مصرف مکمل های بدنسازی در روزهای غیر تمرین
مصرف مکمل های بدنسازی در روزهای غیر تمرین

برخی افرادی که تمایل دارند عضله سازی داشته باشند، به سراغ مصرف مکمل های بدنسازی می روند. مکمل های زیادی در بازار وجود دارند که انتخاب آنها باید بر اساس فاکتورهای مهمی صورت گیرد. یکی از مهم ترین و اساسی ترین موضوعاتی که در رابطه با این مکمل ها مطرح می شود، این سوال مهم و اساسی است که آیا در روزهای غیر تمرین نیز نیازی به خوردن این مکمل ها وجود دارد یا خیر. موضوعی که در این متن مورد بحث و بررسی قرار داده می شود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

برای مشاهده انواع مکمل بدنسازی در داروخانه آنلاین داروبیار وارد شوید.

نکات مهم در مورد مصرف مکمل های بدنسازی در روزهای استراحت

برای اطمینان از این مساله که آیا می توان در روزهای استراحت و غیر تمرین نیز مکمل های بدنسازی را مصرف کرد یا خیر، مسائل و نکات زیادی وجود دارد که باید حتما مورد توجه قرار داده شوند. برخی از این نکات مهم به شرح زیر می باشند:

بی ضرر بودن مصرف مکمل بدنسازی در روزهای غیر تمرین

حائز اهمیت ترین موضوعی که در مورد مصرف مداوم مکمل های بدنسازی باید مورد توجه قرار داده شود، بی ضرر بودن مصرف این مواد در صورت استفاده مداوم است. برخی افرادی که برای ساخت عضله در بدن خود عجله دارند تصور می کنند که اگر مکمل های بدنسازی را به صورت مداوم و حتی در روزهای غیر تمرین و  استراحت مصرف کنند می توانند زودتر به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنند. گاهی اوقات در این عجله در مشاهده نتایج می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. به همین علت توصیه می شود برای آنکه بدن در معرض برخی عوارض ناخواسته و بعضا خطرناک آنها قرار نگیرد، در مورد مصرف مداوم مکمل ها خوب تحقیق شود. چنانچه افرادی که در حوزه تجویز این مکمل ها تجربه کافی دارند عنوان کنند که مصرف مکمل می تواند برای ورزشکار مضر باشد باید از خوردن آن در روزهای غیرتمرین خودداری کرد.

بیشتر بخوانید:  10 روش تشخیص مکمل اصل از تقلبی

مقدار مصرف مکمل های بدنسازی در دوران استراحت

موضوع بسیار مهم دیگری که در مورد مصرف مکمل های بدنسازی در دوران استراحت باید مد نظر قرار داده شود، میزان مصرف آنها در این دوران است. در مورد مکمل هایی که مصرف مداوم آنها هیچ ضرری برای بدن ندارد، نیز باید به میزان مصرف توجه داشت. میزان مصرف برخی از مکمل هایی که مصرف آنها در دوران غیرتمرین عارضه ای به دنبال ندارد، با روزهایی که فرد در حال ورزش و انجام تمرینات است، متفاوت می باشد. برای مثال، مکمل کراتین را در نظر داشته باشید؛ این مکمل از جمله مکمل هایی است که استفاده از آن هیچ ضرری برای بدن نداشته و به همین علت، مصرف مدام آن نیز بدن را با هیج مشکلی درگیر نخواهد کرد. بنابراین افرادی که از این ماده برای افزایش میزان عضله های خود استفاده می کنند، می توانند آن را در برنامه روزانه خود جای داده و مصرف کنند. البته موضوع بسیار مهمی که معمولا توصیه به رعایت آن می شود این است که به میزان 2 تا 3 گرم از این ماده در روزهایی که هیچ برنامه ورزشی در آن گنجانده نشده است، مصرف گردد. به این شکل می توان میزان کراتین موجود در خون را در یک سطح نرمال و عادی قرار داد و احتمال آنکه نتایج بهتری به این شکل کسب شود نیز وجود دارد.

تجربه شخصی

تحقیقات زیادی درمورد فواید مکمل ها بر روی عضله سازی انجام شده است و برای آنکه این تحقیقات به نتیجه برسند نیز زمان کافی نیاز است تا همه این مطالعات و آزمایشات بتوانند یک نتیجه قابل استناد ارائه کنند. در این شرایط، موضوعی که می تواند تا حدی وضعیت و تکلیف مصرف مکمل های بدنسازی را در روزهای غیر تمرین مشخص کند، تجربه شخصی افراد است. ورزشکارانی که با مصرف مکمل ها در روزهای غیرتمرین به نتایج بهتری دست پیدا کرده اند، می توانند در صورتی که مصرف یک مکمل خاص برای آنها هیچ ضرری ندارد در روزهای استراحت نیز مصرف مکمل های بدنسازی را ادامه دهند. باید به این موضوع توجه داشت که مصرف مداوم این مکمل ها باید زیر نظر پزشک و افرادی که در حوزه مکمل ها، عوارض و فواید آنها تجربه دارند صورت گیرد و در صورتی که این افراد تشخیص دهند که نباید یک مکمل به صورت مداوم و هر روزه مصرف شود بهتر است از خوردن آنها ممانعت کرد.

بیشتر بخوانید:  شش مکمل عضله سازی محبوب و برتر

زمان مصرف مکمل ها

موضوع مهم دیگری که در حوزه استفاده از مکمل های بدنسازی مطرح می شود، زمان استفاده از آنهاست. در برخی از مکمل ها زمان مصرف آنها در روزهای تمرین با زمان مصرف در روزهای غیر تمرین تفاوت دارد. مثلا ممکن است مکمل ها برای مصرف باید در طی روز 3 الی 4 بار و در زمان های مشخص مصرف شوند و این در حالی است که همین مکمل را در روزهای غیر ورزشی باید در یک زمان متفاوت و تنها یک بار در روز مصرف کرد.

توجه به توصیه مربی

مورد دیگری که می تواند به افراد کمک کند تا به پاسخ سوال مصرف مکمل های بدنسازی در دوران بعد از ورزش برسند، توصیه و تجویز مربی است. معمولا مربی هایی که به صورت حرفه ای در حوزه بدنسازی کار می کنند تجربه و دانش کافی در مورد مصرف مکمل های بدنسازی دارند و می توان به راحتی به گفته های آنها اعتماد کرد. اگر مربی یک ورزشکار به وی توصیه می کند که در روزهای تمرین نیز مکمل ها را مصرف کند، بهتر است طبق دستوری که داده می شود عمل کرد و در وعده هایی که مربی ها توصیه می کنند، مکمل ها را مصرف کرد.

پایین بودن هزینه مکمل

در مورد مکمل هایی که نیازی نیست هزینه بالایی برای خرید آنها پرداخت شود، در صورتی که مصرف آن هیچ ضرر و عارضه ای نداشته باشد، می توان یک مکمل را حتی در روزهای استراحت نیز مورد مصرف قرار داد. معمولا برای آنکه بتوان عناصر مفید موجود در مکمل ها را در یک سطح ثابت در خون نگه داشت و در صورتی که مکمل موردنظر بدون عوارض بوده و قیمت آن نیز مناسب باشد، می توان بدون نگرانی از ایجاد و بروز عوارضی مشکل ساز، مکمل های بدنسازی را به صورت روزانه مورد مصرف قرار داد.

در ادامه به بررسی انواع مکمل های بدنسازی در روزهای غیر تمرین می پردازیم.

مصرف پروتئین وی در روزهای غیر تمرین

باید بدانید مصرف پروتئین در روزهای غیرتمرین از اهمیت زیادی برخوردار است. چراکه عدم دریافت پروتئین در روزهایی که استراحت می کنید، می تواند مانع رشد عضلات و عملکرد مرزشی در روزهای تمرین شما شود. البته مصرف غذاهای پروتئین دار، در تامین پروتئین مورد نیاز کمک می کند. توجه داشته باشید مصرف پروتئین وی در دوره ریکاوری توصیه نمی شود. به هر حال شما می توانید هر روز یک پیمانه صبح ناشتا این مکمل را میل کنید.

بیشتر بخوانید:  سرلاک برای بدنسازی

مصرف گینر در روزهای غیر تمرین

در روزهایی که تمرین نمی کنید، علاوه بر مصرف گینر بایستی به رژیم غذایی خود نیز توجه کنید. هم چنین به دلیل آنکه حجم پروتئین، کربوهیدرات و چربی موجود در رژیم غذایی افراد متفاوت است، بهتر است با توجه به رژیم غذایی روزانه خود و نظر مربی بدنسازی‌تان بهترین مقدار مصرف را تعیین کنید.

مصرف bcaa در روزهای غیر تمرین

در پاسخ به این سوال که آیا امکان مصرف bcaa در روزهای غیر تمرین وجود دارد یا خیر، باید گفت نمی توان بدون ورزش مکمل bcaa را مصرف کرد. چراکه بدن نمی تواند این مقدار از اسید امینه را هضم کند. پیشنهاد میکنیم در روزهای غیر تمرین، بی سی ای ای مورد نیاز بدن خود را به طور طبیعی از مواد غذایی مانند عدس، لوبیا، گوشت گاو و مرغ، بادام، نخود و غلات تامین کنید.

مصرف آمینو اسید در روزهای غیر تمرین

شاید برای شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که چه میزان آمینو اسید در روزهای غیر تمرین باید مصرف کنید. در پاسخ به این سوال می توان گفت که به نیاز بدن و شدن تمرینات شما بستگی دارد؛ اما به طور کلی شما می توانید در روزهای استراحت 2 تا 3 عدد قرص را بین ساعت 11 الی 13 و 18:30 الی20:30 مصرف کنید.

مصرف کراتین در روزهای غیر تمرین

ذخایر کراتین بدن شما تنها با انقباض شدید عضلات کاهش میابد. بنابراین روزهایی که استراحت می کنید، سطح کراتین کاهش پیدا نمی کند. با این حال بدنسازان زیادی ترجیح می دهند، مقداری کراتین مصرف کنند تا از کاهش سطح کراتین بدن خود جلوگیری کنند. پس بهتر است روزانه صبح ناشتا 5 گرم از این مکمل را مصرف کنید.

استفاده از مکمل بدنسازی در روزهای غیر تمرین

در این نوشته نکات مهمی در رابطه با مصرف مکمل های بدنسازی در روزهای غیر تمرین گفته شد. توجه داشته باشید مصرف خودسرانه انواع مکمل های بدنسازی، می تواند عوارض جبران ناپذیری برای شما داشته باشد. مشاورین داروخانه آنلاین داروبیار به صورت رایگان آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. علاوه بر این می توانید نظرات خود را در این نوشته با ما به اشتراک بگذارید، تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.