زینک یا روی و نقش آن در سلامتی انسان

زینک یا روی و نقش آن در سلامتی انسان

سایت داروبیار در این مقاله می‌خواهد با شما درباره‌ی تعریف “زینک یا روی و نقش آن در سلامتی انسان” صحبت کند.

در این مقاله قرار است اطلاعات مفیدی درباره‌ی زینک، این ماده‌ی مفید و ضروری برای بدن به شما داده شود. شما پس از خواندن این مقاله پی خواهید برد که تا چه اندازه این ماده برای بدن شما وجودش ضروری است و چرا باید حتما در رژیم غذایی خود آن را داشته باشید. پس با ما تا انتهای مقاله‌ی “زینک یا روی و نقش آن در سلامتی انسان” همراه باشید.

در ادامه مقاله‌ی “زینک یا روی و نقش آن در سلامتی انسان” این موارد را میخوانیم

یک. روی (زینک) چیست؟، دو. منابع روی، سه. نقش زینک در بدن ما، چهار. نقش زینک در سلامتی، پنج. علائم کمبود زینک در بدن، شش. علائم کمبود شدید زینک در بدن، هفت. علایم کمبود نسبی زینک در بدن، هشت دلایل کمبود روی، نه. موادغذایی حاوی روی، ده. تشخیص کمبود روی در بدن، یازده. میزان مصرف توصیه‌ شده روی

روی (زینک) چیست؟

زینک ماده معدنی از دسته میکرومینرال‌ها است که  بخشی از کارهای حیاتی بدن ما  را انجام می‌دهد. از آنجا که روی به طور طبیعی در بدن ما تولید نمیشود، احتیاح است آن را به وسیله‌ی غذا یا مکمل  به دست آوریم. بدن ما روی را تولید نمیکند روی یک ماده مفید و واجب است  روی در همه‌ی فعالیت‌های بدن نقش مهمی دارد  مانند:    

یک. فرآیندهای ژنی، دو. واکنش‌های آنزیمی، سه. عملکرد ایمنی، چهار. سنتز پروتئین، پنج. سنتز دی ان ای، شش. التیام زخم، هفت. رشد و تکامل منابع روی

به طور کلی روی  در طیف گسترده‌ای از غذاهای گیاهی و حیوانی یافت می‌شود.

نقش زینک در بدن ما

بیشتر بخوانید:  کورتون چیست؟ چه تاثیری بر وزن دارد؟

روی یک ماده معدنی است که نقش‌های زیادی در ببدن ما و برای حفظ سلامتی ما دارد.

چه چیزی به عملکرد عصب و بسیاری از فرایندهای دیگر کمک می‌کند؟ روی، این ماده برای فعالیت بیش از ۳۰۰ آنزیم نیاز است. علاوه بر این،  چه چیزی برای عملکرد سلول‌های ایمنی بدن ضروری است؟ باز هم جواب روی است.

روی  برای سلامت پوست، سنتز دی ان ای و ساخت پروتئین خیلی زیاد مهم است. برای حس چشایی و بویایی نیز به روی نیاز است. 

 

نقش زینک در سلامتی

تحقیقات نشان می‌دهد روی دارای مزایای خیلی زیادی برای سلامتی است:

 

یک. تقویت سیستم ایمنی بدن ما

 

چه چیزی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند؟ درست حدس زدید، روی .چون روی برای عملکرد سلول ایمنی و پاسخ‌دهی سلول‌ها ضروری است، کمبود آن می‌تواند منجر به ضعف پاسخ ایمنی شود.

 در بیمارستانها، روی نیز به عنوان درمانی برای سوختگی، برخی زخم‌ها و سایر آسیبهای پوستی استفاده می‌شود. روی همچنین باعث تولید کلاژن، افزایش ایمنی بدن و پاسخ انتهابی میشود.

 

دو. روی ممکن است خطر برخی از بیماری‌های مرتبط با افزایش سن را کاهش دهد

 

روی ممکن است به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری‌های وابسته به سن مانند ذات‌الریه، عفونت را کاهش می‌داد. ایمنی بدن را بهبود بخشد.

 

سه. ممکن است به درمان آکنه (جوش) کمک کند

 

آکنه در اثر انسداد غدد ایجاد می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که هر دو روش درمانی موضعی و خوراکی روی می‌توانند باعث کاهش آن شود.

 

چهار. التهاب را کم می‌کند

 

روی سطح بعضی پروتئین‌های التهابی را در بدن کم می‌کند. این پروتئین‌ها عامل مهمی در مجموعه‌ای از بیماری‌های مزمن، مثل بیماری‌های قلبی، سرطان و کم حوصلگی هستند.

 

علائم کمبود شدید زینک در بدن

این علائم شامل موارد زیر هستند:

الف. افراد با جهش‌های ژنتیکی نادر، ب. نوزادانی که از شیر مادر دارای کمبود روی، استفاده می‌کنند، ج. افرادی که اعتیاد به الکل دارند، د. افرادی که داروهای سرکوب‌ کننده سیستم ایمنی خاصی مصرف می‌کنند

بیشتر بخوانید:  فواید شربت ایمنوس ویتابیوتکس

 

علایم کمبود نسبی زینک در بدن

 

علائم کمبود نسبی روی شامل موارد زیر است:

الف. اسهال، ب. کاهش سطح ایمنی، ج. نازک شدن مو، د. کاهش اشتها، ذ. اختلالات خلقی، و. خشکی پوست، ه. مشکلات باروری، ی. اختلال در ترمیم زخم.

 دلایل کمبود روی

گروه‌های زیر در معرض کم شدن  روی هستند:

الف. افراد مبتلا به بیماری‌های دستگاه گوارش مانند بیماری کرون (یکی از بیماری‌های التهابی روده)

ب. افراد گیاهخوار

ج. زنان باردار و شیرده

د. نوزادانی که منحصراً از شیر مادر تغذیه می‌کنند 

ذ. افراد مبتلا به کم‌خونی سلول داسی شکل 

و. افرادی که دچار سوتغذیه هستند، از جمله افرادی که مبتلا به بی‌اشتهایی یا پرخوری هستند 

ه. افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه 

ی. افرادی که به الکل اعتیاد دارند

 

مواد غدایی حاوی روی

این مواد غذایی شامل موارد زیر هستند:

الف. صدف

ب. گوشت

ج.طیور

د. ماهی

ذ. حبوبات

ر. آجیل

و. محصولات لبنی

ه. غلات کامل

ی. سبزیجات خاص

  محصولات حیوانی  به مقدار های زیادی روی دارند که بدن ما به راحتی آن را جذب می‌کند مثل گوشت و صدف

درنهایت، همانگونه که در گذشته گفتیم در خیلی از غذاها روی به صورت طبیعی یافت میشود و بعضی از غذاها مثل غلات صبحانه،میان وعده‌ها و آردما به وسیله روی مصنوعی غنی میشوند.

به طور کلی، کمبود روی را نمیتوانیم بدرستی تشخیص دهیم و نیاز به آزمایش دارد. متخصصین موقعی که میخواهند به ما بگویند که بدن ما نیازمند مکمل است یانه بقیه موارد خطرناک مثل استفاده کم در غذای روزانه و ژنتیک را در کنار آزمایش های دیگر خون قرار میدهند.

بیشتر بخوانید:  بهترین و مناسب ترین راه های مراقبت از پوست صورت

 

میزان مصرف توصیه شده روی

 

 برای اینکه از مصرف بیش از حد روی جلوگیری کنیم  باید از مصرف ویتامین های روی با دوز بالا خود داری کنیم. مگر در صورتی که پزشک معالج توصیه کرده باشد. لازم به ذکر است زنان باردارو شیرده باید در روز ۱۱و۱۲میلی گرم روی مصرف کنند.

واقعیت این است که روی مورد نیاز بدن را از طریق غذا نیز میتوانیم بدست بیاوریم مگر اینکه ما مرضی داشته باشیم که  جلوی جذب روی در بدن ما را بگیرد که در این صورت باید مکمل روی با توجه به نظر متخصص استفاده کنیم.

 بالاترین درجه تحمل روی برای هر انسان ۴۰ میلی گرم در روز است. البته در افرادی که کمبود روی دارند ممکن است به مکمل هایی با دوز بیشتری نیاز باشد که  این مقدار بوسیله پزشک و آزمایش مشخص میشود. اگر ما مکملی را مصرف می کنیم بهتر است به جای مصرف اکسید روی که جذب کمتری دارد از سیترات روی یا گلوکونات روی استفاده کنیم.

 

نتیجه گیری نهایی درباره‌ی “زینک یا روی و نقش آن در سلامتی انسان”

 

سایت داروبیار در این مقاله به بررسی “زینک یا روی و نقش آن در سلامتی انسان”پرداخت. براساس نکات گفته شده زینک یک ماده بسیار ضروری است که بسیاری از فعالیت‌های روزمره ما به وجود آن بستگی دارد. همچنین حفظ بخش اعظمی از سلامتی ما نیز به وجود این ماده وایسته است. پس برای جلوگیری از کمبود آن، مواد غذایی حاوی این ماده یا مکمل‌های غذایی آن را در رژیم هر روزه‌ی خود لحاظ کنید. البته از مصرف زیاد آن نیز پرهیز کنید چرا که خطرناک است.