کراتین بهتر است یا گلوتین
کراتین بهتر است یا گلوتامین

کراتین بهتر است یا گلوتامین

کراتین و گلوتامین دو نوع از مکمل هایی هستند که  در بدنسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند زیرا با وجود اینکه بدن به انواع مواد معدنی و …  نیاز دارد اما متاسفانه  مقدار این مواد در برنامه ی غذایی ما به گونه ای است که مواد ضروری بدن را تامین نمی کند لذا افراد برای جبران این کمبود از انواع مکمل بدنسازی استفاده می کنند.

کراتین و گلوتامین با وجود اثرات مشابه اما تفاوت هایی هم دارند. صحبت درمورد اینکه کراتین بهتر است یا گلوتامین کار چندان آسانی نیست، ما در داروخانه آنلاین داروبیار در مورد کراتین و گلوتین نکات لازم را بیان می کنیم تا بهتر بتوانیم تصمیم بگیریم که چه زمانی بهتر است از کراتین  و چه زمانی را گلوتامین استفاده کنیم.

کارایی کراتین در بدنسازی

کراتین به روش های مختلف در بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرد و سلامت و عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد. در ورزش های شدید و سخت نقش اصلی کراتین، افزایش ذخیره ی فسفوکراتین در عضلات می باشد و مقدار اضافی آن برای تولید ATPکه منبع انرژی برای بلند کردن اجسام سنگین در وزنه برداری و ورزش های سنگین و شدتی است استفاده می شود. بنابراین افزایش قدرت و عملکرد ورزشی ورزشکاران از مهم ترین فوائد و کارایی های کراتین است.

بیشتر بخوانید:  گلوتامین را با چقدر آب بخوریم؟

برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف کراتین برای افراد کم تحرک و هم برای ورزشکاران حرفه ای مفید است. اگر شما با مصرف کراتین، ورزش کنید در مقایسه با زمانی که بدون مصرف کراتین ورزش کنید، دو تا سه برابر بیشتر به رشد توده های عضلانی کمک می کند.

یکی دیگر از تاثیرات کراتین، تاثیر آن بر مغز و ارتباط آن با بیماری های عصبی و سلامت مغز است. مکمل کراتین در بهبود علائم بیماری هایی همچون آلزایمر، پارکینسون، صرع، سکته مغزی، آسیب مغز یا ستون فقرات و..موثر است.

در عملکرد مغز، کراتین برای گیاهخواران که ذخایر کراتین کمتری دارند زیرا گوشت را که منبع اصلی و طبیعی کراتین است مصرف می کنند نیز با تجویز پزشک ضروری است. علاوه بر این کراتین در کاهش سطح قند خون، بهبود عملکرد عضلانی و درمان کبد چرب غیر الکلی نقش قابل توجهی را ایفا می کند.

گلوتین چیست؟

گلوتامین چیست؟

حالا که با کراتین و عملکرد آن آشنا شدیم در ادامه ی مقاله با گلوتامین و عملکرد آن بیشتر آشنا می شویم.

گلوتامین از خانواده ی پروتئین ها است و در غذایی همچون گندم، چاودار و جو یافت می شود که گندم پر مصرف ترین عضو این خانواده است. دو پروتئین اصلی که در گلوتامین وجود دارند، گلوتنین و گلیادین هستند. گلیادین برای سلامتی عاملی مضر و مخرب است و گلوتامین باعث کش آمدن خمیر و تر شدن بافت فراورده ی نهایی می شود.

چرا بدن به گلوتامین نیاز دارد؟

گلوتامین در غذاهای مختلف وجود دارد و نمی توان به آسانی آن را از غذاها حذف کرد. برخی از افراد در رسانه ها تلاش می کنند که افراد را وادار نمایند حتی اگر به این ماده نیاز دارند و حساسیتی هم ندارند خود را از آن دور کنند و برای تامین آن تلاشی نکنند.در حالی که پژوهش ها و تحقیقات انجام شده نشان می دهند، اگر فردی به گلوتامین حساسیت ندارد و یا اینکه به بیماری سلیاک مبتلا نیست، نیازی ندارد که گلوتامین را از برنامه ی غذایی خود حذف کند.

بیشتر بخوانید:  بهترین مکمل های عضله ساز برای اکتومورفی ها

بر خلاف آنچه برخی از افراد و رسانه ها بیان می کنند، اگر افرادی که به سلیاک مبتلا نیستند از مصرف گلوتامین اجتناب کنند ممکن است در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار بگیرند.چرا که حذف گلوتین به معنای حذف کامل غلات از رژیم غذایی است که مصرف آن ها برای بدن ضروری است.

بر اساس پژوش های منتشر شده افرادی که در هفته سه بار غلات مصرف کنند، خطر ابتلا به بیماری هایی همچون سکته قلبی،سکته مغزی و دیابت نوع دوم برای آن ها کمتر است.

چه کسانی باید گلوتین مصرف کنند؟

چه کسانی باید گلوتامین مصرف کنند؟

گلوتامین یک انتخاب پروتئینی است برای افرادی که نمی خواهند گوشت بخورند. گلوتامین برای ورزشکاران و بدنسازان که ممکن است از غذاهای گوشتی پرهیز کنند نیز ضروری است. گلوتن گندم هم برای افرادی که به سویا و یا لبنیات آلرژی دارند توصیه می شود زیرا نمی توانند گلوتامین مورد نیاز خود را از این منابع تامین کنند.

گلوتامین بهتر است یا کراتین؟

از طرفی برخی از مربیان معتقدند که نمونه های بسیار قدیمی کراتین قابلیت جذب بالایی ندارند و به همین دلیل توصیه می شود از آن با مکمل های دیگر استفاده نشود. اما نمونه های جدید ظرفیت جذب بالایی دارند علاوه بر این امروزه به ندرت شاهد در دسترس بودن کراتین خالص هستیم و کراتین به طور کلی در لیست مواد تشکیل دهنده مکمل های غذایی ترکیبی یافت می شود.

به طور کلی، مصرف مکمل‌های کراتین و گلوتامین با هم توصیه نمی‌شود. برای رفع این مشکل مصرف این دو مکمل با فاصله 2 ساعت توصیه می شود. بسیاری از بدنسازان گلوتامین و کراتین را قبل از خواب صبح و بعد از تمرین مصرف می کنند. با این روش زمان کافی برای جذب هر مکمل به بدن داده می شود.

بیشتر بخوانید:  آیا ال آرژنین چربی سوز است؟

در مورد اینکه کراتین بهتر است یا گلوتامین، همان طور که گفته شد، کراتین و گلوتامین هر کدام نقشی در بدن ایفا کرده که نیاز بدن را مرتفع می کنند. بنابراین بهتر است با مربی خود در مورد میزان مصرف این مکمل ها مشورت کنید. هم چنین می توانید سوالات خود را در این مقاله به اشتراک بگذارید تا مشاورین داروبیار در اولین فرصت پاسخ دهند.