کدام مکمل بدنسازی باعث ریزش مو می شود؟
کدام مکمل بدنسازی باعث ریزش مو می شود؟

امروزه ورزشکاران برای عضله سازی از مکمل‌هایی استفاده می‌کنند که در کنار تمرین مناسب و برنامه غذایی متعادل، تاثیر بسیار خوبی در رشد عضلات خواهند داشت. این مکمل‌ها مزایای زیادی با خود به همراه دارند اما احتمال بروز عوارضی هم وجود دارد. اگر شما هم تصمیم دارید شروع به استفاده از این مکمل‌ها کنید، ممکن است نگرانی‌هایی در مورد عوارض احتمالی آن‌ها داشته باشید. آیا نگران این هستید که پروتئین وی، گلوتامین، کراتین، BCAA، بتا آلانین و سایر مکمل‌های بدنسازی منجر به ریزش مو شوند؟ آیا واقعا مکمل‌ها می‌توانند نقشی در این امر داشته باشند؟ در این مقاله از داروخانه انلاین داروبیار همراه ما باشید تا به پاسخ این سوالات بپردازیم.

آیا نوشیدن شیک‌های پروتئینی می‌تواند باعث ریزش مو شود؟

آیا نوشیدن شیک‌های پروتئین یا حاوی سویا باعث ریزش مو می‌شود؟ حقیقت این است که ریزش مو بیشتر با کمبود پروتئین مرتبط است، بنابراین در تئوری می‌توان گفت مصرف شیک‌های پروتئینی به تقویت مو کمک می‌کند. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که با مصرف شیک پروتئین، واکنش‌های نامطلوبی مانند جوش، اسهال، حالت تهوع و .. را احساس می‌کنید. در این شرایط ممکن است شیک مصرفی بر سلامت اندام‌های گوارشی و در نتیجه جذب مواد مغذی مصرفی تأثیر بگذارد؛ این مواد از جمله موادی هستند که موهای شما را تقویت می‌کنند. سوء جذب مواد مغذی، به ویژه زمانی که روده‌ها در وضعیت مطلوبی قرار ندارند، می‌تواند باعث ریزش مو شود زیرا بدن ما مواد مغذی موجود در غذاها و مکمل‌هایی که می‌خوریم را جذب نمی‌کند.

کدام مکمل بدنسازی باعث ریزش مو می شود؟

آیا مکمل پروتئین وی یا کازئین می‌تواند باعث ریزش مو شود؟

زمانی که فردی قادر به مصرف لاکتوز نیست یا حساسیت به پروتئین‌های شیر گاو دارد، معمولا مصرف پروتئین وی، فلور روده او را بسیار ضعیف می‌کند، بنابراین جذب مواد مغذی از طریق روده کمتر شده و فرد مستعد ابتلا به بیماری می‌شود. در برخی موارد این سوء تغذیه باعث ریزش مو می‌شود. زمانی که شما به عنوان یک ورزشکار متوجه ریزش موهایتان شده و دریافتید که این اتفاق ناگوار از زمانی شروع شد که شروع به مصرف مکمل پروتئین وی یا کازئین کردید، بهتر است مصرف این نوع از مکمل‌ها را متوقف کنید. پس از آن می‌توانید متوجه شوید که ایا علت ریزش مو مکمل پروتئین وی است یا خیر.

اگر مطمئن شدید با توقف پروتئین وی ریزش موها کم می‌شود، سعی کنید از گوشت گاو یا پروتئین سویا استفاده کنید. اگرچه در برخی از افراد، سویا هم باعث ایجاد ناراحتی در دستگاه گوارش شده و باعث سوء تغذیه و در نتیجه ریزش مو می‌شود.

لیست پرفروش ترین پروتئین وی در داروخانه آنلاین داروبیار

آیا کراتین باعث ریزش مو می‌شود؟

مکمل کراتین ممکن است باعث ریزش مو شود، اگرچه همیشه این اتفاق نمی‌افتد. کراتین یک ترکیب نیتروژنه ذخیره‌کننده فسفات است که اغلب در شیک‌های پروتئینی و سایر مکمل‌های ورزشی مانند گلوتامین و BCAA یافت می‌شود. طبق مطالعات مختلف، مصرف کراتین به عضله سازی کمک کرده و در عین حال افزایش قدرت و ریکاوری عضلانی را برای ورزشکار فراهم می‌سازد. این ویژگی‌ها مکمل کراتین را به یک مکمل ایده‌آل برای افرادی تبدیل می‌کند که تمرینات سخت ورزشی انجام داده و سعی می‌کنند در مدت زمان مناسبی به اندام رویایی خود برسند.

تا این قسمت همه چیز خوب به نظر می‌رسد اما آیا کراتین می‌تواند باعث ریزش مو شود؟ کراتین به افزایش میزان تستوسترون در جریان خون به خصوص در مردان کمک می‌کند. این فرآیند هورمونی به نام DHT تولید می‌کند که می‌تواند بر روی ریزش مو تاثیر گذاشته و سرعت آن را بیشتر کند. (این هورمون با کوچک کردن فولیکول‌های مو، سبب نازک‌تر شدن آن‌ها می‌شود.)

به طور کلی کراتین، تولید تستوسترون و در نتیجه DHT را افزایش می‌دهد که در مقادیر زیاد معادل ریزش مو زیاد است. (اگرچه همیشه این اتفاق نمی‌افتد و مشکل ریزش مو بیشتر ژنتیکی است.). بنابراین اگر در خانواده شما سابقه ریزش مو وجود دارد و می‌خواهید موهای خود را تا حد امکان نگه دارید، احتمالاً ایده خوبی خواهد بود که مصرف کراتین را متوقف کرده و ببینید که بدن شما چگونه به آن واکنش نشان می‌دهد.

لیست پرفروش ترین کراتین در داروخانه آنلاین داروبیار

مکمل‌های گلوتامین و BCAA باعث ریزش مو می‌شوند؟

این مکمل‌ها نمی‌توانند باعث ریزش مو شوند زیرا آمینو اسیدهایی هستند که به بهبود عملکرد بدن و ریکاوری بهتر عضلات شما کمک می‌کند. علاوه بر آن این مکمل‌ها می‌توانند موجب تقویت سیستم عصبی شوند تا بقیه روز احساس خواب آلودگی نکنید و در کنار آن به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کنند تا همیشه در شرایط مطلوب باقی بماند؛ بنابراین اگر گلوتامین یا BCAA مصرف می‌کنید، نگران نباشید؛ این دو مکمل دلیل ریزش موی فعلی شما نیست. شاید بهتر باشد مکمل‌های کراتین یا پروتئین آب پنیر را حذف کنید زیرا ممکن است نوعی حساسیت به پروتئین‌های شیر گاو داشته باشید.

لیست پرفروش ترین گلوتامین در داروخانه آنلاین داروبیار

آیا مصرف DHEA می‌تواند باعث ریزش مو شود؟

بله، مصرف DHEA می‌تواند باعث ضعیف شدن ریشه مو و در نهایت ریزش آن‌ها شود. مکمل دی هیدرواپی آندروسترون یا DHEA اثرات مثبت زیادی بر بدن دارد؛ به طور مثال به بهبود استحکام ماهیچه و استخوان‌ها کمک کرده، مقاومت و ریکاوری عضلات را بهبود می‌بخشد و همچنین برای بهبود سیستم ایمنی بدن شما نیز مفید است. DHEA اغلب در مکمل‌های بدنسازی به دلیل توانایی چربی سوزی و افزایش متابولیسم یافت می‌شود.

با وجود اینکه مکمل DHEA برای کمک به کاهش سطح چربی بدنتان عالی است اما شاید تاثیر خوبی بر روی موها نداشته باشد. مصرف DHEA با افزایش میزان تستوسترون در خون، باعث تولید DHT (مشابه کراتین) می‌شود؛ بنابراین ممکن است دچار ریزش مو شوید. در صورت مشاهده اثرات ریزش مو، بهتر است مصرف این مکمل را قطع کنید.

استفاده از مکمل اصل کمک به سزایی برای جلوگیری از ریزش مو و دیگر عوارض آن دارد. برای تشخیص مکمل اصل از تقلبی بیشتر بخوانید.

هم چنین می توانید انواع مکمل بدنسازی را از داروخانه آنلاین داروبیار با ضمانت اصالت کالا خریداری کنید.

مکمل های بدنسازی داروخانه آنلاین داروبیار

سخن پایانی

مکمل‌ها در کنار تمام خواص مثبتی که دارند، می‌توانند برخی عوارض منفی هم از خود نشان دهند که البته این عوارض از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بیشتر مشکلات ریزش مو ناشی از ویژگی‌های ارثی یا تغذیه ناسالم است اما گاهی اوقات مکمل‌ها این روند را تسریع می‌کنند که در صورت مشاهده هر موردی، بهتر است مصرف مکمل را قطع کنید. فراموش نکنید افزایش مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی از طریق مکمل‌ها و رژیم غذایی سالم به افزایش رشد مو یا حداقل جلوگیری از ریزش مو در بدنسازی کمک می‌کند.