مصرف مکمل در کودکان
اهمیت مصرف مکمل ها در کودکان

اهمیت مصرف مکمل ها در کودکان بر کسی پوشیده نیست؛ کودکان از شیر مادر تغذیه می‌کنند لذا رژیم غذایی مادر در تغذیه کودکان نقش مهمی دارد. اما متاسفانه رژیم‌های غذایی امروزی به گونه‌ای است که نمی‌تواند همه ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن را تامین کنند. شواهد نشان می‌دهد در کشور ما با کمبود آهن و املاح مورد نیاز بدن از مشکلات عمده تغذیه در کودکان زیر ۵ سال و سایر گروه های آسیب پذیر است.

با توجه به اینکه برای رشد و نمو طبیعی تامین مواد ضروری بدن اهمیت دارد، لذا مصرف مکمل ها برای جبران این کمبود می تواند نقش مهمی در سلامت کودکان داشته باشد. ذکر این نکته مهم است که باید از مکمل هایی استفاده کنید که توسط شرکت های معتبر تهیه شده و در داروخانه ها و مراکز تحت نظارت داروخانه ها عرضه می‌شوند.

مکمل های مختلفی در بازار وجود دارند که با توجه به نیازهای بدن کودک مورد استفاده قرار می گیرند، اگر کودک شما مشکل تغذیه دارد حتماً به پزشک مراجعه کنید و تحت نظارت و با راهنمایی پزشک مکمل مورد نیاز کودک تان را از مراکز معتبر تهیه کنید و همانگونه که پزشک تجویز می کند به وی به او بدهید.خدمات داروخانه انلاین داروبیار همواره کمک رسان شماست.

 

مکمل های مورد نیاز برای کودکان

 تجویز مکمل ویتامین آ و دی برای کودکان از پانزده روزگی ضروری است و عدم دریافت مولتی ویتامین ممکن است باعث سوء تغذیه و مشکلات بعدی در کودکان شود. از دیگر کارکردهای مکمل ها این است که برای پیشگیری از بروز کم خونی ، آسیب پذیری  در برابر عفونت، بهبود اختلالات یادگیری و حافظه به ویژه در کودکان مبتلا به کم خونی،  بهبود ضعف و خشکی و گرفتگی عضلات و افزایش انرژی و توانایی است.

بیشتر بخوانید:  مصرف زیاد ویتامین آ.د برای نوزادان و کودکان چه عوارضی دارد؟

 مکمل آهن به صورت قطره آهن به کودکان خورانده می شود. یک نوزاد طبیعی هنگام تولد  به ازای هر کیلوگرم از وزن خود ۷۵ میلی گرم آهن نیاز دارد که  دو سوم این آهن در گلبول قرمز خون متمرکز شده است و بقیه آن به صورت فیریتین در کبد، مغز استخوان و نخاع ذخیره می شود. از این آهن ذخیره شده برای رشد و جایگزینی آهن از دست رفته استفاده می شود. بنابراین در دوران کودکی نیاز به دریافت روزانه آهن کم است. از ۴ تا ۶ سالگی به بعد ذخایر آهن کاهش می یابد و دریافت روزانه آهن برای کودکان باید در برنامه قار بگیرد.

از شش ماهگی به بعد با کاهش ذخیره آهن نیاز کودک به آهن به مقدار زیادی افزایش پیدا می کند. نوزادانی که با کاهش وزن مواجه هستند باید بیشتر از دیگران آهن مصرف کنند زیرا این افرادی ذخایر آهن آنها کم است. اسید استیک موجود که در سبوس غلات وجود دارد و  اسید اگزالیک اسفناج و تانن در چای قهوه و املاحی مانند کلسیم فسفرو منیزیم جذب آهن در بدن کودک را کاهش می دهند. در مورد نحوه مصرف قطره آهن باید بگوییم که قطره آهن باید بین دو وعده شیردهی به کودک داده شود زیرا کلسیم موجود در شیر می تواند مانع از جذب آهن شود.

اهمیت مصرف مکمل ها در کودکان

 

 از دیگر مواد مغذی  مورد نیاز برای بدن کودک منگنز است که در ترکیب برخی از مکمل ها وجود دارد منگنز به عنوان جزء اصلی آنزیم های دخیل در متابولیسم چربی  و کربوهیدرات ها است که که در شکل گیری بافت همبند استخوانی و  همچنین در رشد موثر می باشند.

بیشتر بخوانید:  علائم کمبود کلسیم در کودکان چیست؟

اهمیت مصرف مکمل ها در کودکان و شیرخواره ها چگونه است؟

تمام کودکان چه از شیر مادر تغذیه کنند و یا شیر مصنوعی و شیرخشک به مکمل های آهن ویتامین آ ویتامین دی با مولتی ویتامین ها نیاز دارند. بعضی از مادرها فکر می‌کنند که کودکانی که از شیر خشک استفاده می‌کنند به مکمل ها نیاز ندارند، در حالی  که باید بدانند شیرخشک های موجود در بازار معمولاً غنی شده نیستند و همه مواد مغذی را به بدن کودک نمی رسانند. به عبارت دیگر آهن ویتامین آ و ویتامین دی به این شیرخشک های موجود در بازاراضافه نشده است  و اطلاعاتی که بر روی شیرخشک نوشته می شود همان مقادیر طبیعی موجود در ترکیب شیر خشک است که نیاز کودک را تامین نمی کند. لذا مکمل ها باید مطابق با نظر وزارت بهداشت به صورت روزانه و در زمان معین هم به کودکانی که از شیر مادر استفاه می کنند و هم به کودکانی که شیر خشک مصرف می کنند داده شود.

اشتراک گذاری