نمایش 1 - 12 کالا از 42

کلسیم

 قرص کلسیم

کلسیم یکی از مواد مهم برای ساخت استخوان ها می باشد. کلسیم در کنار ویتامین دی برای ساخت استخوان هایی متراکم و قوی در سنین جوانی و نوجوانی برای تمام افراد ضروری می‌ باشد. هر چه سن افراد زیادتر می شود نیاز به استفاده از قرص کلسیم نیز بیشتر می شود. به این دلیل که این ماده معدنی مهم که برای حیات انسان ها عنصری بسیار ضروری می‌ باشد، در سنین کودکی و نوجوانی جذب بالایی دارد و این جذب از طریق مواد غذایی برای افراد صورت می‌ گیرد. اما هرچه سن افراد بالاتر می‌ رود ممکن است که میزان کلسیم مورد نیاز آن‌ ها تامین نشود و به همین دلیل استخوان ها سست و ضعیف گردند‌. البته ممکن است در برخی افراد نیز در سنین پایین تر جذب کلسیم با مشکل مواجه شود که این افراد باید با استفاده از قرص کلسیم به تامین کلسیم مورد نیاز بدن خود بپردازند.

کلسیم در بدن

کلسیم که یک ماده معدنی بسیار ضروری برای بدن انسان ها می باشد، علاوه بر اینکه به ساخت استخوان ها کمک می کند، در طول دوران زندگی نیز باعث می‌ شود که استخوان ها سالم نگه داشته شوند. علاوه بر نقش کلسیم در استخوان سازی و مقاومت آن، کلسیم در انعقاد خون، تپش قلب و انقباض عضلات قلب نیز استفاده های گسترده ای دارد. به طور کلی می‌ توان گفت استخوان‌ ها و دندان‌ ها دارای حدود ۹۹ درصد کلسیم بدن می باشند.

مصرف قرص کلسیم

افراد در زمان کودکی و نوجوانی و همچنین در اکثر مواقع در سنین بزرگسالی نیز با کمک رژیم های غذایی که غنی از کلسیم می باشند، به حفاظت استخوان ها و ساختن آن ها کمک بسزایی می کنند. برخی از مواد غذایی که حاوی کلسیم بالایی هستند شامل انواع مواد غذایی لبنی، سبزی های برگدار، انواع مغزها و ماهی های کوچک که با استخوان مصرف می شوند، می باشند.

انسان ها هر روزه از طریق ناخن ها، پوست، ادرار، مدفوع و همچنین عرق کردن، مقداری از کلسیم بدن خود را از دست می دهند‌. همچنین بدن انسان قادر به تولید کلسیم نیز نمی باشد. بنابراین لازم است که رژیم غذایی افراد حتماً شامل مواد حاوی کلسیم باشد. اما در برخی موارد به دلایل مختلف از جمله انواع بیماری‌ ها، سن افراد و مشکلات در جذب ممکن است که کلسیم مورد نیاز بدن تامین نشود و به همین دلیل استخوان ها سست و ضعیف شوند. بنابراین افراد در این مواقع می‌ توانند برای جلوگیری از کاهش تراکم استخوان ها و از بین رفتن آن ها که نهایتاً منجر به شکستگی و درد در بدن می گردد، از قرص کلسیم برای رفع کمبود آن بهره گیرند.

چه زمانی از قرص کلسیم استفاده کنید؟

افرادی که دچار کمبود کلسیم هستند یا برنامه غذایی آن‌ ها به صورت کم کالری می‌ باشد، اغلب اوقات نیاز به استفاده از انواع مکمل های کلسیم، مانند قرص کلسیمدارند. همانگونه که اشاره کردیم کمبود شدید کلسیم منجر به پوکی استخوان و کاهش تراکم آن می‌ گردد، که این وضعیت در آزمایش خون افراد و آزمایش تراکم استخوان مشخص خواهد شد. بنابراین پس از آگاهی به اینکه بدن هر فرد دچار کمبود کلسیم می باشد، باید با توجه به میزان کمبود کلسیم، طبق تجویز پزشک از دوزهای مختلف قرص کلسیمدر کنار ویتامین دی استفاده کند. به این دلیل که ویتامین دی مکمل جذب کلسیم می باشد.

انواع قرص کلسیم که به صورت مکمل غذایی استفاده می شوند، معمولاً به صورت کربنات کلسیم یا سیترات کلسیم می‌ باشند. هر دوی این ترکیبات به طور مساوی توسط بدن مورد استفاده قرار می گیرند. البته لازم به ذکر است که کربنات کلسیم هنگام استفاده در کنار غذا جذب بهتری خواهد داشت. اما سیترات کلسیم را می‌ توان همراه با غذا و یا در مواقع دیگر استفاده کرد.

کلسیم

قرص کلسیم برای پوکی استخوان

برای پوکی استخوان قرص کلسیمی مناسب است که با همراه چند ترکیب دیگر وجود داشته باشد. از جمله این عناصر می توان به ویتامین دی، ویتامین کا، منگنز و منیزیم و همچنین در برخی موارد ویتامین ای نیز اشاره کرد که موجب می‌ شوند کلسیم جذب بهتری داشته باشد. این ویتامین ها در کنار یکدیگر به سلامت استخوان‌ ها کمک خواهند کرد. به طور کلی می توان گفت با استفاده این ترکیبات افراد مفاصل و استخوان هایی سالم خواهند داشت و پوکی استخوان افراد نیز رفع خواهد شد.

چه اشخاصی باید از قرص کلسیم استفاده کنند؟

همانگونه که اشاره کردیم افرادی که به دلایل مختلف نمی توانند از رژیم غذایی خود کلسیم مورد نیاز را دریافت کنند و بدن آن ها دچار کمبود کلسیم شده است، نیاز به مصرف مکمل کلسیم دارند. افرادی از جمله بیماران مبتلا به پوکی استخوان، بیماران مبتلا به بیماری‌های گوارشی و همچنین افرادی که عدم تحمل به لاکتوز دارند و یا به دلایل مختلفی میزان کمی از لبنیات را مصرف می کنند نیز نیازمند استفاده از قرص جوشان کلسیم می باشند. علاوه بر این افراد گیاه خوار و اشخاصی که برای یک مدت طولانی از داروهای حاوی کورتون استفاده کرده اند نیز نیازمند استفاده از قرص کلسیم هستند.

قرص کلسیم در بارداری

علاوه بر تمام موارد ذکر شده استفاده از قرص کلسیم در بارداری نیز یکی از مهم ترین استفاده‌ های قرص کلسیم می باشد. زنان باردار در دوران بارداری خود، بیش از هر زمان دیگری به انواع مواد معدنی و ویتامین های ضروری نیاز دارند تا سلامت جنین و خودشان حفظ گردد‌.

به علل مختلفی کلسیم در دوران بارداری نقش مهمی خواهد داشت. یکی از این دلایل انتقال کلسیم از مادر به جنین می باشد که سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، شکل گیری نادرست استخوان‌ ها و دندان‌ های جنین و همچنین ضعف عضلانی و مشکلات پوستی جنین خواهد شد.

همچنین نشان داده شده است که در افراد بارداری که مکمل‌ های کلسیم استفاده کرده اند، خطر ابتلا به پره اکلامپسی بسیار کاهش یافته است. همچنین میزان مناسب کلسیم تاثیر بسزایی بر ترشح هورمون پاراتورمون دارد. در تمام موارد ذکر شده نشان داده شده است که مصرف قرص کلسیم به عنوان یک مکمل غذایی در زنان باردار نقش بسزایی در کاهش خطر زایمان زودرس نیز خواهد داشت. همچنین استفاده از این قرص‌ها از پوکی استخوان مادران جلوگیری به عمل می آورد.

خرید قرص کلسیم

خرید قرص کلسیم مناسب برای هر فرد با توجه به اینکه میزان کلسیم مورد نیاز بدن فرد چقدر می باشد و همچنین مقدار دوز مصرفی مورد تجویز چه میزان است، متفاوت می باشد. موقع خرید قرص کلسیم باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه به بررسی آن ها می‌پردازیم. اولین مورد هنگام خرید، انتخاب یک برند مطمئن و قابل اطمینان می باشد. علاوه بر این حتما باید برچسب محصول را با دقت مطالعه کنید تا میزان کلسیم دقیق آن مشخص شود. همچنین برخی از قرص های کلسیم حاوی برخی ترکیبات اضافی هستند که این ترکیبات به جذب بهتر کلسیم کمک خواهند کرد، اما قطعاً بر روی قیمت قرص کلسیم نیز تاثیر گذار خواهند بود. از ترکیباتی که ممکن است در برخی قرص های کلسیم به کار رفته باشد، می توان به ویتامین دی اشاره کرد. این ویتامین نقش مهمی در بهینه سازی جذب کلسیم ایفا می‌ کند. همچنین در برخی دیگر از مکمل های کلسیم ترکیباتی از جمله زینک و منیزیم نیز وجود دارد که سبب اثربخشی بیشتر این ماده می گردند‌.

مقایسه ( 0 مورد )
0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0
سبد خرید خالی است.