هر اسکوپ پروتئین وی چند گرم است

یکی از سؤالات مهمی که در مورداستفاده از مکمل‌ها مطرح می‌شود این است که هر اسکوپ پروتئین وی چند گرم است و تا چه نرخی از آن را می‌توان بسته به شرایط فیزیکی و یا حتی جنسیت مورداستفاده قرار داد. پروتئین‌ها به‌عنوان کلیدی‌ترین و مهم‌ترین عناصر سازنده بدن شناخته می‌شوند و به جهت تقویت اندام‌های اصلی بدن، پوست، هورمون‌ها و آنزیم‌ها و البته بهبود وضعیت کارکرد آنزیم‌های عصبی بسیار اهمیت دارند. به‌هرحال پروتئین وی انواع مختلفی دارد و مصرف به‌اندازه تمامی این موارد بر اساس نرخ استاندارد برای همگان ضروری است.

در ادامه قصد داریم به یکی از مهم‌ترین شبهات در این حوزه پاسخ دهیم که هر اسکوپ پروتئین وی چند گرم است؟ هر اسکوپ وی چند گرم پروتئین دارد؟ آیا می‌توان میزان استاندارد را از میان وعده‌ها، خوراکی‌ها و یا حتی پودرهای بدنسازی و مکمل‌های رژیمی دریافت کرد؟ اصلاً میزان مناسب دریافت آن بر اساس واحد وزن و در طول روز چقدر است؟

چرا پروتئین وی مهم است؟

پروتئین به زبان ساده یک زنجیره به‌هم‌پیوسته با ساختار منسجم از قالب مولکول‌های ساختاری است که در برخی مواد غذایی مانند مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات وجود دارد. درصورتی‌که به‌صورت مکرر حجم استانداردی از هرکدام از موارد بالا را مصرف می‌کنید و کم‌تر به سراغ فست‌فود و ترکیبات ثابت می‌روید، در نتیجه احتمالاً مشکل کمبود پروتئین ندارید. اما در غیر این صورت لازم است که آن را کنترل شده دریافت کنید.

در شرایطی که تخمیر رخ‌داده و شیر به پنیر تبدیل می‌شود، 20 درصد از پروتئینی به نام وی از آن رها شده و 80 درصد مابقی هم موجب ایجاد پروتئین کازئین می‌شود. پروتئین وی همان‌طور که ذکر کردیم یک زنجیره از آمینواسیدهای موردنیاز بدن است که به همین منوال به آن آمینواسید گفته شده و معمولاً در ترکیبات خوراکی به‌خوبی یافت نمی‌شود و یا اصلاً حجم مصرفی شما آن‌قدر نیست که بتواند پاسخگوی نیازهای بدن باشد. یکی از مهم‌ترین خصیصه‌های این پروتئین این است که در کم‌ترین زمان ممکن هضم می‌شود کربوهیدرات کم‌تری دارد و چربی آن نیز حالت استاندارد به خود می‌گیرد.

خرید آمینواسید اصل

میزان مناسب مصرف پروتئین وی

میزان مناسب مصرف پروتئین وی

البته که ضدونقیض در مورد این که هر اسکوپ پروتئین وی چند گرم است و این که چه مقداری از آن برای مصرف روزانه استاندارد است زیاد خواهد بود. به‌هرحال در دنیایی از مقالات ناخودآگاهانه زندگی می‌کنیم. اما اکثر سازمان‌های رسمی و مؤسسات دولتی و بهداشت، نرخ مصرفی هشت دهم به‌ازای هر کیلوگرم وزن را توصیه کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:  بعد از ورزش چه چیزی بخوریم تا لاغر شویم؟

به طور مثال فردی با وزن 60 کیلوگرم نیاز به 48 گرم پروتئین خواهد داشت و اگر این عدد از این رقم تجاوز کند، بدن در جذب و هضم آن دچار مشکل می‌شود. البته باتوجه‌به تغییرات هورمونی که ممکن است در بدن خانم‌ها بخصوص خانم‌هایی که در حوزه بدنسازی فعالیت می‌کنند ایجاد شود، پیشنهاد این است که همواره برای خانم‌ها حدود ده گرم کم‌تر در نظر گرفته شود.

پرفروش ترین مکمل های بدنسازی در داروخانه آنلاین داروبیار

هر اسکوپ وی چند گرم پروتئین دارد؟

اسکوپ همان پیمانه‌ای است که مورداستفاده قرار می‌گیرد تا شما یک واحد وزنی استاندارد و درست از هر چیزی که به‌صورت فراوری است داشته باشید. در بسیاری از بسته‌بندی‌های پروتئین‌ها، مکمل‌ها و مواد موجود در بازار اسکوپ وجود دارد و کاملاً استاندارد و بر حسب وزن مشخصی با حجم معینی ساخته شده است. به طور متوسط هر اسکوپ وی  ۲۸ گرم دارد که حاوی ۸۰% پروتئین، ۲۰% کربوهیدرات و 0% چربی است.

هر اسکوپ چند گرم است و چقدر کالری دارد؟

کالری واحد سنجش اصلی و مهم برای کنترل انرژی در فراوری‌ها و بدن انسان است. شما برای انجام فعالیت‌های روزانه و یا حتی به‌سادگی از خواب بیدارشدن، نیاز به کالری خواهید داشت. هر کیلوکالری هم معادل هزار کالری است. به‌راحتی می‌توانید با یک جستجو در اینترنت، میزان کالری هر گرم گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و یا هر چیز دیگری که فکرش می‌کنید را به دست آورید. مبنای کنترل وزن در پودرهایی که در بازار عرضه می‌شوند اسکوپ خواهد بود.

اسکوپ تقریباً شبیه به پیمانه بستنی خواهد بود و در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی وجود دارد. به همین منوال نمی‌توان هیچ رقم دقیق و ثابتی معین کرد. اما اسکوپ‌های پروتئین عمدتاً 25 و 30 گرمی خواهند بود. چون شما در طول روز نرخ بالایی از آن را استفاده نمی‌کنید. استفاده از اسکوپ 30 گرمی بیشتر در بازار رایج است. به‌عبارت‌دیگر و بیان دقیق‌تر، دقیقاً همان چیزی که در ابتدا ذکر کردیم، در پاسخ به این سوال که هر اسکوپ پروتئین وی چند گرم است، باید عدد 30 گرم یا 80 سی‌سی را در نظر بگیریم. یعنی ما حدود 120 کالری هم از آن دریافت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:  مصرف همزمان گلوتامین و آمینو اسید

هر گرم پروتئین هم 4 کالری خواهد داشت در 32.5 گرم پروتئین که عمدتاً اسکوپ‌های موجود در بازار ایران بر همین رنج هستند، ما 130 کالری دریافت می‌کنید. البته با توجه با این که معمولاً کالری دریافتی کمی از اسکوپ کم‌تر است و هر کاپ سرریز نمی‌شود، این عدد 120 کالری خواهد بود.

چرا نباید بیش از حد پروتئین مصرف کرد؟

چرا نباید بیش از حد پروتئین مصرف کرد؟

سوال مهم دیگری که مطرح می‌شود این است که چرا نباید بیش از حد پروتئین وی مصرف کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مصرف آن وابسته به سن، میزان فعالیت و تحرک فیزیکی، میزان حجم عضلات، وضعیت سلامتی کبد، کلیه و معده و البته بخش‌های حیاتی دیگر بدن که در هضم نقش دارند بستگی دارد. هر گرم پروتئین وی 4 کالری انرژی تولید می‌کرد و یک مرد و زن با وزن 60 کیلوگرم باید به‌صورت میانگین حدود 50 گرم از آن را مصرف کنند.

اما مصرف بیش از حد پروتئین وی می‌تواند موجب بروز اختلالات جدی در کبد، کلیه، صفرا و مجاری ادرار شود. به‌هرحال شما نرخ بالایی از یک ماده معدنی را متحمل به هضم می‌کنید. درصورتی‌که بدن شما چنین توانی ندارد. به‌عنوان یک مثال ساده می‌توانیم معده و سیستم جذب روده را به یک جاده تشبیه کنیم که قادر به گنجایش بیش از دو ماشین به‌صورت متوازن نیست. در نتیجه این موضوع، شما باید حد نرمالی از آن را برای بدن خود تدارک دیده و آن را معده برسانید.

جمع‌بندی نهایی

در پاسخ به سوال هر اسکوپ پروتئین وی چند گرم است در مورد میزان مصرف، نوع اندازه‌گیری و تفاوت اسکوپ‌های موجود در بازار صحبت کردیم و همین‌طور به این مسئله اشاره داشتیم که میزان مصرف آن در افراد با شرایط مختلف، متفاوت است. عموماً اسکوپ‌های موجود در بازار وزنی معادل 25 تا 30 گرم دارند که در بسته‌بندی‌های پودر پروتئین وی وجود دارد و می‌توانید از همان اسکوپ یا کاپ، برای محاسبه دقیق کالری هم استفاده کنید. در پاسخ به سوال هر اسکوپ پروتئین وی چند گرم پروتئین دارد، گفتیم که هر اسکوپ ۲۸ گرمی پروتئین وی حاوی ۸۰% پروتئین، ۲۰% کربوهیدرات و 0% چربی است.

بیشتر بخوانید:  بدنسازی بدون مکمل چقدر طول میکشد؟ با مکمل چطور؟

منبع: داروخانه آنلاین شبانه روزی داروبیار