جست و جو در نتایج
براساس قیمت (تومان)
برند

نمایش 1 - 12 کالا از 17

ب کمپلکس

قرص ب کمپلکس

بدن انسان به ویتامین ها و املاح زیادی احتیاج دارد. بدون آنها سوخت و ساز و فعالیت های سلول های هرکدام از ارگانهای بدن دچار اختلال خواهد شد. یکی از مهمترین این ویتامین ها، ویتامین ب بوده که ما به مجموع هر 8 نوع آن، ویتامین ب کمپلکس می گوییم.

اما برخی از افراد با استفاده از مکمل های غذایی به مواد مغذی بیشتری به خصوص ویتامین های گروه B نیاز دارند، زیرا برخی افراد شرایط خاصی مانند رژیم غذایی، ابتلا به برخی بیماری ها، بارداری یا شیردهی دارند. از این رو در این صفحه به بررسی دسته مکمل ها و راهنمایی قیمت و خرید بهترین قرص ب کمپلکس خارجی و ایرانی می پردازیم.

بهترین قرص ب کمپلکس خارجی

در ادامه با هم چند نمونه از بهترین قرص ب کمپلکس خارجی موجود در داروخانه آنلاین داروبیار را معرفی می کنیم.
  • کپسول ب کمپلکس ویواتون
  • کپسول ب کمپلکس آپوویتال
  • کپسول ویتامین ب کمپلکس یوروویتال

اهمیت ویتامین ب کمپلکس در سلامتی

همه ما نام ویتامین ب کمپلکس را شنیده ایم و شاید بارها هم از آن استفاده کرده باشیم. اما اینکه دقیقا این ویتامین در بدن چه نقشی را ایفا میکند، را امروز می خواهیم با هم بیشتر بررسی کنیم.

به طور کلی ویتامین ب، از مهمترین ویتامینها یا همان ریزمغذی ها به شمار می رود که برای بسیاری از فعالیت های ارگان های بدن لازم و ضروری است. ما می توانیم بخش زیادی از این ویتامین را از طریق غذاها و میوه های مختلف وارد بدن خود کنیم. اما گاهی هم پیش می آید که به دلایل مختلف، این میزان ورودی ویتامین ب نیاز بدن را نمی تواند به طور کامل رفع کند و بدن دچار کمبود شده و عوارض کمبود را از خود نشان می دهد. مثلا در زمان بارداری، بروز برخی بیماری ها، عوامل ارثی و مواردی از این دست، باید میزان ویتامین ب دریافتی بیشتر از مواقع عادی شود.

به مجموعه ویتامین های ب که در قرص یا شربت یا آمپول، وجود داشته باشند، ویتامین ب کمپلکس می گویند.

ویتامین ب کمپلکس، شامل چه ویتامین هایی است؟

کل ویتامین های ب، به 8 نوع تقسیم می شوند و هر کدام از آنها هم نقش ویژه ای را برای اعضا و بافت های بدن ایفا می کنند. این ویتامین های ب شامل: ویتامین  B1، B2، B3، B5،B6 ، B7، B9، B12 هستند.

خواص انواع ویتامین های ب کمپلکس

ویتامین B1:

تبدیل ریزمغذی ها به انرژی و کمک به چرخه متابولیسم بدن

ویتامین B2:

تولید انرژی از غذاهای وارد شده به بدن و تامین آنتی اکسیدانها

ویتامین B3:

در بازسازی و تکثیر DNA و همچنین ارتباطات بین سلولی نقش دارد

ویتامین B5:

تامین انرژی بدن و همچنین موثر در تولید هورمون ها و کلسترول

ویتامین B6:

تولید اسید آمینه های ضروری برای ساخت پروتئین ها، تولید گلبول های قرمز و سفید خون، تقسیم سلولی

ویتامین B7:

موثر در سوخت و ساز چربی و کربوهیدراتها، نقل و انتقال مواد وراثتی

ویتامین B9:

موثر در رشد و تقسیم سلولی، تولید گلبول های قرمز و سفید خون، تولید آسید آمینه های ضروری

ویتامین B12:

تاثیرگذار بر سیستم عصبی، ساخت DNA، و تولید گلبول قرمز خون

منابع مهم غذایی برای تامین ویتامین ب

هر کدام از ویتامین های نامبرده قسمت قبل، در مواد مختلف غذایی پیدا می شوند اما مزیت استفاده از ویتامین ب کمپلکس مثلا به شکل آمپول ب کمپلکس، این است که همه این 8 ویتامین یکجا وارد بدن می شوند. مهمترین منابع غذایی برای تامین ویتامین ب موارد زیر می باشند:

گوشت اعم از سفید و قرمز، آجیل ها، حبوبات، میوه ها (مانند موز) و سبزیجات (مانند اسفناج و کلم بروکلی و سیب زمینی و گوجه فرنگی و شلغم)، تخم مرغ، جگر، قارچ، لبنیات، ماهی و غلات سبوسدار

علائم کمبود ویتامین ب در بدن

بسیاری از مشکلاتی که جسم ما را درگیر خود می کند، معمولا از کمبود مواد مغذی و املاح مفید در بدن بوجود می آیند. کمبود ویتامین ب در بدن هم می تواند علائم و درگیریهای مختلفی را از خود نشان دهد. از جمله عوارض کمبود ویتامین ب را می توانیم به موارد زیر خلاصه کنیم:

– اختلال در سیستم عصبی مانند پرخاشگری، افسردگی، زوال عقل، پارانوئید(شکاکیت و بدگمانی)، توهم

– کم خونی و عملکرد غیر طبیعی مغز استخوانها برای تولید گلبول های قرمز خون

– ضعف شدید در قسمت های مختلف بدن و اختلال در فعالیت های روزانه

– خستگی و ناتوانی

– یبوست و کاهش وزن و تهوع

– سرگیجه و احساس سوزن سوزن شدن در پاها

– عدم حفظ تعادل بدن و فراموشی های موقت

–  التهابات پوستی و کم شدن ایمنی بدن در مقابل عفونت ها

– مشکلات گوارشی

– تپش قلب و تنگی نفس

درمان کمبود ویتامین ب

به هر دلیلی ممکن است هر کدام از ما به عوارض کمبود ویتامین ب در بدن دچار شویم. در این هنگام است که به تشخیص و تجویز پزشک باید از قرص های ب کمپلکس استفاده کنیم تا در زمان سریعتری بتوانیم کمبود را برطرف کرده و از شر علائم کمبود، خلاص شویم. معمولا برای برطرف کردن کمبود، از ویتامین ب کمپلکس که مجموعه ای از ویتامین ها با دوز معین است، استفاده می شود.

انواع ویتامین ب کمپلکس

به سه شکل ویتامین ب کمپلکس تجویز می شود:

. قرص ب کمپلکس

.  شربت ویتامین ب کمپلکس

.آمپول ب کمپلکس

در بین این سه گزینه تفاوت چندانی از لحاظ خواص وجود ندارد. فقط در مواردی که کمبود ویتامین ب و علائم این کمبود، شدید باشد، معمولا از تزریق آمپول ویتامین ب کمپلکس استفاده می شود تا در زمان کوتاهتری نتیجه دلخواه تا حدودی حاصل شود.

عوارض قرص ب کمپلکس

معمولا عوارض ازدیاد ویتامین ب کمپلکس فقط زمانی بوجود خواهد آمد که از این ویتامین در دزهای بالا و بدون ضرورت استفاده شود. اگر در حالت عادی این ویتامین از طریق غذاها، بخواهد بیشتر از نیاز وارد بدن شود، چون به شکل محلول در آب است، عوارضی برای بدن به شکل شدید بوجود نخواهد آمد.

استفاده بدون دستور پزشک می تواند منجر به تهوع و استفراغ، آسیب کبدی و بالا رفتن قند خون شود. هم چنین می تواند منجر به التهابات پوستی شدید و آسیب به سلول های عصبی شود.

چه کسانی نیاز به مصرف قرص ب کمپلکس دارند؟

1) زنان باردار چون به شکل همزمان، هم برای بدن خود و هم جنین در رحم، باید مواد غذایی را به طور کامل مهیا کنند. به همین دلیل ممکن است مصرف مواد غذایی به تنهایی نتواند نیاز بدن آنها را کاملا برطرف نماید. اگر ویتامین گروه ب مخصوصا B12 و فولیک در بدن زنان باردار کمتر از حالت استاندارد باشد، ممکن است منجر به آسیب های عصبی به جنین و نقص عضو در آنها شود.

2) با افزایش سن، جذب ویتامین ب توسط بدن خودبخود کاهش پیدا می کند. اشتهای افراد هم کمتر می شود و همین دو عامل برای کمبود ویتامین ب در بدن سالخوردگان کافیست! به همین دلیل است کهمعمولا مصرف مکمل های حاوی ویتامین ب کمپلکس برای افراد کهنسال توصیه می شود.

3) در بیماری های خاص هم می تواند در جذب کمتر ویتامین ب موثر باشند. به همین دلیل افراد مبتلا به این بیماری ها هم باید از مکمل ها استفاده کنند.

4) افرادی که رژیم های غذایی خاص مانند گیاهخواری دارند، چون پروتئین حیوانی به شکل مستقیم وارد بدن آنها نمی شود، ناگزیرند برای عدم ابتلا به عوارض کمبود ویتامین ب از مکمل ها به شکل قرص یا شربت ب کمپلکس استفاده نمایند.

5) بعضی از داروها هم می توانند جذب ویتامین ب را کم کنند. مانند قرص های ضدبارداری. پس افراد مصرف کننده این داروها باید از مکمل ها بهره ببرند.

قیمت قرص ب کمپلکس

قیمت ب کمپلکس برای کسانی که ملزم به مصرف آن هستند، چندان بالا نیست. میتوانید قیمت قرص ب کمپلکس در داروخانه آنلاین داروبیار، استعلام کنید.

مقایسه ( 0 مورد )
0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0
سبد خرید خالی است.