ویتامین ضروری برای بدنسازی
ویتامین های ضروری بدنسازی

 امروز بدنسازی و عضله سازی یکی از مهمترین موضوعات برای نوجوانان و جوانان است. و بسیاری از آنها به به همین دلیل به باشگاه ها مراجعه می کنند. برای ورزشکاران  استفاده از مکمل های غذایی و اینکه چه چیزهایی را بخورند و چه چیزهایی را نخورند اهمیت زیادی دارد.  انواع مکمل بدنسازی و غذایی وجود دارد که ورزشکاران متناسب با هدف خود از آنها استفاده می کنند.  یکی از مواد غذایی که  به ویژه ورزشکاران به ان نیاز دارند ویتامین ها هستند. سوال مهم این است که کدام ویتامین ها برای بدنسازی ضروری هستند ما در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم و در ادامه ویتامین های ضروری بدنسازی را معرفی می کنیم ،داروخانه آنلاین داروبیار همواره تامین کننده ی نیازهای شما عزیزان می باشد.

ویتامین های مورد نیاز بدنسازی

ویتامین ب ۱۲

 عملکرد ویتامین ب ۱۲ بسیار زیاد هست، مانند شرکت در متابولیسم کربوهیدرات و نگهداری از بافت عصبی و تحریک عضلات توسط اعصاب و شرکت در عمل انقباض و توازان  رشد عضلات که از جمله کارکردهای ویتامین ب ۱۲ در بدن است.

بیوتین در بدنسازی

بسیاری از ورزشکاران در حفظ مقدار  طبیعی بیوتین در بدن مشکلات زیادی دارند.  این ماده در سفیده تخم مرغ خام وجود دارد که یکی از مواد اساسی برای ورزشکاران میباشد. بیوتین در متابولیسم اسیدهای آمینه و تهیه انرژی اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید:  طریقه مصرف گینر برای بدنسازی

ویتامین های ضروری در بدنسازی

ویتامین ب۲

ویتامین ب ۲ که با متابولیسم پروتئین هم ارتباط دارد.  یکی از قوی ترین ویتامین های  بدون چربی بدن است. این ویتامین از سه مرحله تشکیل شده است، مطالعات نشان داده اند که زن ها بیشترین احتیاج به ویتامین ب ۲ را هنگام سطح فعالیت نرمال دارند. همچنین ثابت شده است که مکمل ب ۲ تحریک پذیری ماهیچه ها را بالا می‌برد و در تمرین های بدنسازی ماده اساسی می باشد.

ویتامین آ

بیشتر ما این ویتامین آ را به عنوان کمک کننده بینایی می شناسیم. این ویتامین منفعت های دیگری هم دارد که برای بدنسازان مفید است، اول اینکه در ساخت پروتئین و فرآیند اصلی رشد ماهیچه نقش مهمی دارد،   دوم اینکه در تولید گلیکوژن که سوخت ذخیره شده برای فعالیت‌های بیشینه و شدید است نقش مهمی را نیز ایفا می کند.

ویتامین ب ۳

ویتامین ب۳  که نیاسین نام دارد در فعالیت های مربوط به تولید انرژی دخالت دارد و سوخت حرکتی بدنسازان را تأمین می کند. تحقیقات اثبات می‌کند که ورزشکاران بیشتر از سایر گروه‌ها به نیاسین یا ویتامین ب۳ نیاز دارند.

ویتامین دی

 نقش اصلی ویتامین دی در تولید کلسیم و فسفر است که نقش مهمی در بدن دارن.  کلسیم عنصر اصلی در انقباض ها است و فسفر برای ساختن مولکول انرژی به کار میرود.  ویتامین دی در غذاهای خشک به میزان بالا وجود دارد  که باید در لیست غذای بدنسازان قرار بگیرد.

ویتامین ای

ویتامین ای آنتی اکسیدان قوی است و از غشای های سلولی محافظت می کند و باعث رشد سلول های ماهیچه ای می شوند.

بیشتر بخوانید:  آیا پروتئین وی ضرر دارد؟

ویتامین ب۱ در بدنسازی

ویتامین ب ۱ از جمله ویتامین هایی است که برای متابولیسم پروتئین  رشد مورد نیاز است، که در تشکیل هموگلوبین و تحمل افزایش سطح تمرین هنگام انجام تمرینات بدنسازی  اهمیت دارد. از جمله مزیت های ویتامین ب ۱ این است که باعث افزایش عملکرد می شود.

ویتامین ضروری در بدنسازی

ویتامین ب۶ در بدنسازی

ویتامین ب ۶ در متابولیسم پروتئین و رشد و بهینه سازی کربوهیدرات ها  نقش مهمی دارد.  و از جمله ویتامین هایی است که به طور مستقیم در جذب پروتئین نقش دارد.   هرچه قدر شما پروتئین بیشتری مصرف کنید باید مصرف  ب ۶ را افزایش دهید. ک در واقع هرچه شما بخواهید پروتئین بیشتری مصرف کنید باید مقدار مصرف ویتامین ب ۶ هم بیشتر باشد.

 ویتامین سی

 از سلول های ماهیچه ای محافظت می کند و خطر رادیکال های آزاد را به حداقل می رساند و همچنین باعث بهبودی در رشد میشود. علاوه براین  ویتامین سی استرس را کاهش می‌دهد و ماده نگهدارنده استخوانها و ماهیچه ها است و در جذب آهن هم موثر و ضروری می باشد.

نکته دیگر در مورد ویتامین سی  این است که این ویتامین  نسبت به سایر ویتامین‌ها بیشترین حلالیت را در آب دارد و سریع در آب منتشر میشود.