زمان مصرف مکمل بدنسازی
زمان مصرف مکمل بدنسازی

 

هر انسانی چه ورزشکار باشد چه در طول هفته و ماه ورزشی نکند، نیازمند به دریافت مقدار خاصی از هر ویتامین و پروتئین و … در طول روز می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروبیار همراه باشید .

که معمولا برای افراد غیر ورزشکار توسط وعده های غذایی ای که در طول روز مصرف می کنند تامین می شود و اگر فرد طی آزمایش خون متوجه کمبود ویتامین یا کراتین یا … در بدن خود شود با مصرف قرص یا تزریق، آن کمبود را برطرف می نماید.

اما ورزشکاران و بدنسازان به دلیل ورزش های سخت و ممتد خود هر روز نیازمند به تامین پروتئین و ویتامین بیشتر بدن خود می باشند و با خوردن مکمل های بدنسازی در زمان های خاص، این کمبود را بر طرف می کنند.

زمان بندی مصرف مکمل های بدنسازی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد و هر ورزشکاری باید این مکمل ها را در کنار برنامه ریزی ورزشی منظم و یک رژیم غذایی سالم و کامل مصرف نماید. در غیر این صورت به هیچ عنوان به نتیجه دلخواه از مصرف این مکمل های بدنسازی نخواهد رسید.

مصرف مکمل های بدنسازی کاملا نیاز به زمان بندی خاص دارد. زیرا استفاده از مکمل های بدنسازی اولا از تحلیل رفتن عضلات و کم شدن ذخایر انرژی ورزشکاران در طول فعالیت ورزشی یا مسابقات جلوگیری می نماید.

همچنین ریکاوری و سازگار نمودن بدن ورزشکاران و بدنسازان بعد از جلسات تمرین و مسابقات را بسیار تسهیل می بخشد.

زمان مصرف مکمل بدنسازی
زمان مصرف مکمل بدنسازی

آنچه در مقاله می خوانید:

بهترین زمان مصرف مکمل های بدنسازی برای ورزشکاران چه زمانی می باشد؟

بطور کلی مصرف مکمل های بدنسازی را باید با توجه به ساعات ورزش خود برنامه ریزی نمایید. زیرا اغلب آن ها را باید قبل یا در حین یا بعد از تمرینات خود مصرف کنید. همچنین برخی از مکمل ها را قبل و بعد از خواب شب باید مصرف نمود. در زیر مکمل ها را بر حسب زمان مصرف طبقه بندی نموده ایم:

 • صبح بلافاصله بعد از بیداری

این دو مکمل جزو مکمل هایی می باشند که می توانید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب ( صبح زود ) مصرف نمایید. یعنی بعد از زمانی که حدودا 6 تا 9 ساعت غذایی نخورده باشد. این درست زمانی است که بدن برای بدست آوردن اسید آمینه های مورد نیاز خود به عضلاتتان حمله می کند و خوردن مکمل های پروتئین وی و Bcaa می تواند شما را تا حد زیادی نجات دهد.

 1. پروتئین وی
 2. Bcaa
 • یک ساعت بعد از بیداری

بعد از مصرف شیک پروتئینی صبگاهی خود، فعالیت خود را آغاز می نمایید و بعد از نیم ساعت صبحانه مقوی را میل نمودن و بعد از نیم ساعت مکمل های مذکور را مصرف می نمایید.

خانم ها بهتر است به همراه این مکمل ها از ” ب کمپلکس ” نیز استفاده نمایند.

 1. امگا 3
 2. کلسیم و ویتامین D
 3. مولتی ویتامین و مینرال
 • زمان نهار

مکمل امگا 3 باید نیم ساعت قبل یا بعد از نهار مصرف شود.

در فاصله صبحانه و نهار نیز از چای سبز استفاده نمایید.

 • یک ساعت قبل از تمرین

این مکمل ها علاوه بر افزایش استقامت و مقاومت بدن باعث افزایش چربی سوزی نیز می شوند.

 1. محرک های نیتریک اکساید مانند ال-آرژنین
 2. مکمل کافئین
 • نیم ساعت قبل از تمرین

این مکمل ها بهتر است نیم ساعت قبل از شروع تمرین مصرف شوند و به مانند سوخت گیری برای پرواز هواپیما عمل خواهند نمود.

 1. کراتین
 2. بتاآلانین
 3. Bcaa
 4. پروتئین وی
 • در حین تمرینات

بر خلاف باور عموم که فکر می کنند در حین تمرین فقط باید آب نوشید، باید بدانید که در حین تمرین خوردن ” مکمل های کربو هیدراتی ” برای بدن بدسازان و ورزشکاران بسیار مهم و ضروری می باشد.

بیشتر بخوانید:  بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ !
زمان مصرف مکمل بدنسازی
زمان مصرف مکمل بدنسازی
 • یک ساعت بعد از تمرین

بین 45 دقیقه تا یک ساعت بعد از تمرینات بدنسازی مهم ترین و طلایی ترین زمان دریافت مکمل های بدنسازی می باشد. این زمان بهترین عضلات ساخته شده و ماهیچه ها جان جدیدی پیدا می نمایند. در این زمان مصرف مکمل های زیر پیشنهاد می شود:

 1. پروتئین وی
 2. کراتین
 3. بتاآلانین
 4. کربوهیدرات ها

مصرف همزمان پروتئین وی و کربوهیدارت بعد از تمرینات بسیار مهم است زیرا باعث افزایش جذب آمینو اسید ها برای ماهیچه ها می شود.

 • زمان شام

در زمان شام باید مکمل های بالا را مصرف نمایید.

 1. کلسیم
 2. ویتامین C و ویتامین D
 • قبل از خواب

بسیاری از متخصصان ورزشی توصیه می نمایند که قبل از خواب نیز از مکمل های بدنسازی برای تسریع در ریکاوری و جلوگیری از سوخت ماهیچه ها در هنگام خواب استفاده نمایید:

 1. کازئین
 2. امگا 3