عوارض مصرف کراتین در بانوان
عوارض مصرف کراتین برای بانوان+ نحوه عملکرد آن

 اگر شما هم به دنبال تناسب اندام هستید، حتما به باشگاه های بدنسازی مراجعه کرده و حداقل یک بار از مکمل های ورزشی استفاده نموده اید. مکمل های ورزشی انواع متعددی دارند و برای هدف های  مختلفی توسط خانم ها و آقایانی مورد استفاده قرار می گیرند. مکمل های ورزشی جایگزین رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب نیستند. شما حتی اگر بهترین مکمل های ورزشی را مصرف کنید و در بهترین باشگاه های بدنسازی، تمرینات ورزشی خود را انجام بدهید اما اگر سبک زندگی شما مناسب نباشد، نمی تواند اثر چندانی برای شما داشته باشد. لذا این مکمل ها به هیچ وجه نباید جایگزین رژیم غذایی خوب و مناسب شود. یکی از این مکمل های ورزشی، مکمل کراتین است که طرفداران زیادی هم دارد. در مورد مصرف کراتین و سایر مکمل های ورزشی نکته دیگر این است که به هیچ وجه بدون پیشنهاد پزشک، مربی متخصص و  کارشناسی تغذیه از مکمل های ورزشی استفاده نکنید. بسیاری از بانوان نسبت به آقایان بیشتر در مورد استفاده از مکمل های ورزشی نگران هستند. ما در این مقاله میخواهیم عوارض مصرف کراتین برای بانوان را مورد بررسی قرار دهیم و به این سوال جواب دهید که آیا مکمل کراتین برای خانم ها خوب است یا نه؟

محبوب ترین مکمل های کراتین داروبیار را اینجا ببینید: خرید و قیمت مکمل کراتین

عوارض مصرف کراتین برای بانوان

قبل از اینکه در مورد عملکرد کراتین در بانوان صحبت کنیم، بحث عوارض کراتین برای بانوان را مورد توجه قرار میدهیم. عوارض کراتین برای بانوان چیزی فراتر از آقایان نیست.  این تصور اشتباه است که فکر کنیم کراتین تنها برای مردان موثر است و برای زنان عوارض دارد. همانطور که گفتیم کراتین می‌تواند عملکرد ورزشی را در زنان بهبود ببخشد و توده های عضلانی بدون چربی را جایگزین توده های چربی کند. اما زنانی که باردار هستند و  در دوران شیردهی به سر می برند، باید قبل از مصرف کراتین با پزشک خود مشورت کنند. نمونه هایی از عوارض کراتین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آسیب به کبد و کلیه
  • افزایش وزن
  • سنگ کلیه
  • نفخ شکم کم آبی بد
  • ن گرفتگی عضلات
  • اختلالات گوارشی سندروم کمپارتمان
بیشتر بخوانید:  شربت آرژیتال چاق میکند؟ آیا شربت آرژیتال اشتها آور است؟

اثرات مصرف کراتین در بانوان

قبل از هر چیز خوب است بدانید که عملکرد کراتین در بانوان با عملکرد کراتین در آقایان متفاوت است. به طور کلی شاید بتوان درمورد خیلی از مکمل های ورزشی این ادعا را کردکه عملکرد آن ها در هر دو جنسیت متفاوت است. سوالی که ممکن است بسیاری از بانوان مطرح می کنند این است که مصرف کراتین توسط زنان مانند مردان باعث بزرگ شدن عضلات آن ها می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که با وجود اینکه مطالعات و مشاهدات نشان داده است که کراتین موجب افزایش توده های عضلانی بدون چربی می شود، اما زنان فاقد هورمون توستسترون برای ساخت عضلات بزرگ هستند. دراقع سیستم بدن بانوان با سیستم بدن آقایان متفاوت است، فرمول ها و سیستم بدنی آقایان به گونه‌ای است که می‌توانند عضلات خود را بزرگ کنند اما برای زنان به اندازه آقایان این امکان وجود ندارد.

با وجود اینکه زنان با بلند کردن وزنه مقداری عضله می سازند، مصرف کراتین هم می تواند این عضله سازی را افزایش دهد اما نه  به اندازه آقایان. در یک مطالعه مردان و زنانی که هر دو کراتین مصرف میکردند را مورد مقایسه قرار داده‌اند، در حالی که این مطالعه نشان داده که کراتین باعث افزایش حجم عضلات در مردان و زنان می شود اما میزان عضله سازی در زنان با میزان عضله سازی در مردان متفاوت بود و بیشترین افزایش حجم در مردان مشاهده شد.

مکانسم اثر کراتین در بانوان

کراتین می تواند به زنان کمک کند تا چربی را با توده عضلانی بدون چربی جایگزین کنند. با وجود اینکه کراتین در زنان باعث عضله سازی آنچنانی نمی‌شود اما قطعاً عملکرد ورزشی زنان را بهبود می بخشد و کارایی آنها را در انجام تمرینات بالا میبرد. مطالعه ای که بر روی بازیکنان فوتبال زن انجام شده است، بررسی کرد که چگونه کراتین بر عملکرد زنان در انجام تمرینات ورزشی تاثیر می گذارد؛ نتیجه نشان داد که در نتیجه مصرف کراتین قدرت انفجاری و استقامت زنان بهبود می یابد.

بیشتر بخوانید:  انواع مکمل پمپ در بدنسازی

عوارض مصرف کراتین در بانوان

میزان مصرف مجاز کراتین برای بانوان

در اکثر موارد دوز مکمل کراتین به طور منظم حداقل ۳ گرم در روز توصیه شده است. اما به منظور جلوگیری از اشتباهات و به حداکثر رساندن پتانسیل محصول حتماً به دستورالعمل روی آن توجه کنید. یک  نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار بدهید  این است که حتما این مکمل ها را از شرکت های معتبر و داروخانه ها تهیه کنید و اطمینان حاصل نمایید که مکمل خریداری شده اصل و اورجینال است، زیرا مکمل های تقلبی می‌توانند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشند. علاوه بر این برای نحوه و دوز مصرفی مکمل کراتین حتماً با پزشک متخصص با مربی متخصص صحبت کنید تا با توجه به نیاز بدن شما و سیستم ایمنی بدن شما دوز مصرفی را به شما پیشنهاد بدهد.داروخانه های آنلاین نیز راه دیگری از این قبیل می باشد.