گیاه گزنه بومی مناطق استوایی و معتدل از جمله برزیل،آمریکای جنوبی و شمال اروپاو بصورت خودروست.برگهای این گیاه دارای خاصیت درمانیست.جالینوس حکیم در قرن دوم میلادی از این گیاه در درمانهای خود استفاده میکرده .گزنه دارای تانن،لسیتین،نیترات پتاسیم و کلسیم،ویتامین میباشد و در تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن و حتی براق شدن موها موثراست. برای ضد عفونی کردن پوست و ازبین رفتن شوره پوست سر نیز از این گیاه استفاده میشود.

 

ترتيزک آبي یا " علف چشمه" با نام های دیگر "آب‌ تره"،  " بولاغ اوتي "، " شاهي آبي " و نام علمي Nasturtium nasturtium-aquaticum, N. microphyllum گياهي دارويي از تيره شب‌بوها به ارتفاع 10 تا 60 سانتي متر با برگ‌هاي کوچک به رنگ سبز تيره و گل‌هاي خوشه‌اي کوچک سفيد و ساقه‌هاي خزنده است.

 از نقاط مختلف آن ريشه‌هاي کوچک و سفيد خارج مي‌شود و معمولا در کنار جوي‌ها و باتلاق‌ها مي‌رويد. اين گياه مقدار قابل توجهي آهن، کلسيم و اسيد فوليک و کمي هم ويتامين‌هاي ث و آ دارد. آهن قابل جذب آب‌تره از اسفناج هم بيشتر است و به همين جهت مي‌تواند در بهبود کم‌خوني موثر باشد ، کلسيم آن نيز بيشتر از شير و ويتامين ث آن از پرتقال بيشتر است.