گلوتامین برای لاغری
فواید گلوتامین برای لاغری

بدن ما می ‌تواند اسید آمینه ال گلوتامین، که اغلب گلوتامین نامیده می ‌شود، را بسازد؛ علاوه بر این ممکن است آن را از چندین غذای غنی از پروتئین در رژیم غذایی خود دریافت ‌کنیم. افراد سالم به طور معمول به مکمل‌ های گلوتامین نیاز ندارند، اما تعداد کمی از افراد به امید بهبود نتایج کاهش وزن، این مکمل ها را مصرف می ‌کنند. با این حال، اثبات این امر هنوز مقدماتی و متناقض می باشد. مکمل‌ های گلوتامین ممکن است برای همه بی ‌خطر نباشند، بنابراین قبل از افزودن آن‌ ها به برنامه ی روزانه ی خود، با پزشک یا مربی مشورت کنید. داروخانه آنلاین داروبیار در این مقاله قصد دارد به معرفی فواید گلوتامین برای لاغری بپردازد و آن را از ابعاد مختلف و به طور کامل و جامع مورد بررسی و تحلیل قرار دهد.

فواید گلوتامین برای لاغری

گلوتامین چگونه لاغر می ‌کند؟

مطالعات نشان می ‌دهد که ال گلوتامین از طریق مکانیسم های مختلف باعث کاهش ووزن بیشتر می شود. با استفاده از مکمل‌ های ال گلوتامین، می ‌توان ترکیب میکروبیوم روده را تغییر داد؛ میکروبیوم روده، در واقع همان جامعه ی باکتری‌ های مفید در دستگاه گوارش می باشد. میکروبیوم های روده ی ما نقش مهمی در چندین بخش از سلامتی از جمله مدیریت وزن دارند. علاوه بر این، گلوتامین می ‌تواند بدن ما را در برابر التهاب، که با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله چاقی همراه می باشد، محافظت کند. در نهایت، با وجود این که تحقیقات نشان می ‌دهد که ال گلوتامین ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد، شواهد متناقضی در مورد تأثیر آن بر انسولین (هورمون مسئول انتقال قند از جریان خون به سلول ها) نیز وجود دارد.

با این حال، با توجه به برخی از مطالعات حیوانی و انسانی، می ‌توان به این نتیجه رسید که حساسیت به انسولین را می ‌توان با استفاده از گلوتامین افزایش داد و همین مسئله، سبب می ‌شود تا توانایی بدن در استفاده ی مؤثر از انسولین بهبود پیدا کند. از آن جایی که اختلال در حساسیت به انسولین ممکن است خطر چاقی و افزایش وزن را افزایش دهد، در نتیجه استفاده گلوتامین با توجه به مکانیسم آن در افزایش حساسیت به انسولین، می ‌تواند به کاهش وزن کمک کند. با این حال، مطالعات بیشتری برای ارزیابی رابطه ی بین حساسیت به انسولین و گلوتامین مورد نیاز می باشد.

پروتئین و کاهش وزن

چنان چه گلوتامین خود را به همراه غذاهای پر پروتئین مصرف کنیم، منجر به کاهش وزن بهتری خواهد شد.

طبق تحقیقات منتشر شده در نسخه ی دسامبر سال 2012 میلادی، پیروی از یک رژیم غذایی کم کالری که دارای چربی کم و پروتئین بالا است ممکن است به ما کمک کند احساس سیری بیش تری داشته باشیم و وزن بیش تری را نسبت به یک رژیم غذایی با پروتئین استاندارد که دارای چربی کم با همان تعداد کالری می باشد، کاهش دهیم. این نوع رژیم همچنین می ‌تواند به کاهش متابولیسم در طول کاهش وزن کمک کند و از دست دادن عضلات را به حداقل برساند.

لیست محبوب ترین برندهای پروتئین وی در داروخانه آنلاین داروبیار

ال گلوتامین برای لاغری

یک مطالعه ی اولیه ی کوچک منتشر شده نشان داد زنان چاقی که مکمل های گلوتامین را به مدت 4 هفته مصرف می ‌کردند، حتی بدون تغییر عادات ورزشی و رژیم غذایی، وزن خود را کاهش دادند. هنگامی که آن ها مکمل پروتئین را برای مدت زمان مشابه دریافت کردند، کاهش وزن قابل توجهی را تجربه نکردند. اما مطالعات گسترده تری برای تایید این مزایا و تعیین این که کدام دوز گلوتامین برای کاهش وزن مفید تر است، مورد نیاز می باشد.

بیشتر بخوانید:  مکمل رانتک ساخت کدام کشور است؟

اثر بخشی برای کاهش وزن

اگر چه تحقیقات در این باره محدود هستند، اما مطالعات متعددی مکمل های گلوتامین را با افزایش کاهش وزن مرتبط می ‌دانند. به عنوان مثال، یک مطالعه ی شش هفته ای بر روی شصت و شش بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که مصرف 30 گرم پودر گلوتامین در روز باعث افزایش چندین عامل خطر برای بیماری های قلبی و کاهش چربی بدن و شکم می ‌شود.

در یک تحقیق کوچک دیگر، شش زن که مکمل‌ های گلوتامین را به مدت چهار هفته مصرف کردند، بدون ایجاد تغییر در سبک زندگی یا رژیم غذایی، کاهش قابل توجه ی وزن بدن و چربی شکم را تجربه کردند.

با این حال، تحقیقات روی بیست و چهار بزرگسال نشان داد که مصرف 6 گرم گلوتامین منجر به افزایش اندازه ی وعده ی غذایی می ‌شود که ممکن است کاهش وزن را مختل کند.

علاوه بر این، تحقیقات دیگری که اثرات مصرف مکمل گلوتامین همراه با ورزش را بررسی کرد، هیچ مزیتی را برای عملکرد عضلات یا ترکیب بدن نشان نداد. به یاد داشته باشید که همه ی این مطالعات از نمونه های کوچک استفاده کردند و فقط اثرات کوتاه مدت مکمل های گلوتامین را ارزیابی کردند. بنابراین، تحقیقات با کیفیت بیش تری مورد نیاز می باشد.

فواید گلوتامین برای لاغری

 فواید گلوتامین برای کشتی گیران

داروبیار در ادامه قصد دارد به معرفی فواید گلوتامین برای کشتی گیران بپردازد و آن را از ابعاد مختلف و به طور کامل و جامع مورد بررسی و تحلیل قرار بدهد.

گلوتامین برای مدتی یک مکمل محبوب در ورزشگاه‌ ها بوده است. بسیاری از افراد این مکمل اسید آمینه را به این امید مصرف می ‌کنند که به افزایش توده ی عضلانی کمک کند. با این حال، در واقع هیچ مدرکی وجود ندارد که مکمل های گلوتامین به افزایش توده ی عضلانی کمک کند. با این وجود، شواهدی وجود دارد که مکمل های گلوتامین ممکن است برای ورزشکاران استقامتی و کشتی گیران مفید باشد.

گلوتامین فراوان ترین اسید آمینه (یک واحد سازنده ی پروتئین) در بدن ما می باشد. این یک آمینو اسید ضروری مشروط نامیده می ‌شود، به این معنی که بدن ما می ‌تواند به راحتی گلوتامین بسازد؛ یعنی ما نیازی به دریافت آن از رژیم غذایی خود نداریم. اما در مواقع فشار زیاد (مانند عفونت، جراحی، تروما، و در حین ورزش سنگین)، نیاز به گلوتامین افزایش می ‌یابد و به یک اسید آمینه ی ضروری تبدیل می ‌شود؛ به این معنی که باید آن را از غذا یا منابع مکمل دریافت کنیم.

بیشتر بخوانید:  آیا مکمل آمینو ضرر دارد؟

گلوتامین به مقدار زیاد در گوشت، تخم مرغ و پروتئین لبنیات (هم آب پنیر و هم کازئین) یافت می ‌شود و بنابراین، دریافت گلوتامین کافی از طریق منابع غذایی ممکن است. در صورت پیروی از یک رژیم گیاهخواری یا وگان ممکن است اسید آمینه لازم را برای بدنتان تامین نکند. رژیم غذایی همه چیزخوار به طور متوسط ​​حاوی 1 تا 6 گرم گلوتامین در روز می باشد.

گلوتامین منبع سوخت مهمی برای سلول های پوششی مجرای روده می باشد. به همین دلیل، مکمل گلوتامین در رابطه با سلامت دستگاه گوارش، جذب مواد مغذی و به طور خاص در کاهش علائم بیماری کرون و سندرم روده ی تحریک پذیر (IBS) مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات اولیه اندک بوده است، اما برخی تحقیقات وجود دارد که بهبود علائم را هنگام مصرف مکمل های گلوتامین نشان می ‌دهد. ولی با این وجود در این زمینه تحقیق بیش تری مورد نیاز می باشد.

گلوتامین همچنین نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی و سلول های ماهیچه ای ایفا می ‌کند. این جاست که گلوتامین مورد توجه ی ورزشکاران استقامتی و کشتی گیران قرار می ‌گیرد. هنگام انجام تمرینات طولانی و شرکت در جلسات تمرینی سنگین، سطح گلوتامین خون کاهش می ‌یابد که ممکن است در ریکاوری عضلات، عملکرد سیستم ایمنی و سلامت روده نقش داشته باشد.

تحقیقات زیادی در این زمینه وجود ندارد، اما چند مطالعه ی قدیمی تر به بهبود عملکرد سیستم ایمنی با مکمل های گلوتامین اشاره کرده اند. یک مطالعه با صد و پنجاه و یک ورزشکار استقامتی انجام شد و نشان داد که مصرف 5 گرم گلوتامین پس از یک جلسه ی تمرینی سنگین، به دنبال آن 5 گرم گلوتامین 2 ساعت بعد، بروز عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (URTI) را به طور قابل توجهی کاهش می ‌دهد. تنها 19 درصد از ورزشکاران گروهی که مکمل گلوتامین مصرف می ‌کردند، در مقایسه با پنجاه و یک درصد از ورزشکاران گروهی که دارونما مصرف می ‌کردند، بیمار شدند.

بهترین دفاع برای تقویت سیستم ایمنی شما این است که مطمئن شوید رژیم غذایی که به صورت روزانه مصرف می ‌کنید، حاوی کالری کافی و غذا های غنی از مواد مغذی می باشد. با این حال، افزودن یک مکمل گلوتامین به برنامه ی روزانه ی خود برای کمک به مبارزه با بیماری و به حداقل رساندن مشکلات گوارشی ممکن است مفید باشد.

اگر چه برخی از مطالعات از مزایای مکمل گلوتامین در ریکاوری ورزشی صحبت می ‌کنند، این شواهد هنوز وجود ندارد. بنابراین، گفتن این که این مکمل ضروری است، نابهنگام است، به ویژه با توجه به این که در دراز مدت بدون عوارض جانبی (افزایش خطر سرطان، بیماری کلیوی، اختلال متابولیک و غیره) نخواهد بود.

آیا گلوتامین عوارض دارد

به عنوان یک مکمل خوراکی، گلوتامین در حالت های کاتابولیک آسیب و بیماری استفاده می ‌شود. این برای مبارزه با تحلیل عضلانی که در افراد مبتلا به سرطان پیشرفته و HIV/AIDS رخ می ‌دهد و همچنین برای ورزشکاران حرفه ای که انرژی بدنی زیادی صرف می ‌کنند، استفاده شده است. افراد مبتلا به عفونت های روده و مشکلات سد روده، بهبود با گلوتامین را تجربه کرده اند. به طور کلی، گلوتامین برای سلامت جسمی بسیار مثبت می باشد.

آیا گلوتامات برای مغز مضر می باشد؟

گلوتامات اسید آمینه شماره ی یک در جریان خون می باشد که مقادیر زیادی در اطراف بدن جریان دارد. فرآیندی که گلوتامین را به گلوتامات تبدیل می ‌کند، فرآیندی ساده می باشد که عمدتاً در سلول‌ های مغزی گلیال اتفاق می ‌افتد که از نورون‌ های مغز حمایت می ‌کنند و به تغذیه آن ها کمک می ‌کنند.

بیشتر بخوانید:  مکمل بدنسازی برای گروه خونی AB

مغز همیشه مقدار زیادی گلوتامات و گلوتامین دارد و گلوتامین می ‌تواند به راحتی از سد خونی مغزی عبور کند. اما مشکل این جا است که گلوتامات به سمت بیش فعالی عصبی تمایل دارد. به عبارت دیگر، تحریک ‌کننده می باشد و فعالیت بیش از حد عصبی می ‌تواند سلول‌ های مغز را از بین ببرد. هنگامی که گلوتامات بیش از حد در مجاورت نورون ها باشد، تمایل زیادی به ورود کلسیم بیش از حد به نورون ها دارد و می تواند میتوکندری ها و در نتیجه سلول های مغز را از بین ببرد.

فواید گلوتامین برای لاغری

تحریک بیش از حد مزمن نورون ها باعث آپوپتوز (مرگ سلول های مغز) می ‌شود و با تعدادی از شرایط سلامت روان مانند شیدایی در اختلال دوقطبی و بیش فعالی مرتبط می باشد.

مصرف طولانی مدت گلوتامین باید در نظر گرفته شود، به خصوص چنان چه در دوز های بالا مصرف شود، چرا که ممکن است بر توانایی بدن برای پردازش اسید های آمینه تأثیر بگذارد. افرادی که دارای تشنج، علائم شیدایی، سیروز یا سایر بیماری های جدی کبدی هستند، حساسیت به گلوتامین مونوسدیم دارند یا پیوند مغز استخوان دارند، باید از مصرف آن اجتناب کنند. علاوه بر این، باید از مصرف همزمان با لاکتولوز خودداری شود.

به طور کلی، اکثر محققان موافقند که چنان چه مصرف گلوتامین از طریق رژیم غذایی کافی باشد، بدن می ‌تواند نیاز هایی را که در طول ورزش ایجاد می ‌شود، برآورده کند. مواردی که به نظر می ‌رسد نیاز ها افزایش می ‌یابد در شرایط استرس، آسیب و فعالیت شدید ورزشی می باشد. بنابراین ممکن است ایده ی خوبی باشد که در مورد این مکمل با یک متخصص صحبت کنید.

ال گلوتامین یک مکمل بی خطر در نظر گرفته می ‌شود. در دوز های معمولی، عوارض جانبی بسیار محدودی وجود دارد. هیچ خطر شناخته شده ای از گلوتامین وجود ندارد. با این حال، بهتر است از یک برند معتبر آن را خریداری کنید.

هیچ دوز توافق شده یا سطح ایمنی وجود ندارد که بتوان از آن ال گلوتامین مصرف کرد. تا 15 گرم، تقسیم در طول روز یا حتی بیش تر ممکن است بی خطر باشد. برخی از بدنسازان بیش از 15 گرم در روز مصرف می ‌کنند.

همیشه این احتمال وجود دارد که ال گلوتامین با سایر دارو ها تداخل داشته باشد. با این حال این ممکن است یک مزیت مثبت گلوتامین باشد. شواهد تا به امروز نشان می ‌دهد که گلوتامین می ‌تواند اثربخشی برخی دارو ها را در درمان سرطان افزایش دهد. چنان چه به فکر مصرف این مکمل هستید و در حال حاضر از دارو های موجود استفاده می کنید، با پزشک مشورت کنید. علاوه بر این، افرادی که عملکرد کلیه ی آن ها کاهش یافته است، مانند افراد مسن، باید دوز را کاهش دهند.