عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید
عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید

 

سایت داروبیار در این مقاله قصد دارد به معرفی عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید  و بررسی تمام ابعاد مختلف   عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید  بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی  درباره ی   عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید  هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

کم خونی ناشی از کمبود فولات زمانی اتفاق می ‌افتد که سطح فولات یا ویتامین B-9 در بدن فرد پایین باشد. فولات نقش حیاتی در بسیاری از فرآیند های بدن، مانند ایجاد گلبول های قرمز خون و جلوگیری از ناتوانی های مادرزادی دارد. زمانی که فرد فولات کافی نداشته باشد، دچار کم خونی می ‌شود که علائم آن شامل خستگی، ضعف و رنگ پریدگی پوست است. افراد می ‌توانند نیاز روزانه ی خود به فولات را با خوردن غذا های غنی از فولات یا مصرف مکمل های ویتامین تامین کنند. در این مقاله، علل، علائم و عوارض مربوط به کم خونی ناشی از کمبود فولات را بررسی می ‌کنیم.

کم خونی ناشی از کمبود فولات چیست؟

فولات برای ایجاد گلبول‌ های قرمز خون که اکسیژن را به بافت‌ های بدن حمل می ‌کنند، ضروری است. کمبود فولات منجر به کم خونی می ‌شود، وضعیتی که در آن بدن نمی ‌تواند تعداد کافی گلبول قرمز ایجاد کند. کم خونی ناشی از کمبود فولات یکی از انواع مختلف کم خونی است. چنان چه فردی گلبول های قرمز کافی نداشته باشد، اندام ها و بافت های او اکسیژن کافی دریافت نمی ‌کنند و بدن او نمی ‌تواند به طور موثر عمل کند.

در نتیجه، ممکن است علائم کم خونی کلاسیک مانند خستگی، ضعف عضلانی و پوست رنگ پریده را تجربه کنند. دریافت فولات کافی از طریق رژیم غذایی و مکمل ها بهترین راه برای جلوگیری از کم خونی ناشی از کمبود فولات است. شکل مصنوعی فولات اسید فولیک نام دارد. اسید فولیک در بسیاری از ویتامین‌ های دوران بارداری، مولتی ویتامین‌ ها و ویتامین‌ های B کمپلکس وجود دارد و به‌ عنوان یک مکمل ویتامین جداگانه نیز موجود است.

بیشتر بخوانید:  بی اشتهایی در کودکان
عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید
عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید

علت کمبود فولات چیست؟

شما می دانید کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک را از چند راه مختلف دریافت کنید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • شما به اندازه ی کافی غذا های حاوی اسید فولیک نمی ‌خورید. این مورد برای اکثر مردم اتفاق می ‌افتد. ممکن است غذا های کافی مانند سبزیجات سبز برگ، لوبیا، مرکبات یا غلات کامل مصرف نکنید.
 • الکل زیاد می ‌نوشید. با گذشت زمان، این کار جذب فولات را برای روده های شما سخت تر می ‌کند.
 • مشکل معده دارید؛ وقتی روده ی کوچک شما آن طور که باید کار نمی ‌کند، بدن شما به سختی می ‌تواند به مقدار مورد نیاز فولات بچسبد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری سلیاک در معرض خطر ابتلا به این نوع کم خونی هستند. افراد مبتلا به سرطان نیز همین طور هستند.
 • شما باردار هستید؛ یک کودک در حال رشد مقدار زیادی اسید فولیک را از مادرش جذب می ‌کند.
 • دارویی که مصرف می ‌کنید بدن شما را از جذب فولات باز می ‌دارد. این مورد در مورد بسیاری از دارو ها مانند فنی توئین (دیلانتین)، متوترکسات، سولفاسالازین، تریامترن، پیریمتامین، تری متوپریم – سولفامتوکسازول و باربیتورات ها صادق است.

علائم آن چیست؟

 • خستگی
 • کمبود انرژی
 • احساس تنگی نفس
 • سردرد
 • پوست رنگ پریده
 • ضربان قلب
 • کاهش وزن یا عدم احساس گرسنگی
 • احساس زنگ زدن در گوش شما

چنان چه کم خونی شما ناشی از کمبود فولات کافی در بدن باشد، می توانید به موارد زیر نیز توجه کنید:

 • کاهش حس چشایی
 • اسهال
 • احساس سوزن سوزن یا بی حسی در دست ها و پا ها
 • ضعف عضلانی
 • افسردگی

چگونه تشخیص داده می ‌شود؟

برای بررسی کم خونی ناشی از کمبود فولات، پزشک از شما در مورد علائم شما سوال خواهد کرد. آن ها علاوه بر این ممکن است آزمایش خون و آزمایش شمارش کامل خون (CBC) را برای اندازه گیری تعداد و ظاهر گلبول های قرمز شما سفارش دهند. چنان چه کمبود فولات دارید، گلبول های قرمز خون شما بزرگ و نابالغ به نظر می ‌رسند.

بیشتر بخوانید:  شربت ایمنوس ویتابیوتکس تقویت کننده سیستم ایمنی

درمان آن چیست؟

کم خونی ناشی از کمبود فولات با رژیم غذایی سالم پیشگیری و درمان می ‌شود. این شامل غذا های غنی از اسید فولیک مانند آجیل، سبزیجات سبز برگ، نان ها و غلات غنی شده و میوه ها می ‌شود. پزشک علاوه بر این احتمالاً مکمل اسید فولیک روزانه را برای شما تجویز خواهد کرد. چنان چه سطح فولات شما به حالت عادی برگردد، ممکن است بتوانید مصرف آن را متوقف کنید. اما برخی از افراد برای زندگی به مکمل نیاز دارند.

عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید
عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید

آیا عوارضی وجود دارد؟

 

اکثر موارد این نوع کم خونی به راحتی قابل درمان هستند. عوارض شدید نادر است. اما چنان چه برای مدت طولانی بدون فولات بوده اید، خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان و بیماری قلبی در شما افزایش می ‌یابد. علاوه بر این ممکن است باردار شدن برای شما سخت تر باشد. زمانی که فولات کافی دریافت کردید، احتمالاً باروری شما به حالت عادی باز می ‌گردد.

چنان چه باردار می باشید و فولات کافی دریافت نمی ‌کنید، بیش تر در معرض خطر جدا شدن جفت هستید. این زمانی اتفاق می ‌افتد که جفت از دیواره ی رحم جدا می ‌شود و جریان خون به جنین شما را مختل می ‌کند. می تواند باعث درد و افزایش خونریزی شود. حتی جنین شما ممکن است بمیرد.

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی   عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی   عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید  به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با همه ی ابعاد   عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید  آشنا سازیم .

بیشتر بخوانید:  فواید شربت ایمنوس ویتابیوتکس

به طور کلی باید اظهار کرد که کم خونی ناشی از کمبود فولات زمانی اتفاق می ‌افتد که سطح فولات یا ویتامین B-9 در بدن فرد پایین باشد. فولات نقش حیاتی در بسیاری از فرآیند های بدن، مانند ایجاد گلبول های قرمز خون و جلوگیری از ناتوانی های مادرزادی دارد. زمانی که فرد فولات کافی نداشته باشد، دچار کم خونی می ‌شود که علائم آن شامل خستگی، ضعف و رنگ پریدگی پوست است. افراد می ‌توانند نیاز روزانه ی خود به فولات را با خوردن غذا های غنی از فولات یا مصرف مکمل های ویتامین تامین کنند

در پایان این مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت ما همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی   عوارض ناشی از کمبود فولیک اسید  کرده باشیم.