ویتامین های محلول در چربی کدامند؟
ویتامین های محلول در چربی کدامند؟

همان طور که می ‌دانید ویتامین ها انواع زیادی دارند بنابراین طبیعی است که شما با انواع آن ها آشنایی داشته باشید اما نمی‌ دانید که ترکیب آن ها چگونه است و چگونه عمل می کنند امروز هم می خواهیم در مورد ویتامین های صحبت کنیم که محلول در چربی هستند در واقع ویتامین ها به دو دسته تقسیم می شوند ویتامین های محلول در آب می باشند و از طریق ادرار به راحتی دفع می شوند بنابراین نگرانی بابت تجمع آن ها در بدن وجود ندارد اما برخی ویتامین ها محلول در چربی هستند بنابراین در بدن ذخیره می شوند از این رو نمی توان در مصرف آن ها زیاده ‌روی کرد زیرا باعث آسیب و ایجاد بیماری خواهند شد. دعوت می کنیم از ما عزیزان تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود در این باره را به راحتی بیابید.

انواع ویتامین های محلول در چربی

همانطور که گفته شد ویتامین ها به دو دسته تقسیم شدند یکی از این دو دسته مربوط به ویتامین های محلول در چربی می شود که انواع مختلفی دارند البته که این ویتامین ها در مواد غذایی بسیار زیادی وجود دارند بنابراین بدن برای تامین نیازهای خود به ویتامین های مختلفی نیاز دارد که برخی از آنها مربوط به ویتامین های محلول در چربی می شوند. این ویتامین ها به شرح زیر می باشند:

  • یکی از مهم ترین ویتامین های محلول در چربی ویتامین e است.
  • از میان ویتامین های محلول در چربی می توان ویتامین A را نام برد.
  • از جمله ویتامین های محلول در چربی ویتامین K می باشد.
  • ویتامین D از جمله ویتامین های محلول در چربی است.
بیشتر بخوانید:  آیا مصرف شربت ایمیونس ویتابیوتکس در بارداری ممنوع است

اکنون شما با ۴ دسته از ویتامین های محلول در چربی آشنایی دارید البته که در ادامه این مطلب به توضیحات بیش تری در مورد آن ها خواهیم پرداخت.

ویتامین e محلول در چربی

همان طور که می دانید ویتامین ها موادی هستند که بدن به صورت روزانه به آن ها نیاز دارد زیرا فعالیت های مختلف بدن نیازمند وجود انواع ویتامین هاست. ویتامین ای از جمله ویتامین های مفید و مورد نیاز بدن است به طوری که این ویتامین می تواند فشار خون را تنظیم نموده و خون را به تمام عضلات بدن برساند گذشته از آن وجود ویتامین ای می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل نموده و از رادیکال های آزاد موجود در بدن بکاهد. البته ویتامین ای در مواد غذایی بسیار زیادی موجود است که مصرف آن ها باعث زیبایی پوست و مو نیز می شود زیرا حاوی ویتامین ای هستند. به طور کلی ویتامین e در موادی مثل دانه یا تخمه آفتابگردان و ریز مغذی ها و روغن های گیاهی یافت می شود.

vitamin e

ویتامین A و ویتامین D محلول در چربی

تمام زیبایی و استحکام موها و کلاژن سازی پوست نیازمند وجود ویتامین آ است. گذشته از این موضوع کیفیت بینایی انسان ها وابسته به مصرف ویتامین آ می باشد بنابراین می‌ توان فهمید که ویتامین آ یکی از مفید ترین ویتامین هایی به نظر می رسد که برای بدن ضروری و لازم است. شما عزیزان می توانید با مصرف انواع سبزیجات مثل کلم و اسفناج و گوجه و هویج ویتامین آب بدن خود را تامین نمایید. ویتامین دی یکی دیگر از ویتامین های محلول در چربی است که از طریق نور خورشید تامین می شود در واقع زمانی که نور خورشید به صورت مستقیم به پوست شما می تابد نور جذب شده در بدن به ویتامین دی تبدیل شده و باعث افزایش استحکام استخوان ها و دندان ها خواهد شد بنابراین وجود ویتامین دی برای بدن ضروری است. البته که روغن ماهی و قرص های ویتامین دی هم برای تامین آن می توان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:  چه دارویی برای نفخ شکم نوزاد خوب است؟

ویتامین های محلول در چربی کدامند؟

ویتامین K محلول در چربی

ویتامین K به صورت کلی به سه دسته تقسیم می شود k1 و K2 و K3 که همه آن ها برای بدن ضروری و مفید هستند از این رو می‌ توان آن ها را در مواد و خوراکی های مختلف یافت گذشته از این موضوع چنین ویتامینی برای جلوگیری از لخته شدن خون و استحکام استخوان ها و تقویت قلب و عروق لازم است. بنابراین شما عزیزان می توانید ویتامین K در مواد مختلفی همچون سبزیجات مثل کلم پیچ و جعفری و اسفناج و حتی زرده تخم مرغ و سویا و گوشت گاو و غیره بیابید. خواهید دید که وجود چنین ویتامینی چقدر برای بدن ضروری است اما بهتر است به مقدار مصرف آن توجه کنید زیرا از نوع محلول در چربی می باشد و احتمال رسوب آن در کبد و جیگر زیاد است.