علائم اصلی اومیکرون
علائم اصلی اومیکرون

نوع جدید ویروس کرونا، اومیکرون است که باعث نگرانی کشورهای زیادی شده و برخی احتمال می‌دهند این گونه جهش یافته بتواند اثر واکسن را نیز کاهش دهد. نوع اولیه ویروس کرونا توسط پروتئینی به نام اسپایک وارد بدن شده و فرد را به کووید 19 مبتلا می‌سازد اما در امیکرون، این ویروس حدود 30 جهش پیدا کرده و تاثیر زیادی بر روی این پروتئین می‌گذارد که این جهش نشان می‌دهد با ویروسی خطرناک با سرعت انتقال بیشتر روبه‌رو هستیم. با توجه به اینکه این بیماری در حال حاضر وارد کشور ما شده، بهتر است با علائم کلی آن آشنایی داشته باشید تا در صورت مشاهده، بتوانید اقدام به درمان بیماری نمایید.

آقای حسن صالحی، متخصص بیماری‌های عفونی در مورد این بیماری جدید گفت: “قدرت واگیری بالا از مهم‌ترین ویژگی های امیکرون است که بر روی سطح پروتئین اسپایک تاثیر می گذارد، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ممکن است این نوع  از کرونا در عرض ۲ ماه تبدیل به کرونا نوع غالب شود. داده‌های فعلی درباره شدت امیکرون نسبت به سویه دلتا می گوید این نوع از کرونا خفیف‌تر است، اما به دلیل سرعت  بالای ابتلا امکان افزایش بیماران بد حال و تعداد بستری‌ها در مدت کوتاهی وجود دارد، احتمال ابتلای افرادی که تا به امروز واکسینه نشده اند بالا است.”

طبق صحبت‌های حسن صالحی، علائم معمول امیکرون شامل تب، گرفتگی بینی، عطسه، سرفه‌های خشک، سردرد، کوفتگی بدن و … است که می‌تواند شدت آن‌ها در افراد مسن افزایش پیدا کند. افرادی که دز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده باشند، ایمنی بیشتری در برابر این ویروس داشته و بدن آن‌ها مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. در گونه‌های پیشین کرونا، علائم گوارشی یا درگیری ریوی دیده می‌شد که بنظر می‌رسد در اومیکرون این علائم خفیف‌تر است. بین افرادی که به اومیکرون مبتلا هستند، موردی مشاهده نشده است که حس بویایی یا چشایی خود را از دست داده باشد و از این جهت هم با ویروس‌های دیگر کرونا تفاوت دارد.

بیشتر بخوانید:  آیا نگاه کردن به ماکروفر در حال پخت خطرناک است؟

در حال حاضر محققان هنوز در حال مطالعه بر روی نوع جدید ویروس کرونا هستند اما یکی از علائم دیگر آن در برخی از افراد، کاهش اشتها است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت WHO حتی افرادی که در گذشته به کرونا مبتلا شده‌اند، توانایی پذیرش این بیماری را داشته و باید مراقب خود باشند زیرا سرعت انتقال اومیکرون واقعا نگران کننده‌ است.

از آنجایی‌که علائم گونه‌های مختلف کرونا از یک فرد تا فرد دیگر متفاوت است، احتمال دارد برخی از علائم در فردی دیده شود و فرد دیگری آن را تجربه نکند اما به طور کلی علائم مشترک بین همه افراد مبتلا به بیماری اومیکرون شامل خارش گلو، سر درد، آبریزش بینی، تب خفیف و خستگی است. در صورت مشاهده هر علامتی و ایجاد حس مریضی و کسالت، سریعا آزمایش RT-PCR انجام دهید تا افراد بیشتری درگیر بیماری نشوند. در صورت مثبت بودن نتیجه این تست، خود را قرنطینه کنید و به همه اطرافیان توصیه نمایید که برای دادن آزمایش RT-PCR مراجعه کنند.

با توجه به سرعت بالای رشد اومیکرون، اگر از همین ابتدا جلوی شیوع آن گرفته نشود امکان دارد در آینده افراد زیادی را درگیر کرده و مشکلات متعددی را ایجاد کند. لذا کلیه پرسنل داروخانه انلاین داروبیار از شما تقاضای رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی را داریم.