نحوه استفاده از اسپری تاخیری- اسپری تاخیری را کجا بزنیم؟
نحوه استفاده از اسپری تاخیری- اسپری تاخیری را کجا بزنیم؟

تقریبا از هر سه مرد، یک نفر در دوره‌ای از زندگی دچار انزال زودرس می‌شود؛ بنابراین می توان گفت انزال زودرس یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی است. انزال زودرس به معنی عدم کنترل بر انزال است. البته ممکن است گاهی پیش بیاید که بر انزال خود کنترل نداشته باشید اما زمانی که به طور منظم رخ دهد، بر رابطه جنسی شما تاثیر زیادی می گذارد. افراد از انواع استراتژی ها برای رفع این مشکل استفاده می کنند، اسپری تاخیری گزینه خوبی برای مقابله با زود انزالی است. در ادامه توضیح داده ایم که چگونه و چرا انزال زودرس اتفاق می افتد، چگونه اسپری تاخیری می تواند کمک کند و چگونه می توانید از لیدوکائین برای درمان زود انزالی و لذت بردن از رابطه جنسی بهتر با شریک زندگی خود استفاده کنید. همچنین در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین داروبیار به برخی از سوالات رایج در مورد استفاده از اسپری تاخیری برای درمان زودانزالی پاسخ داده ایم.

چرا انزال زودرس اتفاق می افتد؟

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که چرا زود انزالی اتفاق می‌افتد، مهم است که بدانیم انزال زودرس چیست. از نظر بالینی، انزال زودرس به این صورت تعریف می‌شود: «زمانی که انزال زودتر از آنچه که مرد یا شریک زندگی او می‌خواهد در طول رابطه جنسی اتفاق می‌افتد».

به طور متوسط ​​بین پنج دقیقه تا هفت دقیقه طول می کشد تا یک مرد در حین رابطه جنسی انزال کند. با این حال، زمان خاصی برای تشخیص زود انزالی مشخص نمی شود.نشانه های زودانزالی عبارت انداز:

 •          انزال در عرض یک دقیقه پس از دخول به واژن و بدون اینکه فرد بخواهد
 •          انزال سریع در طول تمام فعالیت های جنسی 75 تا 100 درصد مواقع
 •          تداوم همیشگی علائم برای حداقل شش ماه یا بیشتر

این کاملاً طبیعی است که گاهی اوقات زودتر از آنچه می خواهید انزال کنید. زودانزالی زمانی مشکل ساز می شود که در حین پیش نوازی یا بلافاصله پس از دخول به طور مکرر انزال می کنید، تا جایی که بر لذت جنسی و اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد.

شایان ذکر است که انزال زودرس بسیار رایج است. مطالعات نشان می دهد که 39 درصد از مردان در برخی مواقع زودانزالی را تجربه می کنند، بنابراین اگر شما زودانزالی را تجربه کرده اید، قطعا تنها نیستید.

نحوه استفاده از اسپری تاخیری

حال بیایید به این موضوع بپردازیم که چرا انزال زودرس اتفاق می افتد. برخلاف سایر شرایط پزشکی، هیچ دلیل مشخصی برای زودانزالی وجود ندارد که توسط متخصص مراقبت های بهداشتی قابل تشخیص باشد. در عوض، انواع عوامل روانی و جسمی می توانند در انزال زودرس نقش داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  آیا اسپری دندان برای تاخیری عوارض دارد؟

عوامل فیزیکی عبارتند از:

 •          حساسیت: برخی از مردان به دلیل داشتن آلت تناسلی حساس دچار انزال زودرس می شوند که باعث می شود زودتر از حد انتظار انزال کنند.
 •          مشکلات پروستات و/یا تیروئید: مانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، می تواند منجر به زودانزالی شود.
 •          مردانی که کمردرد ناشی از ضایعات لومبوساکرال تحتانی ستون فقرات دارند، ممکن است به دنبال این آسیب، به زودانزالی مبتلا شوند.

عوامل روانشناختی عبارتند از:

 •          اضطراب در مورد عملکرد جنسی می تواند خطر ابتلا به انزال زودرس را به خصوص در اوایل یک رابطه افزایش دهد.
 •          افسردگی، استرس و سایر مسائل روانی می‌تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد و باعث شود در زمان پیش نوازی یا ابتدای رابطه جنسی انزال اتفاق بیفتد.
 •          سایر مشکلات رابطه نیز می تواند بر عملکرد جنسی شما تأثیر بگذارد و به انزال زودرس کمک کند.

چگونه اسپری تاخیری می تواند انزال زودرس را درمان کند؟

لیدوکائین، ماده فعال در اسپری تاخیری، یک بی حس کننده موضعی است که برای بی حس کردن مناطق خاصی از بافت استفاده می شود. لیدوکائین یکی از رایج ترین بی حس کننده های مورد استفاده در جهان است که به صورت موضعی به عنوان اسپری یا کرم یا به صورت تزریق در قسمت های خاصی از بدن استفاده می شود.لیدوکائین به‌عنوان یک اسپری بی‌حس‌کننده، به دلیل اثر بی‌حس‌کننده‌اش، می‌تواند هم مسکن بسیار مؤثری باشد و هم درمان انزال زودرس.

اگر تا به حال جراحی دندان انجام داده اید، احتمالاً لیدوکائین یا یک بی حس کننده یا مسکن مشابه بر روی لثه های خود استفاده کرده اید. بله، همان بی حسی موضعی که دندانپزشک برای تسکین درد، قبل از ترمیم دندان استفاده می کند، همان چیزی است که می توانید روی آلت تناسلی خود اسپری کنید.

وقتی لیدوکائین روی آلت تناسلی شما اعمال می‌شود، باعث می‌شود حس کمتری در هنگام پیش‌ نوازی و رابطه جنسی داشته باشید. بنابراین احتمال انزال زودتر از آنچه شما یا همسرتان می خواهید کمتر است.

مطالعات نشان می دهد که اسپری لیدوکائین به عنوان یک درمان برای زودانزالی بسیار خوب عمل می کنند. مردان مبتلا به انزال زودرس از میانگین زمان تاخیر انزال داخل واژن تنها 84 ثانیه بدون اسپری به 11 دقیقه و 21 ثانیه با آن رسیدند. مردانی که از اسپری لیدوکائین استفاده کردند، هیچ اثر منفی بر کیفیت ارگاسم یا تجربه جنسی خود گزارش نکردند. اسپری تاخیری آلت تناسلی شما را بیش از حد بی حس نمی کند یا لذت جنسی را کاهش نمی دهد. اسپری موضعی لیدوکائین علاوه بر افزایش میانگین زمان انزال، لذت جنسی را برای مردان و همسرانشان بهبود بخشید. مردان شرکت کننده در این مطالعه و شرکای آنها هر دو بهبود قابل توجه و مداوم در رضایت جنسی از اسپری را گزارش کردند.

برای خرید اسپری تاخیری از داروخانه آنلاین داروبیار کلیک کنید.

اسپری تاخیری را کجا بزنیم؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت، استفاده از اسپری تاخیری ساده است. 10 دقیقه تا 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی، اسپری تاخیری لیدوکائین را در قسمت زیرین سر و ساقه آلت تناسلی خود بمالید. سپس آن را به شکل دایره ای مالش دهید تا اسپری جذب آلت تناسلی شما شود. اسپری تاخیری به شما امکان می دهد یک یا چند اسپری را روی آلت تناسلی خود اعمال کنید. بهتر است قبل از رابطه جنسی با یک اسپری با دوز مشخص شروع کنید. اگر متوجه بهبودی در زمان انزال نشدید، می‌توانید دوز را طبق دستورالعمل‌های ارائه شده افزایش دهید. مراحل استفاده از اسپری تاخیری عبارت انداز:

 1. اسپری را به آرامی تکان دهید
 2.  آن را نزدیک آلت تناسلی خود نگه دارید
 3. مکانیزم اسپری را محکم فشار دهید تا اسپری کامل آزاد شود
 4. صبر کنید تا اسپری عمل کند
بیشتر بخوانید:  علائم حساسیت به کاندوم و راه‌های درمان آن

بهتر است اسپری تاخیری را روی فرنولوم یا درست زیر کلاهک آلت تناسلی اعمال کنید. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که نباید اسپری را در مقابل کلاهک آلت تناسلی بگیرید، چرا که ممکن است وارد مجازی ادراری شود.

هنگامی که اسپری را به نواحی مورد نظر اضافه کردید، با یک یا دو انگشت آن را با حرکات دایره ای مالش دهید تا زمانی که خیسی را احساس نکنید.

استفاده از دوز مشخص برای هر فرد متفاوت است. ممکن است لازم باشد چند دوز متعدد از اسپری تاخیری را امتحان کنید تا دوز مصرفی خود را تعیین کنید.

فراموش نکنید که دستان خود را تمیز کنید، زیرا لیدوکائین اگر برای مدت طولانی روی دست بماند، می تواند پوست شما را بی حس کند.

ممکن است 5 تا 15 دقیقه طول بکشد تا اسپری عمل کند (لازم به ذکر است که همه افراد از نظر زمانی که لیدوکائین شروع به اثر می کند متفاوت هستند)

زمان استفاده از اسپری تاخیری

چگونه اثر اسپری تاخیری را از بین ببریم؟

همان طور که گفته شد، در هر فرد میزان اثربخشی اسپری تاخیری متفاوت است که به درصد اسپری و تعداد اعمال آن روی آلت تناسلی بستگی دارد. توصیه می کنیم در صورتی که برای اولین بار است که از یک برند اسپری تاخیری استفاده می کنید، ابتدا از درصدهای پایین و تعداد کم استفاده کنید. سپس در صورت لزوم نسبت به خرید اسپری با درصدهای بالاتر اقدام کنید.

همان طور که گفته شد اثر اسپری تاخیری بعد از یک ساعت به صورت خودکار از بین خواهد رفت. یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن اثر اسپری تاخیری، استفاده از دستمال مرطوب است. پس از تمیز کردن آلت تناسلی خود با دستمال مرطوب به به حمام رفته و آن را با آب سرد بشویید.

در صورتی که با این کار اثر آن از بین نرفت یا میزان زیادی از اسپری را استفاده کرده اید، احساس سفت شدگی یا درد در ناحیه آلت تناسلی داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید آب سرد عملکرد بهتری برای از بین بردن اثر اسپری تاخیری نسبت به آب داغ دارد.

اشتباهاتی که باید در هنگام استفاده از اسپری تاخیری اجتناب کنید

1. استفاده بیش از حد

2. استفاده از اسپری تاخیری خیلی کم

3. استفاده از اسپری در موقعیت های اشتباه

4. پس از استفاده از اسپری، به اندازه کافی منتظر نمانید

5. اسپری کردن روی بیضه ها

سوالات متداول در مورد نحوه استفاده از اسپری تاخیری

آیا اسپری لیدوکائین بی خطر است؟

لیدوکائین یکی از رایج ترین بیهوشی های جهان است که کاملاً آزمایش شده است. به طور کلی، اکثریت قریب به اتفاق مردم، آن را ایمن می دانند. اگر به لیدوکائین حساسیت دارید، نباید از اسپری لیدوکائین برای درمان زودانزالی استفاده کنید.

آیا اسپری لیدوکائین عوارض جانبی دارد؟

اگر در دوز توصیه شده استفاده شود، عوارض جانبی اسپری لیدوکائین بسیار کم است. با این حال، در صورت استفاده بیش از حد از اسپری، ممکن است عوارض جانبی اسپری تاخیری را تجربه کنید. برخی از شایع ترین عوارض جانبی اسپری لیدوکائین عبارتند از:

 •          تحریک پوست و یا احساس سوزش
 •          بی حسی بیش از حد به دلیل استفاده بیش از حد از اسپری
بیشتر بخوانید:  آیا مکمل بدنسازی عقیم می کند

اگر همسرتان باردار است، می توانید از اسپری تاخیری استفاده کنید؟

لیدوکائین به طور کلی برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است. با این حال، اگر شریک زندگی شما باردار یا شیرده است، نباید بدون مشورت با پزشک از اسپری لیدوکائین یا سایر محصولات حاوی لیدوکائین استفاده کرد.

اسپری تاخیری چند ساعت اثر دارد؟

اثرات لیدوکائین می تواند تا چند ساعت ادامه داشته باشد. بیشتر اوقات، حدود یک ساعت پس از استفاده از اسپری لیدوکائین روی آلت تناسلی خود، متوجه اثرات بی حس کننده آن خواهید شد.

آیا باید از اسپری لیدوکائین در حالت نعوظ استفاده کرد؟

می توانید در حالی که آلت تناسلی شما نعوظ یا شل است، از اسپری لیدوکائین استفاده کنید. فقط باید اسپری را روی سر و ساقه آلت تناسلی خود بمالید.

آیا اسپری لیدوکائین برای رابطه جنسی دهانی بی خطر است؟

تا زمانی که شریک زندگی شما حساسیت به لیدوکائین نداشته باشد، اسپری لیدوکائین برای رابطه جنسی دهانی بی خطر است. علاوه بر 10 تا 15 دقیقه صبر کردن پس از استفاده از اسپری، باید آلت تناسلی خود را با یک حوله مرطوب پاک کنید یا قبل از رابطه دهانی بشویید تا اسپری اضافی را شسته شود. در صورت بلع تصادفی بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

آیا می توان از اسپری تاخیری با روان کننده استفاده کرد؟

اسپری تاخیری برای استفاده همراه با روان کننده جنسی کاملا بی خطر است. باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از رابطه جنسی اسپری تاخیری را بزنید تا اثر کند، سپس برای برقراری رابطه جنسی از ژل های روان کننده استفاده کنید.

آیا اسپری لیدوکائین می تواند بر احساس همسر شما تاثیر گذارد؟

اسپری های لیدوکائین تاثیری بر سطح حساسیت شریک زندگی شما در حین رابطه جنسی نمیگذارد، به شرطی که 10 تا 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی اسپری استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که اسپری اضافی را قبل از رابطه جنسی تمیز کنید تا خطر انتقال لیدوکائین موضعی به همسرتان کاهش یابد.

آیا اسپری تاخیری از بارداری یا بیماری های مقاربتی محافظت می کند؟

اسپری تاخیری روش پیشگیری از بارداری نیست و نمی توان از آن برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد. همچنین هیچ گونه محافظتی در برابر بیماری های مقاربتی ارائه نمی دهد، بنابراین برای ایمنی در برابر بارداری ناخواسته و بیماری های مقاربتی می توانید از کاندوم تاخیری استفاده کنید.

برای مشاهده و خرید کاندوم در داروخانه آنلاین داروبیار کلیک کنید.

راه های دیگر برای درمان زود انزالی

اسپری تاخیری یک روش موثر برای درمان زود انزالی است. با این حال، این تنها گزینه درمانی نیست. راه های دیگر برای افزایش زمان انزال و درمان زود انزالی عبارتند از:

ژل های تاخیری پوست آلت تناسلی شما را بی‌حس می‌کنند که باید روی نوک آن (که حساس‌ترین قسمت است) استفاده شوند.

داروهای مهارکننده مانند سرترالین، که می تواند انزال را به تاخیر بیاندازد و عملکرد جنسی را در مردان مستعد ابتلا به انزال زودرس بهبود بخشد.

تکنیک‌های فیزیکی، مانند تکنیک «توقف-شروع» و تکنیک «فشار دادن»، می‌توانند حس را در حین فعالیت جنسی کاهش دهند و به شما کمک کنند زودتر از زمانی که می‌خواهید انزال نکنید.

رفتار درمانی. مطالعات نشان می دهد که رفتار درمانی می تواند یک درمان موثر برای زودانزالی باشد. در یک مطالعه، مردان مبتلا به انزال زودرس که با استفاده از یک دوره درمانی، 6 بار تحت درمان قرار گرفتند، زمان انزال بالاتری نسبت به قبل از درمان داشتند.