راهنمای تغذیه کودکان و اطفال
راهنمای تغذیه کودکان و اطفال

 

نیازهای تغذیه ای با توجه به شرایط جسمی ، محیطی و فردی متفاوت هستند و بر اساس سن ، جنس ، شرایط فیزیو لوژیک ، اندازه بدن و میزان فعالیت فرد تعیین میشود در ادامه با داروبیار همراه باشید .

تغذیه مناسب انرژی لازم برای بازی، حرکت و یادگیری را تأمین می کند و از آنجا که دوران کودکی دوران بسیار مهم و حساس در عمر هر فرد است باید اهمیت زیادی به تغذیه کودک داده شود که تغذیه صحیح یعنی خوردن و دریافت مقدار لازم و کافی از هر یک از مواد مغذی که برای حفظ سلامتی بدن لازم هستند.

مواد مغذی

مواد مغذی کربوهیدراتها و چربیها ، پروتئینها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند که آب سالم و فیبر نیز از جمله اجزای یک رژیم غذایی مناسب می باشند. یکی از بهترین راهها برای اطمینان از تامین نیازهای تغذیه ای استفاده از 4 گروه اصلی غذایی است. بهتراست در برنامه غذایی روزانه از این گروههای غذایی استفاده شود.گروههای اصلی غذایی عبارتند از:

1-    گروه نان و غلات

2-  گروه میوه ها و سبزیها

3-  گروه گوشت و تخم مرغ،حبوبات و مغزها

4-  گروه شیر و لبنبات

راهنمای تغذیه کودکان و اطفال
راهنمای تغذیه کودکان و اطفال

 

تغذیهٔ مناسب در شش ماه اول زندگی تا دوران مدرسه کودک

شیر مادر تا پایان شش ماهگی به تنهایی و بدون اضافه کردن هر نوع غذای کمکی برای رشد طبیعی شیرخوار شما کافی است و حتی آب هم نباید به تغذیه روزانه کودک اضافه کرد اما از شش ماهگی تا یک سالگی فرزندتان برای مصرف غذای کمکی آماده می‌شوند. آرام آرام طعم های مختلف را میچشد و نیازهای غذایی شیرخوار فقط با شیر مادر برآورده نمی‌شود و باید علاوه بر شیر مادر، غذاهای کمکی را نیز برای او شروع کرد. در این مرحله، اصول تغذیه کودکان را مراعات کنید.

بیشتر بخوانید:  با بهترین ویتامین‌های دوران بارداری آشنا شویم

غذاهایی  که نرم باشند، هضمشان راحت و آسان باشد و بهتر است با حجم کم ولی انرژی مناسب و کافی داشته باشند و توصیه میشود تازه و بدون آلودگی باشند.

برای تامین انرژی مورد نیاز کودکان در سنین مدرسه باید گروه نان و غلات مانند نان،برنج و ماکارونی در برنامه غذایی روزانه آنها گنجانده شود. چربیها مانند روغن های مفید و مغزها ( بادام ، پسته ،…) نیز در کودکان منبع تامین انرژی هستند و باید در برنامه غذایی روزانه در حد متعادل گنجانده شوند البته میزان انرژی مورد نیاز کودکان مدرسه ای، به دلیل تفاوت در اندازه بدن، میزان تحرک و سرعت رشد آنها متفاوت است هر چه میزان تحرک و فعالیت بدنی دانش آموز بیشتر باشد نیاز او به انرژی بیشتر خواهد بود. بدلیل اینکه مصرف بیسکویت،کیک و کلوچه به عنوان میان وعده مصرف می شوند بخشی از انرژی مورد نیاز کودک را تامین می کنند.

 

اصلی‌ترین بخش‌های تغذیه کودک

از آنجایی که تغذیه برای رشد و سلامت کودک ما مفید است در این قسمت به چند نوع از اصلی ترین و مفید ترین تغذیه های مناسب برای کودکان با فواید آن معرفی میکنیم؛

تخم‌مرغ: تخم‌مرغ‌ها به دلیل داشتن پروتئین زیاد، برای رشد و عملکرد مغز کودکان وعده‌ی غذایی بسیار مناسبی هستند.

کلم بروکلی: باوجود فیبر فراوان غذای مناسب برای رشد کودکان بخصوص استخوان‌های آن‌هاست.

سیب: منبع غنی از فیبر است و به‌تنهایی می‌تواند مقدار زیادی انرژی، قند، پتاسیم و فیبر لازم برای رشد کودک را تأمین کند.

شیر: شیر به دلیل وجود کلسیم و فسفر برای رشد استخوان، دندان و ناخن‌های کودک بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید:  اهمیت مصرف مکمل بارداری

سیب زمینی: یک غذای مناسب برای رشد کودکان است.

پنیر: سرشار از کلسیم، پروتئین، ویتامین B12 و فسفر است که غذای مناسب برای رشد کودکان محسوب میشود و باعث ایجاد، حفظ و ترمیم بافت‌های بدن می‌شود.

ماست‌: ماست برای رشد کودکان بسیار مفید است؛ و استخوان و دندان‌های کودک را تقویت می‌کند.

جو دوسر: حاوی ویتامین B و E، پتاسیم و روی است که به رشد و عملکرد مغزکمک می‌کند.

ماهی: کم‌چرب و سرشار از پروتئین، ویتامین‌های گروه B و مواد معدنی باارزش هست. ماهی باعث رشد مغز شده و بینایی را تقویت می‌کند.

راهنمای تغذیه کودکان و اطفال
راهنمای تغذیه کودکان و اطفال

نتیجه

اصول تغذیه کودکان در همه سنین باید مراعات شود به‌خصوص در سال‌های اول.یک برنامه غذایی مناسب باید دربرگیرنده نسبت متعادلی از مواد نشاسته‌ای، پروتئینی، چربی، ویتامین‌ها و املاح معدنی باشد تا مفید و مؤثر واقع شود همچنین ضروری است که با عادت دادن کودک به رژیم غذایی سالم و پرهیز از اعمال هرگونه سخت‌گیری در این خصوص، زمینه‌ساز سلامت و رشد هر چه‌ بهتر او باشید.