بهترین زمان مصرف ال کارنیتین
بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

مکمل ال کارنیتین از اسید های آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و موجب آزاد سازی انرژی از یاخته های چربی می شود. این ماده هم مکمل بدنسازی و هم داروی بدنسازی محسوب می شود. ال کارنیتین موجب انتقال اسید های چرب به داخل میتوکندری می شود. بهترین زمان مصرف ال کارنیتین به عوامل زیادی بستگی دارد. کارنیتین در بافت عضلات و کبد ساخته می شود و در برخی مواد غذایی مانند گوشت، گوشت طیور، ماهی و برخی فراورده های لبنی وجود دارد.

سلول های بدن برای سنتز کارنیتین به ویتامین های B6، B3 (نیاسین) و ویتامین C نیاز دارند. اما نمی توان آن را به طور کامل از منابع غذایی حیوانی یا لبنیات یا آواکادو دریافت کرد. غذاهای گیاهی نیز منبع خوبی برای این مواد نمی باشند. بنابراین مصرف مکمل ال کارنیتین برای ورزشکاران که سوخت و ساز بالایی دارند و بیمارانی که بدنشان ال کارنیتین تولید نمی کند بسیار مهم و ضروری می باشد. حتی در تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، دانشمندان تاثیرات مثبت این مکمل را بر روی افرادی که شیمی درمانی می شوند نیز شناسایی کرده اند.

ال کارنیتین یکی از مشهور ترین و قدرتمند ترین مکمل های غذایی است که برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. ال کارنیتین برای لاغری، ریکاوری ورزشی، افزایش انرژی لازم برای ورزش های هوازی، درمان ریزش مو و ریش مناسب می باشد و در نهایت می توان گفت به سلامت کل بدن رسیدگی می نماید.

برای مشاهده و خرید ال کارنیتین وارد شوید.

آنچه در مقاله می خوانید:

ال کارنیتین و انواع آن

ال کارنیتین در انواع مختلفی به شرح زیر وجود دارد و هرگز نمی توان گفت که ال کارنیتین تزریقی بهتر است یا ال کارنیتین خوراکی. زیرا هر کدام کاربرد هایی خاصی دارند.

–        ال کارنیتین تزریقی

–        ال کارنیتین قرصی / کپسول

–        ال کارنیتین پودر

–        ال کارنیتین مایع

ال کارنیتین را چه موقع مصرف کنیم؟

اگر گیاهخوار هستید یا ورزشکاری هستید که از انواع قرص و پودر و شربت ال کارنیتین جواب دلخواه را نگرفته اید، ترجیحا باید ال کارنیتین تزریقی دریافت نمایید. زیرا قطعا بدنتان با کمبود شدید عنصر ال کارنیتین مواجه است.

اگر به دنبال درمان ریزش موها و ریشتان هستید بهتر است ال کارنیتین پودری مصرف نمایید.

اگر ورزشکار حرفه ای هستید و ورزش های سنگین و منظمی انجام می دهید قرص ال کارنیتین بهترین گزینه است.

اگر ورزشکاری هستید که قبل از شروع فعالیت خود می خواهید ال کارنیتین مصرف نمایید بهتر است شربت یا کپسول آن را مصرف نمایید. در ادامه در خصوص بهترین زمان مصرف ال کارنیتین نیز توضیحاتی ارائه خواهد شد.

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

–         اگر هدفتان از مصرف ال کارنیتین لاغری است، باید بین وعده های غذایی مصرف شود.

–         اگر هدفتان افزایش انرژی و سوزاندن بیشترین کالری است باید 20 تا 30 دقیقه قبل از تمرین ال کارنیتین را مصرف نمایید.

–         اگر هدفتان ریکاوری و عضله سازی است باید ال کارنیتین را  با وعده های غذایی بعد از تمرین مصرف نمایید و ترجیحا غذا های پر کربوهیدرات مصرف شود.

–         اگر هدفتان از مصرف این مکمل درمان ریزش مو و ریش می باشد حتما باید برای بهترین زمان مصرف ال کارنیتین از پزشکتان راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید:  مکمل بدنسازی برای گروه خونی a+

–         مصرف ال کارنیتین با هر هدفی اگر همراه با قهوه در بین وعده های غذایی انجام شود بسیار مناسب خواهد بود. همچنین مصرف ال کارنیتین ال تارترات به میزان 1 دوز با وعده غذایی نیز مناسب است.

–         در کل بهترین زمان مصرف ال کارنیتین بعد از تمرین می باشد.

–         می توانید دوز مصرفی خود را به بعد و قبل از تمرین تقسیم نمایید.

–         از مصرف ال کارنیتین قبل از خواب جدا خودداری نمایید، زیرا این مکمل انرژی زا می باشد.

برای مشاهده انواع مکمل بدنسازی کلیک کنید.

نحوه مصرف ال کارنیتین برای اهداف مختلف

قبل از استفاده از مکمل ال کارنیتین باید بهترین زمان مصرف ال کارنیتین  و نکات مهم در این خصوص را بدانیم تا به اهدافمان نزدیکتر شویم. به عنوان مثال پزشکان ال کارنیتین را برای برخی افراد منع کرده اند. همچنین برخی افراد باید پیش از مصرف حتما از پزشک خود مجوز بگیرند. افرادی که سابقه دیالیز دارند باید مصرف ال کارنیتین به هر صورتی را به طور کل فراموش نماید. نکته دیگری که بسیار مهم است باید نسبت به تداخل دارو ها با این مکمل توجه ویژه داشت. ال کارنیتین با دارو هایی مانند وارفارین، آسنوکومارول، زیدوودین و … تداخل داشته و موجب بروز مشکلاتی در سلامتی شما خواهد شد.

 

زمان مصرف ال کارنیتین برای لاغری

زمان مصرف ال کارنیتین برای لاغری

 1.       بیش از هر چیز مهم ترین اصل برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت رژیم غذایی است. بدون رژیم غذایی سالم هیچ مکملی به شما در کاهش وزن کمک نخواهد کرد.
 2.       پس از انتخاب رژیم غذایی مناسب، فعالیت های فیزیکی به خصوص ورزش های هوازی تاثیر به سزایی در لاغری شما دارد
 3.       برای لاغری بهتر است از ال کارنیتین ال تارترات همراه با چای سبز یا قهوه استفاده شود.
 4.       روزی 0.5 تا 2 گرم استفاده شود.
 5.       ویتامین B4 همراه با ال کارنیتین روند لاغری را تسریع می بخشد.
بیشتر بخوانید:  شش مکمل عضله سازی محبوب و برتر

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین برای ورزشکاران و بدنسازی

 1.       این مکمل از تجمع آمونیاک کم کرده و باعث افزایش جرییان خون می شود، به همین دلیل ریکاوری را تسریع می نماید.
 2.       ال کارنیتین بعد از 3 هفته شروع به اعمال تغییرات می نماید و نباید کمتر از 6 ماه استفاده شود.
 3.       بهترین زمان مصرف ال کارنیتین در زمان ورزش پر فشار می باشد. البته در زمان های استراحت و ورزش های معمولی نیز تاثیرات خود را دارد. ضمنا از ضعف عضلانی ورزشکاران جلوگیری می کند.
 4.       میزان مصرف ال کارنیتین برای ورزشکاران حرفه ای که با هدف ریکاوری و تقویت عضلانی مصرف می کنند، روزانه 2 تا 3 میلی گرم می باشد که بهتر است همراه با کربوهیدرات و پروتئین در وعده های غذایی مصرف شود.
 5.       اگر همراه آمینو اسید های زنجیره ای BCAAS استفاده شود، خاصیت ریکاوری آن بیشتر خواهد شد.
 6.        اگر همراه پروتئین وی Whey استفاده شود، باعث تقویت و افزایش حجم عضلات خواهد شد.
 7.       در ورزش های سنگین مصرف ال کارنیتین همراه با کربوهیدرات ها، باعث کاهش سطح لاکتیک اسید خون خواهد شد. در نتیجه گرفتگی و اسپاسم عضله نیز کمتر می شود.

اگر ال کارنیتین برای رشد مو و ریش مصرف می کنید:

 1.       ابتدا باید بدانیم که ترکیب 2 درصد ال کارنیتین ال تارترات با 5 درصد ماینواکسیدیل برای افزایش مو و ریش مناسب است.
 2.       برای ساخت این ترکیب ابتدا به ماینواکسیدیل مایع 5 درصد نیاز داریم.
 3.       به ازای 60 میلی لیتر ماینواکسیدیل، باید 1.2 گرم ال کارنیتین ال تارترات اضافه کنیم.
 4.       سپس خوب مخلوط کرده و با قطره چکان از آن استفاده نمایید.