خواص ال گلوتامین در بدنسازی
خواص گلوتامین در بدنسازی

خواص گلوتامین در بدنسازی

خواص گلوتامین در بدنسازی بسیار مهم است. گلوتامنین یک آمینو اسید غیر ضروری است که بیشتر در پلاسما، عضلات و اسکلت بدن انسان وجود دارد. غلظت این نوع آمینو اسید در بدن یک فرد سالم 3 تا 4 برابر آمینو اسید های دیگر است و حدود 60 درصد آمینو های درون سلولی را تشکیل می دهد. تحقیقات متعدد انجام شده نشان می دهند که گلوتامین  برای عضلات بسیار مفید است و از تجزیه شدن آن ها جلوگیری می کند. علاوه براین گلوتامین در متابولیسم پروتئین نقش مهمی دارد و باعث افزایش حجم عضلات می شود.

درواقع گلوتامین برای همه ی افرادی که در عرصه ی بدنسازی کار می کنند نام آشنا است. اما عدم آگاهی در مورد میزان و نوع استفاده از مکمل های غذایی همچون گلوتامین می تواند مشکلات زیادی را به بار بیاورد. برای اطلاعات بیشتر با داروخانه آنلاین داروبیار در تماس باشید.

به طور کی باید بگوییم که مکمل بدنسازی از آن گزینه هایی هستند که نظرات درمورد استفاده از آن ها متنوع است و افراد نظرات متناقض و متضادی در این باره دارند، برخی از افراد نسبت به استفاده از مکمل ها مشکوک هستند و نظرات خوبی درمورد استفاده از مکمل ها ندارند. از طرفی افراد دیگر ممکن است عاشق مکمل ها باشند و در استفاده از آن ها افراط کنند، درست برعکس گروه اول. درست است شایعات زیادی هم درباره ی مکمل ها وجود دارد. در خرید این مکمل ها باید دقت کنید که از فروشگاه های معتبر و تا تجویز مربی خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  بتاآلانین چیست؟ چه کاربردهایی دارد

اما اگر شما مکمل هایی مانند گلوتامین را گزینه های جادویی در نظر بگیرید که قرار است برای شما معجزه کند و قدرت و انرژی فوق العاده ای برای شما به جود بیاورد که بتوانید بر هر خستگی غلبه کنید، سخت در اشتباه هستید. همانطور که از نام آن ها پیدا است مکمل ها تکمیل کننده ی ورزش و رژیم غذایی هستند که به موفقیت شما کمک می کنند. لذا در مورد زمان و نحوه ی استفاده ی گلوتامین با مربی خود مشورت کنید.

فوائد استفاده از گلوتامین

خواص گلوتامین

مکمل گلوتامین دارای گلوتامات و آمونیاک است و مصرف آن در زمان آسیب دیدگی و ضربه دیدگی بسیار مفید و به بهبود سریع تر کمک می کنند و آسیب ها سریع تر ترمیم می شوند. علاوه براین گلوتامین به افزایش عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند.

خاصیت دیگر مکمل گلوتامین این است که در درمان بیماری سرطان مفید است و به بهبود دستگاه گوارش کمک می کند. این آمینو اسید در جلوگیری از بروز بیماری های روده بسیار خوب عمل می کند. مکمل بدن سازی گلوتامین در درمان مشکلات معده مانند زخم معده ئو ناراحتی معده که امروزه افراد بسیاری را گرفتار کرده است بسیار مفید می باشد.

همچنین مکمل گلوتامین برای درمان بیماری های سرطانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این آمینو اسید به بهبود دستگاه گوارش کمک می کند و از بروز بیماری های روده جلوگیری به عمل می آورد. مکمل بدنسازی گلوتامین برای درمان مشکلات معده مانند زخم معده بسیار مفید است.

مکمل گلوتامین متابولیسم سوخت چربی ها را در بدن بالا می برد و باعث جذب مواد مغذی مورد نیاز بدن می شود. یکی دیگر از کارایی های این آمینو اسید این است که بر متابولیسم و سوخت و ساز گلوکز در بدن تاثیر می گذارد و به ساخت گلوکز در بدن کمک می کند و میزان انسولین را تغییر نمی دهد. تحقیقات انجام شده نشان می دهند که مصرف گلوتامین در زمان استرس به حفظ عضلات بدن کمک می کند.

بیشتر بخوانید:  جلوگیری از ریزش مو در بدنسازی

مصرف گلوتامین در بدنسازی

مکمل گلوتامین مانند مکمل کراتین یک آمینو اسید طبیعی است. ورزشکاران از این آمینو اسید برای حفظ عضلات استفاده می کنند. در هنگام انجام ورزش های استرس زا این آمینو اسید را از عضلات خارج می شود و باید جایگزینی برای  آن در نظر گرفته شود. اگر این آمینو در طول ورزش های سنگین تامین نشود، عضلات آسیب می بینند و دیگر برجسته نمی شوند و سلامتی ورزشکار به خطر می افتد. گلوتامین می تواند از منابعی همچون گوشت و آجیل تامین شود.

ورزشکارانی که به دنبال عضله سازی هستند این نکته را مورد توجه قرار دهند که بعضی از گوشت ها خیلی چرب هستند و با توجه به اینکه در طول عضله سازی نیاید خیلی چربی مصرف کنید مکمل گلوتامین و سایر جایگزین های آن گزینه ی خوبی برای رفع این مشکل هستند.