مکمل بدنسازی و وزنه
مکمل بدنسازی را چه موقع مصرف کنیم؟

کراتین، گلوتامین و پروتئین سه مورد از محبوب‌ترین انواع مکمل‌ بدنسازی برای ساخت عضله و افزایش قدرت بدن هستند. با وجود اینکه این مکمل‌ها در کنار تغذیه سالم می‌توانند تاثیر بسیار خوبی بر روی اندام بدنسازان بگذارند، شاید برای شما سوال ایجاد شود که مکمل بدنسازی را چه موقع مصرف کنیم؟ بهترین زمان برای استفاده از این مکمل‌ها چیست؟ در ادامه مقاله به بررسی پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

اگر رژیم غذایی مناسب و یک برنامه تمرینی کاربردی را پیش بگیرید با کمی صبر می‌توانید عضلات خود را ورزیده کنید با این حال اگر تصمیم دارید در کمترین زمان ممکن به اندام ایده ال خود برسید، می‌توانید مکمل‌های بدنسازی را در برنامه روزانه قرار دهید. قبل از تمرین حتما تحقیقات کاملی در مورد مکمل و اثرات آن انجام دهید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید. میزان در مصرفی و مکمل مناسب برای هر فرد متفاوت خواهد بود و پیش از خرید نظر یک مربی یا پزشک را در این مورد جویا شوید.

بهترین زمان برای مصرف کراتین

برای بهترین زمان مصرف مکمل کراتین تحقیقات زیادی انجام نگرفته است اما طبق تجربیات ورزشکاران ترکیب کراتین، کربوهیدرات (به شکل آب میوه) و پروتئین حدود نیم ساعت قبل از تمرین و خوردن همان ترکیب بعد از تمرین می‌تواند تاثیر بسیار خوبی از خود به جای گذارد. اگر حس می‌کنید مصرف این ترکیب قبل و بعد از تمرین می‌‌تواند سنگین باشد، تنها کافیست 5 گرم از مکمل کراتین را بعد از تمرین مصرف کنید تا قدرت و انرژی شما بازیابی شود. طبق مطالعات انجام گرفته در سال 2013 دز پنج گرمی کراتین می‌تواند مفید باشد.

مکمل بدنسازی را چه موقع مصرف کنیم؟

بیشتر مربیان هم بین 3 الی 5 گرم در روز را به شما پیشنهاد خواهند داد اما اگر قصد دارید در ابتدای راه وارد مسیر بارگیری کراتین شوید، باید به مدت پنج روز دز 20 الی 25 گرمی کراتین را مصرف کرده و پس از آن مصرف خود را کاهش دهید.

بهترین زمان برای مصرف گلوتامین

مقدار استاندارد برای گلوتامین این است که هر روز 2 الی 3 وعده 5 گرم در روز مصرف شود که یکی از این وعده‌ها، باید درست قبل از خواب باشد. خواب زمانی است که شما بیشترین هورمون‌های رشد فعال را در بدن خود دارید و همزمان با آن بدن در حالت استراحت قرار می‌گیرد؛ این شرایط بهترین زمان برای جذب گلوتامین است. گلوتامین را 5 گرم در صبح و 5 گرم در طول تمرین مصرف کنید و یک دوره مصرف آن را به قبل از خواب موکول نمایید.

بهترین زمان برای مصرف پروتئین

مکمل‌های پروتئینی زیادی در بازار وجود دارند که ورزشکاران برای رشد عضلات خود از آن‌ها استفاده می‌کنند اما محبوب‌ترین مکمل‌های پروتئین، مکمل پروتئین وی و کازئین هستند که اثر آن‌ها بر عضله سازی ثابت شده است. پروتئین وی برای بهبود و رشد عضلات به کار رفته و سرعت هضم بسیار بالایی دارد به طوری که یک ساعت پس از مصرف، به طور کامل جذب بدن خواهد شد. از طرف دیگر  کازین به آرامی جذب شده و حدود 3 تا 4 ساعت طول می‌کشد تا همان اثر پروتئین وی را از خود نشان دهد. از آنجایی که هر دوی این مکمل‌ها در بهبود و رشد عضلات مفید عمل می‌کنند، در ترکیبات مکمل‌های مختلف نام آن‌ها را خواهید دید.

مکمل بدنسازی را چه موقع مصرف کنیم؟

بعد از تمرین، پروتئین‌های بدن تجزیه شده و برای برگشتن انرژی به یک ماده سالم مانند پروتئین نیاز خواهد داشت. مصرف مکمل پروتئین پس از تمرین می‌تواند اثر خوبی بر روی افزایش قدرت و رشد بیشتر عضلات داشته باشد اما برخی از افراد ترجیح می‌دهند پس از تمرینات سنگین از مکمل پروتئین استفاده نکنند و مصرف آن را به قبل از تمرین بیاندازند.

مصرف پروتئین قبل از شروع تمرین می‌تواند همان اثری را داشته باشد که این مکمل پس از تمرین بر جای می‌گذارد. خوردن شیک پروتئین قبل از خواب هم تاثیر خوبی دارد زیرا باعث افزایش عضلات و قدرت بدن می‌گردد. کازئین پروتئین بهتری برای مصرف قبل از خواب خواهد بود زیرا هضم آن کند انجام شده و عضلات را در مدت طولانی‌تر نسبت به پروتئین وی تغذیه می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند بعد از بیدار شدن از خواب، مکمل پروتئینی نقش بسزایی در تامین انرژی داشته و باعث می‌شود کمبودهای موجود در برنامه‌های عذایی رفع شود.

چنانچه برای خرید مکمل بدنسازی نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در داروخانه آنلاین داروبیار تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه گردد. تمامی مکمل‌های موجود در سایت با کیفیت بالا و قیمتی مناسب ارائه می‌شوند.