جلوگیری از ریزش مو در بدنسازی
جلوگیری از ریزش مو در بدنسازی

یکی از دغدغه افرادی که قصد دارند بدنسازی را آغاز کنند، ریزش مو است که برخی از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند اما آیا واقعا بدنسازی به خودی خود می‌تواند باعث ریزش مو در فرد شود؟ در این مقاله از داروبیار همراه ما باشید تا به بررسی جلوگیری از ریزش مو در بدنسازی بپردازیم.

بدنسازی باعث ریزش مو می‌شود؟

انجام تمرینات ورزشی یا دنبال کردن یک برنامه غذایی متعادل و پر پروتئین باعث ریزش مو در بدنسازی نمی‌شود. برخی از ورزشکاران برای افزایش سرعت عضله سازی از مکمل‌هایی استفاده می‌کنند که به آن‌ها در این راه کمک کرده و با افزایش سطح انرژی و پروتئین بدن، باعث عضله سازی می‌شوند. مکمل‌ها اگر در دوزهای متناسب مصرف شوند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما در صورتی که فرد بدون مشورت با پزشک، دوز مصرفی را افزایش دهد، احتمال بروز عوارضی مانند ریزش مو را بالا می‌برد. ریزش مو در بدنسازی عمدتا به دلیل استروئیدهای آنابولیک اتفاق می‌افتد.

لیست پر فروش ترین مکمل های بدنسازی در داروخانه آنلاین داروبیار

اثرات مکمل‌های مختلف بر مو

 • مکمل پروتئین وی و کازئین که از شیر و لبنیات بدست می‌آیند، باعث ریزش مو نمی‌شوند.
 • مکمل‌های مولتی ویتامین و حاوی مواد مغذی، کمبودهای غذایی را جبران کرده و علت اصلی ریزش مو نیستند.
 • مکمل آرژنین با گردش خون بهتر بدن، باعث رشد مو خواهد شد.
 • داروهای استروئیدی آنابولیک را می‌توان داروهای ممنوعه در بدنسازی نامید که ریزش مو یکی از اثرات آن‌هاست.

جلوگیری از ریزش مو در بدنسازی

استروئید آنابولیک چیست؟

استروئیدهای آنابولیک موادی هستند که باعث رشد بافت و افزایش توده عضلانی می‌شوند، به همین دلیل است که برخی از ورزشکاران از این نوع ماده برای دستیابی به عضلات بدون چربی استفاده می‌کنند. در میان شناخته شده‌ترین استروئیدهای آنابولیک، اکسی متولون، استانوزولول، ناندرولون، متنولون، درنوستانولون و انواع مختلف تستوسترون به کار می‌‌روند. این نوع آنابولیک‌ها می‌توانند به عضله سازی کمک کرده و گاهی اوقات هم عوارضی داشته باشند. از آنجایی که مصرف این داروها بدون نسخه پزشک مجاز نیست، برخی از ورزشکاران به صورت غیر قانونی از استروئیدهای آنابولیک استفاده کرده و متوجه تاثیرات منفی آن نیستند.

عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک

آکنه، اختلالات قلبی عروقی، مشکلات پروستات، اختلالات خونی و آلوپسی ( طاسی) از این عوارض جانبی احتمالی هستند. احتمال بروز همه این عوارض به نوع مواد مصرفی و به مقدار مصرف بستگی دارد زیرا در صورتی خود را نشان خواهند داد که بیشتر از دوز مناسب مصرف شود.

عوارض مصرف آنابولیک در بانوان

آن دسته از بانوانی که به دنیای تناسب اندام و عضله سازی هستند، معمولاً از استروئیدها استفاده می‌کنند زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد در مدت زمان کوتاهی عضله زیادی به دست آورند، اما یکی از پیامدهایی که نادیده می‌گیرند، ریزش مو است.

استروئیدهای آنابولیک تاثیرات مختلفی بر روی بدن انسان می‌گذارد. مصرف این داروها می‌تواند بانوان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 • رشد بیش از حد موهای بدن
 • ایجاد صدای کلفت
 • تغییر چرخه قاعدگی
 • اکنه

عوارض فوق عمدتاً ناشی از مصرف بیش از حد و نامتناسب این داروها در بانوان است.

عوارض مصرف آنابولیک در مردان

ریزش مو در بدنسازی

داورهای آنابولیک می‌توانند عوارض جدی در بدن مردان ایجاد کنند که رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • ریزش مو
 • دل درد
 • آکنه
 • درد هنگام ادرار کردن
 • ناباروری
 • کاهش تعداد اسپرم
 • افزایش خطر سرطان پروستات

آنابولیک‌ها نه تنها عوارض جسمی دارند، بلکه عوارض روانی نیز دارند. برخی افراد پرخاشگرتر شده و احساس سردرگمی می‌کنند، گاهی اوقات هم در ترس و بی اعتمادی بیش از حد زندگی می‌کنند. اگر به دلایلی مکرراً آنابولیک مصرف می‌کنید و موهایتان تحت تأثیر قرار گرفته است، توصیه می‌کنیم مصرف استروئیدها را کنار بگذارید و در کلینیک تخصصی پیشگیری از ریزش مو، مشاوره بگیرید.

بدنسازی با ریزش مو در ارتباط است؟

همه ما می‌دانیم که ریزش مو اغلب به دلیل ژنتیک و وجود آندروژن‌ها اتفاق می‌افتد اما واقعیت این است کسانی که به طور مکرر داروهای آنابولیک مصرف می‌کنند هم دچار این مشکل شده و شاهد ریزش موهای خود هستند. اکثر ورزشکاران مبتلا به طاسی تا حدی با داروهای آنابولیک ارتباط دارند زیرا علاقه به بهبود عملکرد ورزشی و نیاز بدن آن‌ها باعث شده که استروئید مصرف کنند.

بسیاری از افراد تمایل به استفاده بیش از حد از داروهای آنابولیک دارند زیرا این داروها برای درمان اختلالات استخوانی، کم خونی و ساخت عضلات واقعا مفید بوده و می‌توانند شدت این موارد را کم کنند، با این حال در زمینه بدنسازی یا ورزش توصیه نمی‌شوند زیرا عامل اصلی ریزش مو هستند. البته همه چیز به نوع استروئیدی که استفاده می‌شود و دوزهای ارائه شده بستگی دارد اما دوزهای زیاد و استفادهمکرر باعث ایجاد عوارض جانبی مانند ریزش مو می‌گردد.

استروئیدهای آنابولیک هورمون‌هایی مانند تستوسترون هستند که روی چرخه مو اثر گذاشته و آن را تسریع می‌کنند، بنابراین باعث افزایش ریزش مو می‌شوند. علاوه بر آن باعث کاهش ظرفیت بازسازی فولیکول مو هم خواهند شد. در میان عوارض جانبی مختلفی که استروئیدهای آنابولیک ایجاد می‌کنند، آلوپسی یکی از رایج‌ترین آن‌هاست. برای حفظ موهای سالم خود، توصیه می‌کنیم مصرف استروئیدهای آنابولیک را کاهش یا به طور کامل حذف کنید. در صورتی که مصرف آن را قطع نکردید، بهتر است برای جبران اثرات این مواد بر روی بدن، با یک متخصص مشورت کنید.

روش‌های درمان ریزش مو در بدنسازی

برای اینکه موهای شما در طول فرآیند بدنسازی حالت خود را حفظ کرده و سالم باقی بمانند، بهتر است روش‌های زیر را جدی گرفته و آن‌ها را پیاده کنید.

 1. داروهای استروئید آنابولیک را از برنامه روزانه خود حذف کنید، هر چند می‌توانند سرعت عضله سازی را افزایش دهند؛ که همین موضوع کمی برای بدنسازان وسوسه انگیز است.
 2. خواب کافی داشته باشید. در صورتی که در دوره تمرینی خود خواب کافی نداشته باشید، مشکل در عملکرد سلولی می‌تواند منجر به نازک شدن تار موها شود.
 3. برای جلوگیری از ریزش مو و حفظ موهای سالم، مصرف ویتامین و مواد مغذی را فراموش نکنید. برای جبران کمبودهای موجود در برنامه غذایی می‌توانید از مولتی ویتامین‌ها یا مکمل‌های حاوی مواد مغذی استفاده کنید.
 4. تا حد امکان از مکمل‌های حاوی تستوسترون استفاده نکنید. تستوسترون با بهم ریختن هورمون‌ها باعث ریزش مو می‌شوند و بهتر است مصرف آن‌ها را قطع کنید.
 5. همیشه دز مصرفی مکمل و دارو را با دستور پزشک مصرف کنید. سعی کنید تمام توصیه‌های پزشک را جدی گرفته و بدون بررسی دقیق، دوز مصرفی مکمل را افزایش ندهید زیرا این امر عوارضی جدی در پی خواهد داشت که ممکن است یکی از آن‌ها ریزش مو باشد.

سخن پایانی

در بسیاری از مواقع، مو تنها چیزی نیست که یک ورزشکار می‌تواند به دلیل استفاده بیش از حد آنابولیک از دست بدهد، بلکه ممکن است عوارض دیگری هم تجربه کند. شما به عنوان یک ورزشکار به داروهای آنابولیک نیاز ندارید، فقط باید سخت تلاش کنید، تمرین کنید و یک رژیم غذایی نسبتاً سالم داشته باشید، زیرا این تنها راهی است که می‌توانید به عنوان یک ورزشکار موفق شوید. درکنار آن می‌توانید از مکمل‌های اصل و سالمی استفاده کنید که کوچکترین عوارضی از خود نشان نمی‌دهند. در حال حاضر داروخانه آنلاین داروبیار به‌عنوان یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین مجموعه‌ها در زمینه عرضه محصولات مکمل و دارویی، در بازار ایران است که به شما امکان دریافت مشاوره‌های تخصصی در این زمینه را می‌دهد. می‌توانید همین‌طور در بخش نظرات سؤالات مرتبط باعرضه و نحوه خرید محصولات و یا مقایسه آن‌ها را از ما جویا شوید.