مصرف همزمان گلوتامین و آمینو اسید
مصرف همزمان گلوتامین و آمینو اسید

مصرف همزمان گلوتامین و آمینو اسید

گلوتامین یکی از مهم ترین آمینو اسیدها در بدن است که در ساخت پروتئین عضله و بسیاری از عملکردهای بدن نقش مهمی دارد. پژوهش ها نشان می دهند گلوتامین در تقویت و تنظیم عضلات و ریکاوری نقش مهمی را ایفا می کند و بهبودی را تسریع می بخشد. گلوتامین هم به صورت تنهایی و هم با سایر مکمل های بدنسازی استفاده می شود. علاوه براین ممکن است  مصرف برخی از مواد غذایی در جذب گلوتامین موثر است. موضوع مهمی که در این مقاله به آن پرداختیم مصرف همزمان گلوتامین و آمینو اسید مانند بی سی ای ای است.

گلوتامین علاوه براینکه در بدن ساخته می شود، از طریق مصرف مواد غذایی مانند تخم مرغ و گوشت گاو  نیز تامین می شود. اگر می خواهید درمورد گلوتامین ها و آمینو اسید ها بیشتر بدانید تا پایان این مقاله با داروخانه آنلاین داروبیار همراه باشید.

فوائد مصرف گلوتامین

 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • بهبود دستگاه گوارش و حفظ سلامت روده ها
 • تقویت و رشد توده عضلانی
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • تسریع بهبود آسیب های ورزشی
 • کمک به باز سازی عضلات بعد از ورزش

مصرف همزمان گلوتامین و آمینو اسید

اثر گلوتامین بر عملکرد عضلانی ورزشی

برخی از محققان نقش گلوتامین را به عنوان یک بلوک ساختمانی پروتئین در نظر می گیرند و به این نتیجه رسیده اند که گلوتامین به عنوان یک مکمل، باعث بهبود عملکرد عضلانی و ورزشی هم می شود و ممکن است درد عضلانی را کاهش دهد. پژوهشی نشان داد گلوتامین با کربوهیدرات می تواند باعث کاهش نشانه های خستگی در خون در طی دو ساعت بینجامد.

بیشتر بخوانید:  آیا گلوتامین چاق کننده است؟

نکته ی مهم این است که اگر شما قصد مصرف گلوتامین دارید بهتر است با حدود 5 گرم در روز شروع کنید، اما حتما با مربی خود مشورت کنید. مصرف گلوتامین در کوتاه مدت و به اندازه ی متعادل بی خطر است. با این حال گلوتامین می تواند بر میزان چربی در بدن و جذب آمینو اسید ها اثر بگذارد.

مصرف آمینو اسید های شاخه دار

حدود 20 امینو اسید متفاوت وجود دارد که هزارات پروتئین مختلف بدن را می سازند. همه ی این آمینو اسید ها ضروری نیستند  بدین معنی که همه ی آن ها نمی توانند توسط بدن تولید شوند و باید از طریق رژیم غذایی مصرف شود. انواع مکمل بدنسازی وجود دارد که با مصرف آن ها می توان کمبود مصرف آمینو اسید ها را جبران کرد.

اما در ابتدا باید سعی کرد که حتما با مصرف مواد غذایی آمینو اسیدهای های مورد نیاز بر ای بدن را تامین کنید. اما از آنجایی که رژیم غذایی خیلی از افراد نمی تواند این آمینو اسید ها درا تامین نمی کند بساری از ورزشکاران با مشورت مربی خود از مکمل ها استفاده می کنند.

فوائد مصرف آمینو اسید ها

 • کمک به هضم غذا
 • تامین انشؤزی مورد نیاز برای بدن
 • کمک به ترمیم بافت بدن و روند رشد عضله
 • کاهش سطح گلوکز خون
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • بهبود وضعیت پوست و میزان رطوبت آن

چه طور می توان از مصرف همزمان مکمل ها جلوگیری می کرد؟

مصرف هم زمان گلوتامین و بی سی ای ای

گلوتامین و بی سی ای ای هر دو آمینو اسیدهایی هستند که به طور طبیعی در بدن ساخته می شوند. مصرف همزمان دو اسید آمینه مشکلی ایجاد نمی کند و بسیاری از ورزشکاران، علاقه مند به استفاده از این روش برای افزایش عملکرد ورزشی در تمرینات فشرده هستند، اما باید توجه داشت که میزان دوز مصرفی آن را رعایت کرد. صبح، بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از شروع ورزش، بعد از اتمام ورزش و قبل از خواب، بهترین زمان مصرف همزمان اسیدهای آمینه مانند گلوتامین و BCAA است.
برای افزایش حجم عضلانی و کارایی ورزشی، می توان گلوتامین و گینر را همزمان مصرف کرد، اما بهتر است به مربی ورزشی خود اجازه دهید، دوز را تعیین کند.

بیشتر بخوانید:  نحوه مصرف گلوتامین

چه طور می توان از مصرف همزمان مکمل ها جلوگیری کرد؟

مصرف مکمل های ورزشی در بین ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی به خصوص بدنسازی و فیتنس بسیار رایج است. این مکمل ها به منظور بهبود عملکرد ورزشی و با هدف های مختلف استفاده می شوند و هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند.

از مکمل های بدنسازی در مرحله ی حجم سازی برای رشد عضلات و در مرحله ی پایان و کات برای چربی سوزی و حفظ توده ی عضلانی و جلوگیری از برگشت به مراحل قبل مورد استفاده قرار می گیرند.

اما نکته ی مهم درباره ی تداخل مصرف مکمل های ورزشی است که باید به آن توجه شود. در واقع  یکی از مهم ترین نکات تداخل مصرف مکمل ها با هم و تداخل مصرف مکمل ها غذایی با سایر دارو ها است که ممکن است علاوه بر بی اثر کردن مشکلات مهمی را به دنبال بیاورد.

نکته مهم

یکی از سوال های رایج در مورد مکمل های بدنسازی مصرف هم زمان گلوتامین و آمینواسید هاست، باید بدانید تداخل مصرف مکمل های ورزشی ممکن است در یک دوره ی تمرینی و یا یک روز به وجود بیاید که علاوه بر بی اثر کردن مصرف مکمل، سلامت ورزشکاران را به خطر می اندازد. لذا به همه ی ورزشکاران توصیه می شود که برنامه ی مصرف مکمل های خود را تحت نظر پزشک متخصص و یا یک مربی آگاه جلو ببرند و اطلاعات لازم را درمورد زمان و نحوه ی مصرف داشته باشند. سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.