جست و جو در نتایج
براساس قیمت (تومان)
طعم

نمایش 1 - 21 کالا از 21

 غذای کمکی کودک

سایت ما در این مقاله قصد دارد به معرفی غذای کمکی کودک و بررسی تمام ابعاد مختلف غذای کمکی کودک  بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی  درباره ی غذای کمکی کودک  هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

تغذیه با شیر مادرT غذای ایده آل را در 6 ماه اول زندگی فراهم می کند. تغذیه ی تکمیلی زمانی شروع می ‌شود که شیر مادر دیگر به تنهایی کافی نباشد، جایی که سن هدف 6 تا 23 ماهگی است. فاصله بین نیاز غذایی و مقدار به دست آمده از شیر مادر با افزایش سن افزایش می ‌یابد. برای انرژی، انتظار می ‌رود که 200، 300 و 550 کیلو کالری در روز به ترتیب در 6 تا 8 ماه، 9 تا 11 و 12 تا 23 ماهگی تحت پوشش غذا های کمکی قرار گیرد.

علاوه بر این، غذا های کمکی باید مقادیر نسبتاً زیادی از ریز مغذی ها مانند آهن، روی، فسفر، منیزیم، کلسیم و ویتامین B6 را تامین کنند. در چندین بخش از کشور های در حال توسعه، تغذیه ی کمکی به عنوان یک چالش برای تغذیه ی خوب در کودکان ادامه دارد. در اتیوپی، تنها 4.2 درصد از کودکان 6 تا 23 ماهه تغذیه شده با شیر مادر حداقل رژیم غذایی قابل قبولی دارند. شکاف ها بیش تر به کیفیت پایین رژیم غذایی یا شیوه های تغذیه ی ضعیف نسبت داده می ‌شود.

غذا های غنی شده تجاری اغلب از دسترس فقرا خارج است. بنابراین، غذا های کمکی خانگی معمولاً مورد استفاده قرار می ‌گیرند. با این حال، حتی زمانی که بر اساس یک دستور العمل بهبود یافته باشد، غذا های مکمل گیاهی غنی نشده، ریز مغذی‌ های کلیدی کافی (به ویژه آهن، روی و کلسیم) را در سنین ۶ تا ۲۳ ماهگی فراهم نمی ‌کنند.

تغذیه ی انحصاری با شیر مادر نوزادان از بدو تولد تا 6 ماهگی اولیه با استفاده از شیر مادر برای سلامت، رشد و تکامل بهینه مهم می باشد. با رشد و تحرک شیر خواران پس از 6 ماه اول زندگی، شیر مادر به تنهایی نمی ‌تواند نیاز های تغذیه ای کامل را تامین کند؛ چرا که این شکاف با افزایش سن نوزادان و کودکان خردسال بیش تر می ‌شود. تغذیه ی تکمیلی نقش مهمی در پر کردن این شکاف ها دارد.

غذای کمکی کودک

سازمان جهانی بهداشت (WHO) تغذیه ی کمکی را این گونه تعریف می ‌کند: «فرآیندی که زمانی شروع می ‌شود که شیر مادر به تنهایی دیگر برای تأمین نیاز های تغذیه ای نوزادان کافی نیست و بنابراین به غذا ها و مایعات دیگر همراه با شیر مادر نیاز می باشد». به منظور تامین مواد مغذی اضافی برای نوزادان، در نتیجه باید غذا های کمکی (غذا هایی غیر از شیر مادر یا شیر خشک) به نوزادان معرفی شود.

محدوده ی سنی مورد نظر برای تغذیه ی تکمیلی بین 6 تا 23 ماهگی با ادامه ی شیردهی می باشد، جایی که اکثر شیرخواران به مرحله ی رشد عمومی و عصبی (جویدن، بلع، هضم و دفع) می ‌رسند که به آن ها این امکان را می ‌دهد تا با سایر مواد، تغذیه شوند. غذا های کمکی می ‌توانند غذا های عمومی خانواده باشند و انتظار می ‌رود که شکاف بین انرژی و نیاز روزانه به مواد مغذی نوزادان و کودکان خردسال و مقدار به ‌دست ‌آمده از شیردهی را برطرف کنند.

در چندین بخش از کشور های در حال توسعه، تغذیه کمکی به عنوان یک چالش برای تغذیه ی خوب در کودکان 6 تا 23 ماهه ادامه دارد. به عنوان مثال، در هند، 54.5 درصد از کودکان بین 6 تا 8 ماهگی در روز قبل غذای کمکی دریافت کرده بودند، اما تنها 7 درصد از کودکان بین 6 تا 23 ماهگی که با شیر مادر تغذیه می ‌شوند، حداقل معیار های رژیم غذایی قابل قبول را داشتند. در نیجریه، تنها 21 درصد از کودکانی که با شیر مادر تغذیه می ‌شوند، حداقل رژیم غذایی مکمل قابل قبول را دریافت می ‌کنند. با این حال، در اتیوپی، تنها 4.2 درصد از کودکان 6 تا 23 ماهه تغذیه شده با شیر مادر حداقل رژیم غذایی قابل قبولی دارند. چالش ها در طول تغذیه ی تکمیلی مربوط به زمینه ی خاص می باشد، اما بسیاری از آن ها در میان تنظیمات رایج هستند. آن ها اغلب با شیوه های تغذیه ضعیف و کیفیت غذایی ضعیف غذا های کمکی خانگی مشخص می شوند.

مروری بر تغذیه ی تکمیلی

در دوران نوزادی و اوایل کودکی (از تولد تا 2 سالگی)، مقدار کافی تغذیه ی مناسب برای رشد کامل پتانسیل انسانی کودکان اهمیت بالایی دارد. این دوره علاوه بر این به عنوان “پنجره ی بحرانی” برای سلامت، رشد و تکامل کودک در نظر گرفته می شود. علاوه بر این دوره ی اوج تزلزل در رشد کودک، کمبود ریز مغذی‌ ها و ظهور بیماری‌ های رایج دوران کودکی مانند اسهال می باشد. علاوه بر این، معکوس کردن کوتاهی رشد در این دوره پس از دومین سالگرد تولد کودکان بسیار دشوار می باشد.

تغذیه ی تکمیلی باید به موقع (شروع دریافت از 6 ماهگی به بعد) و کافی (در مقادیر، دفعات، قوام و استفاده از انواع غذا ها) باشد. غذا ها باید به شیوه ای ایمن تهیه و داده شوند و به شیوه ای مناسب و با رعایت اصول مراقبت روانی اجتماعی از تغذیه ی پاسخگو استفاده شود.

در طول این سال های شکل گیری، تغذیه ی نامناسب پیامد های فوری افزایش عوارض و مرگ و میر و تاخیر در رشد مغز و سایر سیستم های عصبی را به همراه دارد. اثرات پنهان کمبود مواد مغذی در سنین اولیه شامل اختلال در عملکرد شناختی و نتایج تولید مثل و کاهش ظرفیت کاری و وضعیت سلامت در دوران نوجوانی و بزرگسالی می باشد. علاوه بر این، چرخه ی سوء تغذیه با تأثیرات بین نسلی ادامه دارد. وقتی کودک دختر مبتلا به سوء تغذیه بزرگ می ‌شود، با احتمال بیش تری برای داشتن نوزاد کم وزن و بد غذا مواجه می ‌شود که در آن، عدم مصرف غذای مغذی اضافی در محیط‌ های کم منابع به عنوان عامل خطر مهمی که منجر به بیماری و مرگ بیش از حد می ‌شود، شناسایی شده است.

غذای کمکی کودک

تعیین زمان ایده آل برای شروع تغذیه ی نوزادان با رژیم غذایی غیر از شیر مادر دشوار می باشد. خطر اثرات مضر (احتمال خفگی، آلرژی غذایی، و کاهش مصرف شیر مادر یا شیر خشک) از طریق معرفی زود هنگام غذا های کمکی وجود دارد. تاخیر در معرفی ممکن است نوزادان آمادگی رشد را از دست بدهد و مشکلات یادگیری غذا خوردن در سنین بعدی و در عین حال خطر سوء تغذیه را تهدید کند.

حداقل سنی که در آن نوزادان توانایی بلعیدن نوع خاصی از غذا را ایجاد می ‎کنند، به شدت به سطح رشد عصبی عضلانی آن ها بستگی دارد. بنابراین، عدم در نظر گرفتن چنین توانایی‌ هایی برای جویدن و بلع در هنگام تهیه و ارائه ی رژیم غذایی برای نوزادان ممکن است منجر به مصرف مقدار ناچیز یا طولانی‌ تر شدن زمان تغذیه شود

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی غذای کمکی کودک

در این مقاله داروبیار سعی کردیم درباره‌ ی غذای کمکی کودک  به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با همه ی ابعاد غذای کمکی کودک  آشنا سازیم .

به طور کلی باید اظهار کرد که تغذیه با شیر مادرT غذای ایده آل را در 6 ماه اول زندگی فراهم می کند. تغذیه ی تکمیلی زمانی شروع می ‌شود که شیر مادر دیگر به تنهایی کافی نباشد، جایی که سن هدف 6 تا 23 ماهگی است. فاصله بین نیاز غذایی و مقدار به دست آمده از شیر مادر با افزایش سن افزایش می ‌یابد. برای انرژی، انتظار می ‌رود که 200، 300 و 550 کیلو کالری در روز به ترتیب در 6 تا 8 ماه، 9 تا 11 و 12 تا 23 ماهگی تحت پوشش غذا های کمکی قرار گیرد.

علاوه بر این، غذا های کمکی باید مقادیر نسبتاً زیادی از ریز مغذی ها مانند آهن، روی، فسفر، منیزیم، کلسیم و ویتامین B6 را تامین کنند. در چندین بخش از کشور های در حال توسعه، تغذیه ی کمکی به عنوان یک چالش برای تغذیه ی خوب در کودکان ادامه دارد. در اتیوپی، تنها 4.2 درصد از کودکان 6 تا 23 ماهه تغذیه شده با شیر مادر حداقل رژیم غذایی قابل قبولی دارند. شکاف ها بیش تر به کیفیت پایین رژیم غذایی یا شیوه های تغذیه ی ضعیف نسبت داده می ‌شود.

در پایان این مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی   غذای کمکی کودک  کرده باشیم.

مقایسه ( 0 مورد )
0

شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست