کردیم، اهمیتی که باید در مورد مکمل های بدنسازی داده شود، ارتباط مستقیم با سلامت بدن دارد؛ به همین دلیل تاکید می کنیم که به هنگام خرید با روش هایی که ما در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد، از اصل و یا تقلبی بودن محصول مطمئن شوید. توصیه می کنیم تنها به دلیل اینکه یک محصول ارزان است و در مدت زمان کمتری می تواند شما را به نتیجه دلخواهتان برساند، از خرید و مصرف مکمل هایی که مشخص نیست در چه شرایطی و با چه موادی تولید شده اند، خودداری کنید. در ادامه نیز با ما همراه باشید تا چند روش مفید و کارا در مورد چگونگی تشخیص مکمل اصل از تقلبی به شما آموزش دهیم.

مشخصات مکمل بدنسازی اصل مشخصات مکمل بدنسازی تقلبی
برچسب مکمل یک کد ۱۶ رقمی دارد کد ۱۶ رقمی روی مکمل معتبر نیست یا اصلا کدی ندارد
کیفیت بسته بندی بالا است بسته بندی محصول کیفیت پایینی دارد
هولوگرام و لوگوی شرکت سازنده روی محصول درج شده است لوگو و هولوگرام مکمل کپی شده و با نوع اصلی متفاوت است
کد Lot فرمت درست و معتبر دارد وقتی کد Lot را چک می کنید معتبر نیست
طعم، رنگ و بوی مشخصی دارد طعم، رنگ و بوی مکمل با نوع اصل فرق دارد مثلا زیادی شیرین است
قیمت مشخص شده و مناسبی دارد قیمت مکمل پایین تر از عرف بازار و مکمل های موجود در داروخانه است

درپوش محصول را بررسی نمایید

راهی که برای چگونگی تشخیص مکمل اصل از تقلبی پیشنهاد می شود، بررسی درپوش و درب جعبه مکمل است. درب جعبه را باز کرده و پد قرار داده شده در داخل درب را مورد بررسی قرار دهید. اگر پد موجود از نوع مقوایی بود، شک نکنید که این محصول در شرکت ها و توسط تولید کنندگانی که شرایط تولید این مکمل ها را ندارند، تولید شده و بدون شک حاوی مواد و ترکیبات غیر مجاز هستند.

بیشتر بخوانید:  فرق ال گلوتامین با گلوتامین چیست؟

همان طور که می دانید این ترکیبات غیر مجاز، عامل اصلی ایجاد عوارض در بدن خواهند بود. اگر پد قرار گرفته داخل درب محصول از نوع شبکه شبکه ای بود، با خیالی راحت مکمل بدنسازی را خریداری کنید و آن را مصرف کنید. در صورتی که این پد نیز وجود نداشت، مطمئن باشید که مکمل موجود اصلی نیست و تقلبی است. ضمنا درب مکمل باید به صورتی شکیل و با برندی معتبر بسته بندی شود.

پد داخلی درب راه تشخیص مکمل اصل

بعد از بررسی پد داخلی درب، باید به سراغ محفظه ای که مکمل در آن قرار گرفته است بروید. اگر بر روی لبه های جعبه حاوی مکمل، پوشش آلومینیومی وجود داشت، مکمل مذکور هیچ مشکلی ندارد. شما باید زمانی به تقلبی بودن آن شک کنید که درپوشی بر روی جعبه حاوی پودر مکمل وجود نداشته باشد. معمولا درپوش جعبه باید به گونه ای بر روی لبه قرار گیرد که هوا نتواند از هیچ روزنه ای به آن داخل شود. اگر قسمتی از درپوش نیز باز بود، از خرید آن صرف نظر کنید. معمولا بر روی پوشش های آلومینیومی، نام شرکت درج شده و به صورت کاملا مرتب و تمیز بر روی جعبه قرار داده شده است.

پوشش آلومینوم تشخیص مکمل اصل از تقلبی

برچسب مکمل را بررسی کنید

یک راه تشخیص مکمل اصل از تقلبی، بررسی برچسب مکمل است. معمولا محصولاتی که اصل بوده و کیفیت مورد نظر را دارند، یک برچسب بر روی جعبه آنها نصب شده است؛ این برچسب حاوی یک کد 16 رقمی است. اگر این کد را به  20008822 ارسال کنید، اطلاعات مفیدی در مورد این مکمل در اختیار شما قرار داده می شود. چنانچه مشخصاتی که برای شما ارسال شد، با مشخصاتی که بر روی جعبه درج شده بود، مطابقت داشت، می توانید اطمینان حاصل کنید که مکمل خریداری شده، اصل بوده و هیچ عوارضی در اثر مصرف ترکیبات غیر مجاز برای شما به وجود نخواهد آمد.

تشخیص اصل بودن مکمل از روی بارکد

برچسب شبنم راه تشخیص مکمل اصل از تقلبی

روش دیگری که چگونگی تشخیص مکمل اصل از تقلبی را برای اغلب خریداران راحت کرده است، برچسب شبنم می باشد. محصولاتی که اصل هستند، یک برچسب موسوم به برچسب شبنم دارند. اولین موضوعی که در مورد این برچسب مطرح می شود، حضور و یا عدم حضور آن بر روی جعبه است. در قدم بعدی باید اصلی بودن این برچسب را نیز کنترل کنید. برای آنکه مطمئن شوید این برچسب اصلی است، باید نرم افزار بارکدخوان راهبر را بر روی گوشی خود نصب کنید و سپس بارکد درج شده روی این برچسب را با این نرم افزار کنترل نمایید. بعد از این کار، کلیه اطلاعات محصول در داخل برنامه به نمایش درخواهند آمد.

هولوگرام و لوگوی شرکت را بررسی کنید

هولوگرام راه تشخیص مکمل اصل از تقلبی

روش دیگری که آن نیز یک راه تشخیص مکمل اصل از تقلبی است، بررسی هولوگرام و لوگوی شرکت تولیدکننده محصول می باشد. معمولا اغلب شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند و محصولات خود را بدون تقلب و بدون استفاده از ترکیبات غیر مجاز به بازار وارد می کنند، در انتخاب لوگوی خود بسیار خلاقانه عمل می کنند. این شرکت ها تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا لوگوی شرکتشان با دیگر شرکت های فعال در این حوزه تشابهی نداشته باشد. اغلب این هولوگرام ها را نمی توان کپی کرد.

به موارد درج شده بر روی جعبه محصول دقت کنید

تشخیص مکمل اصل از تقلبی

راه دیگری که در نحوه تشخیص مکمل اصل از تقلبی به شما کمک خواهد کرد، بررسی کردن اطلاعاتی است که بر روی جعبه درج شده است. شرکت های تولید کننده مکمل های بدنسازی، به صورت همه جانبه در مورد تولید محصول خود دقت کرده و از روی جعبه و موارد درج شده بر روی آن گرفته تا محصولی که داخل جعبه قرار داده می شود، همه و همه از زیر ذره بین کارشناسان فعال در این شرکت ها عبور خواهند کرد. بنابراین وقتی شما جعبه مکمل بدنسازی یک شرکت با سابقه را در دست می گیرید، هیچ ایراد و یا غلط املایی و یا مواردی از این دست را بر روی جعبه مشاهده نخواهید کرد.

طعم و رنگ محصول را بررسی کنید

معمولا وقتی جعبه، برچسب ها و اطلاعاتی که بر روی آن وجود دارد را مورد بررسی قرار داده و هیچ مورد شک برانگیزی را مشاهده نکردید، می توانید درب مکمل بدنسازی را باز کنید و طعم و رنگ پودر داخل جعبه را نیز از زیر نظر بگذرانید. افرادی که یکی از مشتری های وفادار این پودرها به شمار می روند، توانایی و قدرت فوق العاده خوبی در تشخیص رنگ و طعم محصولات تقلبی از محصولات اصل دارند. اگر همیشه از یک محصول استفاده می کنید، احتمالا رنگ و طعم آن را به خوبی به خاطر دارید. چنانچه زمانی، همان پودر قبلی را خریداری کرده و متوجه شدید که طعم و رنگ آن با دفعات قبلی متفاوت دارد، از خوردن آن امتناع کرده و فروشنده را در جریان این موضوع قرار دهید. در برخی محصولات بررسی طعم محصول یک راه تشخیص مکمل اصل از تقلبی به شمار می رود و می تواند کمک شایان توجهی در جلوگیری از مصرف محصولات تقلبی باشد.

بیشتر بخوانید:  پروتئین وی برای چه سنی است ؟

اگر بعد از بو کردن پودر یک مکمل بدنسازی، بوی بد و ناخوشایندی مانند بوی ترشی از آن به مشامتان رسید، به هیچ عنوان آن را مصرف نکنید. احتمال آنکه در این محصول مواد و ترکیبات غیر مجاز وجود داشته باشد، بسیار زیاد است. به بهانه اینکه پولی برای خرید این مکمل پرداخت کرده اید و می خواهید عضله سازی کنید، این محصول را مصرف نکنید. گاهی اوقات عوارض ایجاد شده در اثر مصرف مکمل های تقلبی به هیچ عنوان قابل درمان نیستند.

کد لات را کنترل کنید

کد لات برای تشخیص مکمل تقلبی و اصل

کد لات نیز روش دیگر تشخیص مکمل اصل از تقلبی است. کد لات که در واقع همان کد شناسایی حک شده در زیر جعبه مکمل است، می تواند به خریدار کمک کند تا از اصل و یا تقلبی بودن محصول مطلع شود. برخی از شرکت هایی که در حوزه تولید مکمل های بدنسازی فعالیت می کنند، یک سرویس آنلاین برای خریداران و مشتریان خود آماده کرده اند. با مراجعه به این سرویس و با در دست داشتن کد لات می توانید از اصالت کالایی که در خریداری کرده اید، مطمئن شوید و با خیالی راحت و بدون نگرانی از بابت ایجاد عوارض ناخواسته، مکمل را مصرف نمایید.

 تاریخ انقضای محصول را مورد بررسی قرار دهید

چگونگی تشخیص مکمل اصل از تقلبی با بررسی تاریخ انقضاء نیز امکان پذیر می باشد. ممکن است برای برخی افراد این سوال پیش آید که چگونه تاریخ انقضاء می تواند در اصل و یا تقلبی بودن محصول کمک کند؟ نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که تاریخ انقضای محصولاتی که به صورت تقلبی وارد بازار می شوند، با رنگ قرمز بر روی جعبه چاپ شده و این نیز می تواند به شما کمک کند تا از خرید محصولات تقلبی امتناع کرده و سلامتی تان را با عوارض جبران ناپذیر این مکمل های تقلبی به خطر نیندازید. البته باز هم توجه داشته باشید که این نشانه یک نشانه قطعی نیست و گاهی ممکن است در محصولات اصلی نیز، تاریخ انقضاء با رنگ قرمز درج شده باشد.

قابلیت حل شدن مکمل بدنسازی را در آب بررسی کنید

مورد دیگری که آن نیز در نحوه تشخیص مکمل اصل از تقلبی بسیار کمک کننده است، قابلیت حل شدن یک مکمل بدنسازی در آب است. برخی از متخصصان می گویند، مکمل هایی که به راحتی در آب حل می شوند، اصل هستند و هیچ ترکیب غیر مجازی در آنها وجود ندارد. اگر مکملی خریداری کرده اید که به هیچ عنوان در آب حل نمی شود، در مورد اصل بودن آن شک کرده و به خاطر اینکه هزینه ای بالا برای خرید آن پرداخت کرده اید، سلامتی خود را با خطر مواجه نکنید.

موضوع مهم دیگری که در همین رابطه باید به آن توجه کرد این است که بالا بودن قابلیت حلالیت در آب، یک قانون قطعی نیست و ممکن است برخی مکمل های بدنسازی موجود در بازار به راحتی در آب حل نشوند. این موضوعی است که باید با متخصصان این حوزه در میان گذاشته شود و به ترکیبات به کار برده شده در مکمل بستگی دارد. به همین جهت اگر چنین موردی برای شما پیش آمد، عجولانه رفتار نکرده و ابتدا مکمل را به فردی که می دانید به راحتی می تواند اصل و تقلبی بودن این محصول را تشخیص دهد، نشان دهید.

قیمت محصول را در سایت شرکت تولیدکننده چک کنید

فرض کنید تا به حال برای خرید یک مکمل بدنسازی قیمت گزافی پرداخت می کرده اید و به یک باره فردی به شما پیشنهاد می دهد که همان مکمل را با قیمت بسیار پایین تری به شما می فروشد. اینجاست که شما نباید وسوسه شده و گول این قیمت پایین را بخورید. اگر محصول را مشاهده کردید حتما به سایت شرکت تولیدکننده سری زده و قیمت را در آنجا بررسی کنید. اگر دیدید که قیمت درج شده در سایت با گذشته هیچ تغییری نکرده است مطمئن باشید که این مکمل تقلبی بوده و اصل نیست. این راه تشخیص مکمل اصل از تقلبی نیز برای شما بسیار راهگشا و مفید است.

اما راه دومی نیز وجود دارد و آن هم خرید از یک سایت داخلی است. تعدادی از سایت‌ها وجود دارند که معتبر هستند و محصولات اصلی را به شما ارائه می دهند. برای مثال داروخانه آنلاین داروبیار فقط بر روی عرضه محصولات اصل فعالیت دارد، شما با خیال راحت می‌توانید به آن اعتماد کرده و از آن خرید نمایید اما شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه محصولات اصل را با قیمت پایین به شما عرضه می‌کنند؟

بیشتر بخوانید:  چگونه از پروتئین وی برای لاغری استفاده کنیم؟

در واقع داروخانه آنلاین داروبیار به دلیل وارد کردن محصولات به صورت عمده، با پرداخت عوارض کمتر، محموله را از گمرک عبور می‌دهد و این گونه می‌تواند آن را در بازار با نرخ پایین‌تر بفروشد و همان عوارضی که پرداخت نکرده‌ است به سودش تبدیل می‌شود. این روش البته برای داروخانه آنلاین داروبیار که محصول اصل را می‌فروشد، صدق می‌کند. اما فروشندگان نامعتبر زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانند شما را فریب داده و سلامتتان را به خطر بیاندازند.

دیگر روش ها برای تشخیص مکمل اصل از تقلبی

  • وضعیت پلمپ محصول
  • درب قوطی ها باید به صورت بادی باشد و بعد از باز شدن پلمپ نباید به سادگی از قوطی جدا شود.
  • پلاستیک قوطی نباید شفاف باشد و حتما باید به صورت رنگی یا تیره باشد. محتوی داخل قوطی نباید مشخص باشد.
  • اگر پلمپ قوطی ها زیپی باشد، تمام قسمت های محصول باید بررسی شود تا زدگی یا پارگی نداشته باشد.
  • هیچ مکملی نباید بیش از حد شیرین باشد.
  • مکمل های پودری باید سریع در آب حل شود. پودر مکمل های غیر اصل و تقلبی بعد از تکان دادن های شدید باز هم به صورت توده ای در داخل ظرف می مانند.
  • هنگام خرید مکمل های بدنسازی به تاریخ انقضا و نوع چاپ تاریخ توجه نموده و از فاسد نبودن آن مطمئن شوید.

چند نکته مهم در در مورد چگونگی تشخیص مکمل اصل از تقلبی

  •          اگر با فروشنده ای برخورد کردید که اصرار زیادی در مورد فروش یک مکمل بدنسازی از خود نشان می دهد، شک کرده و از خرید مکمل امتناع کنید.
  •          در بازار فروش مکمل های بدنسازی، افرادی هستند که می خواهند از اشتیاق جوانان برای عضله سازی سو استفاده کنند. مواظب این افراد باشید و از فروشگاه های معتبر، مکمل را خریداری کنید.
  •          برخی محصولات تقلبی موجود در بازار، دست به دامن تبلیغات گسترده می زنند. در این شرایط نیز باید هوشیار باشید و تمام مواردی که در این جا به آنها اشاره کردیم، توجه داشته باشید.

با توجه به این که مکمل های بسیار زیادی در بازار وجود دارد، موارد تقلبی نیز در بین آن ها کم نیست. برای تشخیص مکمل تقلبی از مکمل های اورجینال و اصل می توانید کد UID  مکمل را در سایت Titac ثبت نماید و بدین ترتیب اصالت محصول را چک نمایید. همچنین می توانید از برچسب اصالت کالا که بر روی اجناس اورجینال چسبانده شده استفاده نمایید، معمولا مکمل های تقلبی برچسب اصالت کالا ندارند.

سخن پایانی

امروزه از استفاده از مکمل های غذایی در بین گروه‌های سنی مختلف به دلایل متعدد افزایش یافته است. زیرا سبک زندگی و رژیم غذایی افراد به گونه‌ای است که نمی تواند همه مواد ضروری مورد نیاز بدن را تأمین کند؛ لذا بسیاری از افراد برای جبران این کمبود از مکمل های غذایی استفاده می کنند. گروه‌های دیگری از افراد مثل ورزشکاران و بدنسازان که انرژی زیادی را مصرف می‌کنند و قصد  حجم دهی به عضلات خود و تناسب اندام دارند نیز به دلایل مختلف از انواع مکمل بدنسازی استفاده می کنند. در مورد استفاده از مکمل های ورزشی نکات و ابهامات زیادی وجود دارد. از طرف دیگر با توجه به رواج استفاده از مکمل های غذایی و ورزشی انواع متعددی از سایت ها و شرکت ها وجود دارند که انواع مکمل ها را عرضه می‌کنند. بسیاری از این افراد هم ادعا دارند که محصول آنها اصل و اورجینال است، در صورتی که  امروزه بازار مکمل های تقلبی هم افزایش یافته است که استفاده از آنها نه تنها برای بدن فایده ای به بار نمی آورد، بلکه باعث عوارض متعدد و جبران ناپذیری هم می شود. نکته دیگر در مورد استفاده از مکمل ها این است که برای مصرف مکمل ها، حتما با پزشک و  کارشناس تغذیه و مربی متخصص خود مشورت کنید تا در مورد مکمل  مورد نیاز شما نحوه و دوز مصرفی آن شما را راهنمایی کند.

داروخانه آنلاین داروبیار انواع مکمل بدنسازی با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا در اختیار شما قرار داده است. شما می توانید با مشاورین داروبیار ارتباط برقرار کنید و برای خرید اقدام کنید.