مصرف مکمل بدنسازی، برای عضله سازی عجله دارید؟
مصرف مکمل بدنسازی، برای عضله سازی عجله دارید؟

 

به طور کلی افرادی که برای اولین بار تمرینات بدنسازی را آغاز می کنند، همزمان بسیار مشتاق و بسیار بی حوصله و عجول هستند. این افراد می خواهند هر چه سریع تر نتیجه زحمات خود را ببینند. این احساس باعث می شود که خیلی سریع به دنبال مکمل های بدنسازی رفته و مصرف آن ها را آغاز نمایند. ولی با توجه به این که تعداد این محصولات از نظر نوع برند، ساختار داخلی، تایید یا عدم تایید متخصصان و کارشناسان متفاوت و قیمت بسیار زیاد و متنوع است، انتخاب برای تازه واردین به دنیای بدنسازی مشکل می شود.

مبتدیان باید بدانند که زمان و نوع مصرف کدام مکمل برایشان ضروری و لازم است. در این مقاله داروبیار سعی می کند تعدادی از مکمل ها را برای کسانی که قصد شروع مصرف مکمل را دارند، نام برده و معرفی نمایید.

افرادی که به تازگی وارد حرفه و ورزش بدنسازی شده اند، قبل از مصرف مکمل ها باید بدانند که چگونه بر روی بدن و بدنسازی خود متمرکز شوند تا به نتیجه دلخواه خود برسند.

 • ابتدا باید سخت کوشی و صبر فراوانی داشته باشند. زیرا هیچ کدام از بدنسازان حرفه ای یک شبه یا یک ساله به این نتیجه نرسیده اند و قطعا تلاش بسیار زیادی در این زمینه داشته اند.
 • دوم این که برای هدف و نتیجه خود باید یک برنامه ریزی آموزشی بسیار عالی و کامل طراحی نمایند.
 • سوم و آخرین نکته این است که ورزشکاران مخصوصا بدنسازان باید رژیم غذایی خاصی را برای خود ترتیب دهند. به این صورت که مطمئن باشند در وعده های غذایی خود حتما به اندازه کافی، از تمام گروه های غذایی دریافت می نمایند. این موضوع در نحوه زندگی ورزشکاران بسیار تاثیر گذار و مهم می باشد و حتی برای استفاده از مکمل ها نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.
بیشتر بخوانید:  آشنایی با تیپ های مختلف بدنی در بدنسازی

بخاطر داشته باشید که مصرف مکمل ها باید بعد از دستیابی به 3 نکته بالا شروع شود. زیرا شما می توانید با حد خرابی و آسیب به کلیه، کبد و بسیاری از اعضای بدن بدون رعایت نکات مذکور، مکمل استفاده نموده و هیچ تغییری دریافت نکنید. پس بهتر است قبل از مصرف مکمل ها سخت کوشی ، صبر، تعیین هدف و برنامه غذایی خود را کامل کرده و با تایید علم و متخصصین واقعی در این امر، مکمل خود را تهیه و مصرف نمایید. در این صورت به سرعت شاهد تغییرات زیادی در بدن خود خواهید شد.

مصرف مکمل بدنسازی، برای عضله سازی عجله دارید؟
مصرف مکمل بدنسازی، برای عضله سازی عجله دارید؟

انواع مکمل برای شروع بدنسازی مبتدیان

 1. پروتئین ها

افزودن پروتئین به رژیم غذایی به عنوان یک مکمل بدنسازی بسیار مهم می باشد. طی مطالعاتی که درباره مصرف پروتئین در طول برنامه های تمرینی کوتاه مدت ولی مقاومتی انجام شده به این نتیجه رسیده اند که :

 1. موثر در افزایش قدرت عضلانی و بهبود اندازه.
 2. مصرف پروتئینی که هضم سریع داشته باشد ( قبل از تمرین، در حین تمرین یا بعد از تمرین ) باعث تحریک سنتز پروتئین شده و ریکاوری بدن را سرعت می بخشد.
 3. مصرف پروتئین بیشتر در رژیم غذایی بدنسازان باعث از بین رفتن چربی بدن می شود.
 4. به طور کلی مصرف پروتئین باعث ایجاد حس بهتر در تمرینات بدنسازی خواهد شد.

 

     2 . امگا 3 / چربی های ماهی

همان طور که می دانید همه افراد دنیا در هر جایگاهی نیازمند به این مکمل می باشند. امگا 3 به صورت قرص، پودر و … بهترین و فوق العاده ترین مکمل موجود می باشد. روغن ماهی به تنهایی به دلیل خاصیت ضد التهابی خوبی که دارد بسیار مورد توجه می باشد. حتی مصرف روغن ماهی به صورت منظم می تواند به جای مسکن ها عمل نموده و در دریمان بیماری های قلبی و سرطان بسیار مفید می باشد.

بیشتر بخوانید:  چگونه عوارض مصرف مکمل های بدنسازی را به حداقل برسانیم؟

این مکمل در شروع بدنسازی علاوه بر خواص بالا، به کاهش چربی کمک می نماید

 1. کراتین

مکمل کراتین جزو مکمل هایی است که به بهبود اندازه و قدرت عضله ها کمک کرده و در بین مکمل های دیگر ارزان تر می باشد. این مکمل اگر بیش از نیاز مصرف شود از طریق ادرار دفع شده و نگرانی خاصی در خصوص مقدار مصرف آن وجود ندارد.

 1. اسید آمینه

اسید آمینه ها 3 گروه هستند که برای شروع بدنساری بسیار مفید و حائز اهمیت می باشند و مصرف آن ها باید تحت نظر مربی یا پزشک صورت گیرد:

 1. متابولیت لوسین
 2. گلوتامین
 3. آرژنین