کراتین را با چه مکملی مصرف کنیم؟

همیشه در مورد ترکیب مکمل‌ها سوالات زیادی وجود دارد، که هر ورزشکاری بارها ممکن است آن‎ها را از خود پرسیده باشد. کراتین را با چه مکملی مصرف کنیم؟ ترکیب مکمل‌ها مفید است یا نه؟ آیا ترکیب چند مکمل مشکل‌ساز خواهد بود؟ یا با ترکیب مکمل‌ها، آن‎ها عضله‌ساز و جادویی خواهند شد؟ و شاید از همه مهم‌‎تر این سوال که ترکیب چه مکمل‌هایی مفید است و ترکیب چه مکمل‌هایی به ما آسیب می‌رساند؟

در این مقاله می‎خواهیم این موضوعات را بررسی کنیم و شما را در انتخاب ترکیب درست مکمل‎ها راهنمایی کنیم. همچنین به شما خواهیم گفت که چه مکمل‌هایی را می‌توان با هم ترکیب کرد و از ترکیب چه مکمل‌هایی باید پرهیز نمود.

محبوب ترین کراتین های فروشگاه آنلاین داروبیار

آشنایی با مکمل کراتین

قبل از هر چیز باید بدانیم کراتین چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد. کراتین مکملی است که برای افزایش رشد عضلات و عملکرد ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کراتین از  فرم پودرهای بدون مزه بوده و بهترین راه برای تبدیل آن به یک میان‌وعده مغذی ترکیب آن با آب، آبمیوه و اسموتی است.

اگر کراتین را در دوزهای بالاتر و مدت زمان کوتاه یا در دوزهای پایین و در مدت زمان طولانی استفاده کنید در هر دو صورت مکمل، انرژی بیشتری هنگام ورزش برای شما تولید می‌کند و در رشد عضلات به شما کمک می‌‎کند. برای این‎که کراتین مزه بهتر و متعادلی داشته باشد، بهتر است آن را  با مایعات مفید مثل آبمیوه، شیک پروتئین و اسموتی مخلوط کنید.

بیشتر بخوانید:  آیا مکمل آمینو ضرر دارد؟

ترکیب مکمل‌ ها یا مصرف مکمل خالی، کدام بهتر است؟

ترکیب مکمل‌ ها یا مصرف مکمل خالی، کدام بهتر است؟

هنوز هم بعد از تمرین پروتئین همیشگی‌تان را میل می‌کنید؟ تا به حال به ترکیب کردن مکمل‌های بدنسازی فکر نکرده‌اید؟ حتما مجلات و مقالات حرفه‌ای بدنسازی را نمی‌خوانید و اخبار روز بدنسازی را دنبال نمی‌‎کنید!

اغلب همه تصور می‌کنند که بهترین پروتئین دنیا، وی است و در این عرصه هیچ رقیبی برای آن وجود ندارد. البته ما قصد نداریم این موضوع را رد کنیم اما باید به شما بگوییم با یک ترکیب می‌توانید، معجزه عضله‌سازی، رشد عضلات و چربی‌سوزی پروتئین وی را چند برابر کنید.

امروزه دیگر با وجود تحقیقات و مطالعات فراوان موضوع ترکیب مکمل‌ها موضوعی تایید شده است. این مسئله بارها در مقالات علمی عنوان شده است.  محققان به این نتیجه رسیده‎اند که با ترکیب یک پروتئین زودجذب مثل پروتئین وی و یک پروتئین دیرجذب مثل کازئین ‎ نتیجه بسیار بهتری برای عضله‌سازی و رشد عضلات بهتر خواهیم گرفت. حتا نتایج مطالعات اخیر نشان می‎دهد افزودن یک واسطه پروتئینی دیگر مثل پروتئین سویا یا پروتئین تخم‌‎مرغ تاثیری شگفت‌‎انگیز در عضله‌سازی ورزشکاران خواهد داشت.

کراتین را با چه چیزی ترکیب کنیم؟

در ادامه سعی خواهیم کرد تا به این سوال پاسخ بدهیم و شما را در به دست آوردن یک ترکیب خوب راهنمایی کنیم، تا بتوانید در مورد اینکه همراه با کراتین چه چیزی مصرف کنید بهترین تصمیم را بگیرید.
به جای اینکه کراتین را تنها مصرف کنید بهتر است آن را با کربوهیدرات یا پروتئین ترکیب کنید و بخورید. در این صورت خوردن کربوهیدرات، تجمع کراتین در عضلات شما را افزایش می‎دهد.

البته خوردن کربوهیدرات با پروتئین نیز چنین نتیجه‎ای خواهد داشت. در تجمع کراتین انسولین نیز نقش دارد. بعد از خوردن کربوهیدرات یا پروتئین افزایش ترشح انسولین تجمع کراتین در عضلات شما را افزایش می‎دهد.

بیشتر بخوانید:  مکمل های بدنسازی برای افراد زیر 18 سال

مصرف کراتین همراه با کافئین یا قهوه ؟

مصرف کراتین همراه با کافئین یا قهوه ؟

افرادی هستند که کراتین را همراه با قهوه مصرف می‌کنند. برخی از ورزشکاران برای تقویت قوای خود قبل از تمرین قهوه می‌خورند و با توجه به این که کراتین به راحتی در قهوه حل می‌‌شود، کراتین را داخل قهوه می‌‎ریزند. یکی از مزیت‌های نوشیدن کراتین با قهوه همین است.
اما در مورد مصرف هم زمان کراتین و کافئین شک و تردیدهایی وجود دارد. برخی از متخصصان معتقدند که امکان دارد کافئین باعث از بین رفتن تاثیر کراتین شود.

آیا این حرف درست است؟ ما این مسئله را کمی بیشتر بررسی کردیم تا ببینم احتمال وقوع چنین چیزی وجود دارد؟ می‌‎دانیم دانشمندان تاثیر کافئین و کراتین بر روی میزان استقامت را مورد مطالعه قرار داده‌اند و متوجه تاثیر مثبت آن شده‌اند. اما چیزی که ما به آن توجه داشتیم تاثیر مصرف هم زمان کراتین و کافئین بر افزایش قدرت و توان و حجم عضله بدون چربی بوده است.
نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد، بعد از مصرف کوتاه مدت کراتین، مصرف یک دوز کافئین، تاثیر کراتین را از بین نخواهد برد. البته ممکن است این رژیم به تجمع لاکتات در خون منجر شود. در واقع ترکیب کراتین و کافئین است که باعث افزایش لاکتات در خون می‌شود و مصرف جداگانه آن‎ها چنین تاثیری نخواهد داشت.

قبل یا بعد از تمرین؟ بهترین زمان مصرف کراتین چه زمانی است

قبل یا بعد از تمرین؟ بهترین زمان مصرف کراتین چه زمانی است

ژورنال انجمن بین‌المللی تغذیه ورزشی برخلاف اطلاعاتی که در اینترنت می‌‎بینیم در مقاله‌‎ای که منتشر کرده است بیان می‌کند: به نظر می‌رسد اگر کراتین را بلافاصله بعد از تمرین مصرف کنیم، تاثیر بیشتری نسبت به زمانی که کراتین را قبل از تمرین مصرف کرده‎ایم خواهد داشت.

نتایج یک مطالعه غافلگیرکننده نشان داده است افرادی که بعد از تمرین کراتین مصرف می‌‎کنند نتیجه بسیار بهتری گرفته‌اند. در این تحقیق 19 مرد بدنساز در دو گروه مورد بررسی قرار گرفته‌‎اند.

بیشتر بخوانید:  تشخیص پروتئین وی اصل از تقلبی

هر دو گروه به مدت 4 هفته هر روز یک رژیم غذایی تجویز شده، و همچنین تمرین مشخصی که برایشان تجویز شده بود را دنبال می‌‎کردند.

  • گروه 1: این گروه در طول این مدت 5 گرم کراتین قبل از انجام تمرینات ورزشی مصرف کرده بودند.
  • گروه 2: این گروه در مدت 4 هفته بعد از انجام تمرینات ورزشی بلافاصله 5 گرم کراتین مصرف کرده بودند.

در نتیجه در گروهی که مکمل خود را بعد از تمرین مصرف کرده بودند نسبت به افرادی که مکمل را قبل از تمرین مصرف کرده بودند؛ در توده عضلانی بدون چربی و در حداکثر فشار برای بلند کردن وزنه در صورت خوابیده افزایش بیشتری مشاهده شده است.

راهی برای خرید مطمئن

مکمل‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر نیز تهیه کنید. داروبیار یک داروخانه بزرگ اینترنتی است که با هدف تامین رفاه شما تاسیس شده است. پس از این‌که با پزشک و متخصص قابل اعتماد مشورت کردید، قیمت و مشخصات مکملی که برای شما تجویز شده را در داروخانه آنلاین داروبیار ارزیابی کنید. شما می‌توانید مکمل بدنسازی مورد نیاز خود را از این داروخانه تهیه کنید تا در کوتاه‌ترین زمان  به‌ صورت رایگان برای شما ارسال شود.

کلام آخر

امروزه کراتین یکی از پرمصرف‌‎ترین محصولات بدنسازی در میان ورزشکاران است. ترکیب کراتین با پروتئین، کربوهیدرات‌ها و محصولاتی از این قبیل تاثیر مهمی در نتیجه‌‎ای که از مصرف آن می‌گیریم خواهد داشت. ترکیب کراتین با پروتئین‌های‎  دیگر باعث ‎افزایش انرژی شما برای انجام تمرینات ورزشی می‌شود. در این مقاله سعی کردیم با بررسی این ترکیبات نکات مهمی درباره فواید و معایب آن‎ها در اختیار شما قرار دهیم.