عوارض گلوتامین را بیشتر بشناسید
عوارض گلوتامین را بیشتر بشناسید

بیماری های سخت و طاقت فرسا با کاهش گلوتامین به دلیل افزایش تقاضای متابولیک مشخص می شود. گلوتامین برای حفظ یکپارچگی و عملکرد روده، حفظ پاسخ ایمنی و حفظ تعادل آنتی اکسیدانی ضروری است. در دسترس نبودن گلوتامین درون زا ممکن است نتیجه را در بیماران بدحال مختل کند. در نتیجه، گلوتامین به عنوان یک اسید آمینه ضروری مشروط و یک جزء ضروری برای تکمیل هر رژیم غذایی تزریقی در نظر گرفته شده است. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با عوارض گلوتامین لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

نکات قابل توجه در بررسی و شناخت عوارض گلوتامین

پودر ال گلوتامین را به صورت خشک مصرف نکنید. باید از طریق دهان به شکل مایع مصرف شود. دستورالعمل روی برچسب نسخه را دنبال کنید. پودر را در یک لیوان یا فنجان بریزید. یک لیوان آب اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و تمام مایع را بنوشید. لیوان را با آب بیشتری پر کنید، هم بزنید و بنوشید تا مطمئن شوید که دوز کامل را مصرف کرده اید. داروهای خود را با فاصله های زمانی منظم بخورید. داروی خود را بیشتر ازدفعات تعیین شده مصرف ننمایید که این امر موجب بروز عوارض گلوتامین می شود. در مورد استفاده از این دارو در کودکان با پزشک اطفال یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. مراقبت های ویژه ممکن است لازم باشد.

در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید، به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود بگویید. همچنین اگر به طور مکرر از نوشیدنی‌های حاوی کافئین یا الکل استفاده می‌کنید، سیگار می‌کشید یا از داروهای غیرقانونی استفاده می‌کنید، به پزشک یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود اطلاع دهید. اینها ممکن است بر نحوه عملکرد داروی شما تأثیر بگذارد. قبل از قطع یا شروع هر یک از داروهای خود با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. در حین مصرف، عوارض گلوتامین را در نظر بگیرید تا شناخت بیشتری در رابطه با این ترکیب داشته باشید. برای بررسی منظم پیشرفت خود به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. عوارض جانبی که باید در اسرع وقت به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید:

 • تب یا سایر علائم عفونت
 • درد مفاصل یا ماهیچه
 • بثورات پوستی
 • تورم بازوها، پاها یا دست ها یا تورم صورت
 • استفراغ
 • سایر اثرات غیر معمول
بیشتر بخوانید:  ویتامین های موثر در پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا

عوارض گلوتامین که معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارند (در صورت ادامه یا آزاردهنده بودن، به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید):

 • سرگیجه
 • سردرد
 • نفخ شکم
 • حالت تهوع
 • آبریزش بینی

پودر ال-گلوتامین را برای بسته های محلول خوراکی در دمای 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) نگهداری کنید. بسته نباید تا زمانی که آماده استفاده باشد، باز شود.

برای مشاهده قیمت و خرید گلوتامین از داروخانه آنلاین داروبیار کلیک کنید.

عوارض گلوتامین

بررسی و شناخت بیشتر عوارض مصرف گلوتامین

مکمل گلوتامین حساسیت به انسولین را در بیماران بدحال بهبود می بخشد و از چاقی در حیواناتی که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه می شوند، جلوگیری می کند. فرض کنید که مکمل گلوتامین به کاهش وزن در انسان کمک می کند، لذا این ترکیب در بیماران زن چاق و دارای اضافه وزن در یک مطالعه آزمایشی، بررسی شده است. پس از ثبت مشخصات آنتروپومتریک (یعنی وزن بدن، دور کمر) و متابولیک (یعنی گلیسمی، انسولینمی، مدل هموستاتیک مقاومت به انسولین، بیماران به طور تصادفی به مدت 4 هفته مکمل گلوتامین یا پروتئین همونتروژن قرار گرفتند. مکمل (0.5 گرم / کیلوگرم وزن بدن در روز). در طول مصرف مکمل، بیماران عادات غذایی و سبک زندگی خود را تغییر ندادند. در پایان ویژگی‌های آنتروپومتریک و متابولیک مورد بررسی قرار گرفت و پس از 2 هفته استراحت، بیماران به مدت 4 هفته به مکمل دیگر روی آوردند. وزن بدن و دور کمر تنها پس از مصرف مکمل گلوتامین به طور قابل توجهی کاهش یافت (به ترتیب 10.4±85.0 کیلوگرم در مقابل 10.1±82.2 کیلوگرم و 2.0±102.7 سانتی متر در مقابل 2.9±98.9 سانتی متر؛ پس از مصرف گلوتامین 20 درصد وزن کاهش یافت. این مطالعه آزمایشی نشان می دهد که گلوتامین در کاهش وزن و احتمالاً افزایش متابولیسم گلوکز ایمن و مؤثر است.

بیشتر بخوانید:  گریپ فروت و تداخلات دارویی

در حقیقت امروزه شیوع چاقی مستقل از نرخ صنعتی شدن و تولید ناخالص داخلی در بسیاری از کشورها به ارقام نگران کننده رسیده است. بنابراین، استراتژی های جدید طرفدار کاهش وزن و بهبود تعادل متابولیک مورد نیاز است. پاتوژنز چاقی عمدتاً با افزایش دریافت انرژی مرتبط است. بنابراین، رژیم غذایی محدود تقریبا به بیماران چاق با تغییر در شیوه زندگی تجویز می شوند. متأسفانه، پیروی از رژیم های غذایی تجویز شده در عمل روزانه ضعیف است و منجر به شکست درمان می شود. داده‌های ثابت نشان می‌دهد که کیفیت مواد مغذی نیز در بهبود چاقی نقش دارد. در واقع بروز چاقی در پیگیری 6 ساله با مصرف بیشتر انرژی روزانه مرتبط نیست، بلکه با مصرف روزانه چربی‌های اشباع بیشتر، در میان سایر عوامل مرتبط است. در این میان، تعدیل ترکیب مواد مغذی رژیم غذایی ممکن است مزایای بیشتری نسبت به محدود کردن کالری داشته باشد.

گلوتامین فراوان ترین اسید آمینه در گردش است و بسیاری از عملکردهای بیولوژیکی مرتبط را انجام می دهد. در عمل بالینی، گلوتامین با دوز بیش از 0.5 گرم نیست، لذا مشخص شده است به منظور بهبود هموستاز گلوکز و کاهش نیاز به انسولین اگزوژن در بیماران بدحال بررسی می شود.

نتیجه گیری:

در بررسی عوارض گلوتامین بیماران چاق مراجعه کننده به کلینیک سرپایی برای مطالعه در نظر گرفته شدند. این پروتکل مطابق با توصیه های پزشکی طراحی شده و توسط کمیته اخلاق در موسسه تایید شده است. معیارهای ورود به مطالعه به شرح زیر بود: BMI بین 28 تا 35، وجود چاقی احشایی با اندازه دور کمر > 102 سانتی‌متر (مرد) یا > 88 سانتی‌متر (زن)، قند خون ناشتا کمتر از mg/dl 105، انسولینمی ناشتا کمتر از mIU 20. /l و پروفایل لیپیدی محیطی نرمال. معیارهای خروج شامل وجود دیابت نوع 2، مصرف داروهای تداخل کننده با اشتها یا وزن بدن و رعایت رژیم کم کالری در 3 ماه گذشته بود. پس از بررسی، وزن، قد، BMI، دور کمر، گلیسمی، انسولینمی و مدل هموستاتیک محاسبه شده مقاومت به انسولین ثبت شد. بیماران به طور تصادفی به یک مکمل 4 هفته ای با گلوتامین با دوز روزانه 0.5 گرم بر کیلوگرم وزن بدن، تقسیم شده و در آن ها عوارضی هم چون تب، کاهش وزن و … بررسی گردید.

بیشتر بخوانید:  9 روش درمان تبخال

 چنانچه برای خرید مکمل و انتخاب برند مناسب آن نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در داروخانه آنلاین داروبیار تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. برای خرید مکمل‌ها هم می‌توانید درخواست خود را مستقیما در سایت ثبت کرده و پس از چند روز مکمل را درب منزل تحویل بگیرید.