ویتامین های ضروری برای کم کاری تیروئید
ویتامین های ضروری برای کم کاری تیروئید

ویتامین های ضروری برای کم کاری تیروئید

غده تیروئید از جمله مهمترین غده در بدن است که عملکرد مفید آن برای بدن ضروری است که اگر در آن اختلال ایجاد شود  احساس سرزندگی،  انرژی و خوش‌بینی را از بین میبرد. اختلال در عملکرد غده  تیروئید باعث میشود سلول ها بدون مقدار درست از هورمون تیروئید قادر به باز تولید مناسب نباشند.

رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید

تیروئید غده ای پروانه شکل است که در جلوی گردن قرار دارد و هورمون های T3و T4 را تولید میکند. این غده فعالیتهای متابولیک بدن مانند ضربان قلب و کالری سوزی را تنظیم می کند. اما تیروئید کم کار این هورمون ها را تولید نمی کند. و در نتیجه فرد احساس خستگی و افسردگی می کند در کم کاری تیروئید حتی نگاه کردن به غذا ها سبب افزایش وزن میشود.

استفاده از هورمون های مصنوعی ممکن است باعث شود دوباره احساس طبیعی داشته باشد اما خوردن غذاهای خاص و مصرف کردن برخی از غذاها می‌تواند کمک کند که تیروئید بهتر کار کند برنامه غذایی مناسب می تواند نقش مهمی در سلامتی افراد داشته باشد بهتر است از  دوزهای بالای هورمون های مصنوعی استفاده نکنید و در سبک زندگی خود و برنامه غذایی خود را تغییر بدهید. یک حقیقت این است که کم کاری تیروئید درمان ندارد،  اما استفاده از برنامه مناسب  کمک می کند که بتوایند این مشکل را مدیریت کنید و عوارض و اثرات آن را به حداقل میزان ممکن برسانید.  با این وجود دیگر کم کاری تیروئید نمی‌تواند مشکلات چندانی را برای شما ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:  ویتامین جوانسازی پوست و تاثیرات آن بر شادابی پوست

برخی از مواردی که در رژیم غذایی کم کاری تیروئید مفید است و ویتامین هایی که باعث مدیریت و بهبود کم کاری تیروئید میشوند را معرفی میکنیم.

سالمون

 یکی از مهمترین ویتامین ها برای کم کاری تیروئید ویتامین دی است. ویتامین دی باعث افزایش آنتی بادی های تیروئید میشود آنتی بادی های تیروئید سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کنند و تا به بافت تولید حمله کند و باعث التهاب این قسمت شود. غده تیروئید نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام میدهد.  مصرف روزانه ویتامین دی می توانند این التهاب را کاهش دهد در نتیجه غده تیروئید عملکرد بهتری خواهد داشت. سالمون  مقدار زیادی ویتامین به بدن وارد می کند اگر شما از ماهی سالمون خوشتان می آید کمبود ویتامین دی را می توانید از طریق مصرف آب، در قالب شیر غنی شده و تخم مرغ جبران کنید.

ویتامین های ضروری برای کم کاری تیروئید

لوبیا سفید

 یک فنجان لوبیا سفید پخته ۸ میلی گرم آهن دارد. بسیاری از افراد به ویژه خانم ها با کمبود آهن مواجه هستند، کمبود آهن باعث اختلال در عملکرد آنزیم هایی میشود که هورمون تیروئید تولید می‌کنند. نکته ی مهم در مورد مصرف آهن این است که جذب آهن برای بدن دشوار است،  دوم اینکه آهن باعث می شود تاثیر داروهای هورمون کاهش  یابد، بنابراین هنگام استفاده از غذاهای آهن دار مثل لوبیا سفید و عدس  داروهای تیروئید خود را ۴ ساعت قبل یا بعد از غذا  استفاده کنید.

ید

ماده ی دیگری که برای کم کاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد است ید است.  در صورت شک به کم کاری تیروئید از منابع غذایی ید دار مانند نمک ید دار،  ماهی های آب شور و محصولات لبنی مانند شیر و پنیر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  ویتامین های ضروری بدن در بدن ساخته نمی ‌شوند!

آجیل برزیلی

 اگر شما تنها دو عدد آجیل برزیلی استفاده کنید مقدار زیادی از سلنیوم مورد نیاز بدن شما در یک روز تامین می شود. ماده معدنی است که به صورت متمرکز در غده تیروئید وجود دارد. و در تولید هورمون تیروئید نقش مهمی را ایفا می کند. علاوه بر این آجیل برزیلی حاوی مواد معدنی است که اکسیدان ها را تقویت و می‌تواند التهاب هورمون های تیروئید را کم کند.

چند توصیه برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

غذاهای دارای سویا و یا غذاهایی که سویای زیادی دارند را به مقدار محدود استفاده کنید، زیرا سویا از عملکرد درستی که برای کم کاری تیروئید ضرری از جلوگیری میکند.

سبزیجات چلیپایی کم مصرف کنید، کلم بروکلی و سبزیجات مشابه  سرشار از مواد مغذی هستند.  اما سبزیجات چلیپایی  دارای آنزیمی به نام گواتر هستند که برای تولید هورمون تیروئید مشکل ایجاد می کند. نیازی نیست شما این سبزیجات را کاملاً حذف کنید اما مقدار استفاده از آنها را کاهش دهید.

مصرف غذاهای گلوتن دار را کاهش دهید، با وجود اینکه استفاده نکردن از گلوتن برای همه افراد درست نمی باشد،  برخی از متخصصان به افرادی که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند پیشنهاد می کنند که مصرف غذاهای گلوتن دار مانند گندم، جو و… را که سبب تحریک التهاب آنتی‌بادی‌ها می شوند.