جست و جو در نتایج

نمایش 1 - 0 کالا از 0

هیچ محصولی یافت نشد.

بهداشت وحمام کودک

بهداشت و حمام کودک

سایت ما در این مقاله قصد دارد به معرفی بهداشت و حمام کودک  و بررسی تمام ابعاد مختلف بهداشت و حمام کودک  بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی درباره ی بهداشت و حمام کودک  هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

یکی از رایج ترین سؤالاتی که والدین جدید می ‌پرسند به تازگی به کانون بحث های مداوم رسانه های اجتماعی بین والدین مشهور، از جمله اشتون کوچر و میلا کونیس، و داکس شپرد و کریستن بل تبدیل شده است: چند وقت یک بار باید کودکم را حمام کنم؟

برخی از والدین به‌ عنوان بخشی از برنامه‌ های روتین قبل از خواب یا به دلیل آشفتگی‌ های منظم نوزاد، از تف کردن اضافی تا فوران کردن پوشک، نوزادان خود را روزانه حمام می ‌کنند. اما برای اکثر خانواده ها، حمام کردن نوزاد دو تا سه بار در هفته بعد از دو هفته اول زندگی بسیار زیاد است.

در واقع، توصیه می ‌کنیم اولین حمام کامل نوزاد خود را حداقل دو هفته به تعویق بیندازید. نوزادان در هفته اول حدود سه لایه پوست می ‌ریزند که اغلب والدین جدید را شگفت زده می ‌کند. پوست آن ها هنوز با هوای خشک سازگار است، بنابراین کاملا طبیعی است. شما می ‌توانید با مرطوب کردن کودک خود با لوسیون بدون مواد شیمیایی و شستن لباس های او با مواد شوینده ملایم و بدون مواد شیمیایی قبل از پوشاندن لباس، از تحریک بیش تر پوست جلوگیری کنید.

بعد از اولین دوره دو هفته ای، حمام کردن نوزادتان چند بار در هفته اشکالی ندارد. شما می ‌توانید این برنامه را در طول سال های دبستان فرزندتان دنبال کنید. البته، شما باید برنامه حمام را بر اساس سلامت پوست کودک و سبک زندگی خانواده خود تغییر دهید.

3 فایده تاخیر در اولین حمام نوزاد

تنظیم دما

در طول زایمان، کودک شما با ورود به یک محیط خشک از کیسه آمنیوتیک پر از مایع، تضاد ناگهانی در آب و هوا را تجربه می ‌کند. این باعث می ‌شود که پوست آن ها به راحتی خشک شود، ترک بخورد و پوست کنده می ‌شود؛ به خصوص زمانی که نوزادان در طول دوره بارداری بیش تر به دنیا می ‌آیند.

جلوگیری از خشکی پوست

نوزاد شما با پوششی از ورنیکس کازئوزا بر روی پوست خود به دنیا می ‌آید. این ترکیب کرمی و مومی شکل بیش تر از آب، لیپید ها و پروتئین تشکیل شده است و باعث تنظیم بهتر دما و نرمی پوست بعد از تولد می ‌شود.

حمام کردن مکرر باعث خشکی پوست در هر سنی می ‌شود. بنابراین، برای کمک به جلوگیری از خشکی پوست، قبل از پاک کردن ورنیکس کازئوزا تا بیست و چهار ساعت صبر می ‌کنیم. با این حال، چنان چه مادر عفونتی داشته باشد که می ‌تواند به نوزاد منتقل شود، مانند HIV یا تبخال، نوزاد را فورا تمیز می ‌کنیم.

بهداشت و حمام کودک

فواید شیردهی

مطالعات نشان داده اند که تاخیر در اولین حمام نوزاد می ‌تواند منجر به موفقیت بیش تر در شیردهی شود، چرا که باعث افزایش تماس پوست به پوست بین نوزاد و مادر می ‌شود. و با گرم تر ماندن بیش تر، نوزادان هنگام یادگیری چفت شدن کم تر خسته و تحریک می ‌شوند.

نکات حمام کردن نوزادان

در طول دو هفته اول زندگی، توصیه می ‌کنیم هفته ای دو بار با استفاده از آب با دمای اتاق، یک پارچه نرم و یک صابون ملایم بدون رنگ و بو، نوزاد خود را با اسفنج حمام کنید. با شروع از سر و پایان دادن به ناحیه پوشک آن ها، باید به آرامی پوست آن ها را نوازش کنید و به چین و چروک ها، چین ها، آرنج ها، زانو ها، انگشتان دست و پا توجه کنید.

با احتیاط از بند ناف خودداری کنید. خشک نگه داشتن آن باعث ریزش و التیام آن می ‌شود. چنان چه قبل از این اتفاق نوزاد خود را در آب غوطه ور کنید، بند ناف مدت بیش تری طول می ‌کشد تا بیفتد یا عفونتی به نام امفالیت ایجاد شود که می ‌تواند به سرعت به بافت های اطراف گسترش یابد و خطرناک شود؛ در موارد نادر، می ‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

اصول حمام کردن نوزاد

بعد از دو هفته، می ‌توانید بدن کودکتان را بیش تر در آب غوطه‌ ور کنید، اما همیشه دو عامل کلیدی را در نظر داشته باشید:

  • عمق آب: در دو سال اول فقط به چند اینچ آب نیاز دارید. صندلی حمام کودک، چنان چهچه ضروری نیست، می ‌تواند به شما کمک کند تا کودک شما را صاف و ثابت نگه دارد. مهم تر از همه، هرگز کودک خود را بدون مراقبت در حمام رها نکنید. آن ها می ‌توانند در عرض چند ثانیه زیر آب بلغزند.
  • دما: پوست نوزاد حساس است و می ‌تواند به سرعت بسوزد. قبل از قرار دادن نوزاد در حمام دمای آب را بررسی کنید؛ باید 95 – ۱۰۰ درجه فارنهایت باشد. علاوه بر این توصیه می ‌کنیم تنظیمات دمای آبگرمکن خود را پایین بیاورید تا چنان چه شیر آب به طور تصادفی در حین حمام ضربه خورد یا تنظیم شد، آنقدر داغ نشود که به کودک آسیب برساند.

چنان چه روش‌ های سنتی حمام کردن برای شما و کودکتان خسته کننده است، می ‌توانید حمام قنداق را امتحان کنید. مطالعات نشان داده اند که برای نوزادان نارس استرس کم تری دارد و می ‌تواند شما را در حمام کردن راحت کند. برای انجام حمام قنداق، نوزاد خود را به آرامی  در یک قنداق بپیچید و به آرامی تا شانه هایش در آب قرار دهید. یکی از اعضای بدن را در یک زمان باز کنید، بشویید تا به کودکتان کمک کنید گرم تر و آرام تر بماند.

هر روشی را که انتخاب کنید، حمام باید فقط پنج تا 10 دقیقه طول بکشد. بعد از آن از یک لوسیون بدون عطر استفاده کنید تا از خشکی آن جلوگیری کنید.

تمیز و روشن، شرایط خاص

هنگامی که نوزاد خود را دو یا سه بار در هفته حمام می کنید، بهداشت پوست بسیار مهم است:

  • مدفوع می ‌تواند به سرعت پوست را تحریک کند، بنابراین پوشک کودک خود را مرتباً عوض کنید و با استفاده از حرکت جلو به پشت برای نوزادان دختر، آن را کاملا پاک کنید.
  • هنگام حمام کردن نوزاد پسر ختنه شده، آب را کمی تکان دهید تا روی آلت تناسلی بگذرد.
  • چنان چه کودک شما کلاهک گهواره ای دارد، یک بیماری پوست سر که باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته روی پوست می ‌شود، می ‌توانید ناحیه آسیب دیده را با شامپوی ضد شوره بشویید یا به آرامی با یک برس نرم و روغن بچه آن را بمالید. از حرکات دایره ای و ملایم برای کشیدن پوسته های پوستی استفاده کنید. مالش خیلی شدید می ‌تواند مو ها و لایه های زیرین پوست را بکند.

از همان روش مسواک زدن برای بثورات پوستی مانند اگزما یا درماتیت پوشک استفاده کنید. صابون‌ های تند می ‌توانند باعث تشدید بثورات شوند، که دلیل دیگری برای استفاده از صابون‌ های ملایم و بدون مواد شیمیایی و حمام کم تر کودک است. پس از تمیز کردن نواحی آسیب دیده، یک لایه ضخیم از وازلین یا آکوافور بمالید تا پوست را مرطوب کرده و از تحریک بیش تر محافظت کند.

بهداشت و حمام کودک

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی بهداشت و حمام کودک

در این مقاله داروبیار سعی کردیم درباره‌ ی بهداشت و حمام کودک  به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با همه ی ابعاد بهداشت و حمام کودک  آشنا سازیم .

به طور کلی باید اظهار کرد که برخی از والدین به‌ عنوان بخشی از برنامه‌ های روتین قبل از خواب یا به دلیل آشفتگی‌ های منظم نوزاد، از تف کردن اضافی تا فوران کردن پوشک، نوزادان خود را روزانه حمام می ‌کنند. اما برای اکثر خانواده ها، حمام کردن نوزاد دو تا سه بار در هفته بعد از دو هفته اول زندگی بسیار زیاد است.

در واقع، توصیه می ‌کنیم اولین حمام کامل نوزاد خود را حداقل دو هفته به تعویق بیندازید. نوزادان در هفته اول حدود سه لایه پوست می ‌ریزند که اغلب والدین جدید را شگفت زده می ‌کند. پوست آن ها هنوز با هوای خشک سازگار است، بنابراین کاملا طبیعی است. شما می ‌توانید با مرطوب کردن کودک خود با لوسیون بدون مواد شیمیایی و شستن لباس های او با مواد شوینده ملایم و بدون مواد شیمیایی قبل از پوشاندن لباس، از تحریک بیش تر پوست جلوگیری کنید.

بعد از اولین دوره دو هفته ای، حمام کردن نوزادتان چند بار در هفته اشکالی ندارد. شما قادر خواهید بود این برنامه را در طول سال های دبستان فرزندتان دنبال کنید. البته، شما لازم است برنامه حمام را بر اساس سلامت پوست کودک و سبک زندگی خانواده خود تغییر دهید.

در پایان این مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی بهداشت و حمام کودک  کرده باشیم.

مقایسه ( 0 مورد )
0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0
سبد خرید خالی است.