مهم ترین گیاهان دارویی در درمان بیماری های گوارشی
مهم ترین گیاهان دارویی در درمان بیماری های گوارشی

 

از گذشته های بسیار دور تا امروزه استفاده از گیاهان برای درمان انواع بیماری ها بسیار مورد توجه علما، طبیبان و مردم عادی بوده و هست. زیرا گیاهان مخصوصا در طب سنتی می توانند درمان بیماری های زیادی را بر عهده بگیرند، البته اگر به درستی توصیه و مصرف شوند.

یکی از بیماری هایی که همیشه تمام اقشار مردم را مورد آسیب خود قرار می دهد، بیماری های گوارشی می باشد. بیماری های گوارشی با توجه به این که از مصرف غذا های مختلف حتی سالم، وجود و استشمام هوای آلوده، آب آلوده و در کل وجود میکروب های بسیار زیادی که همیشه در اطراف انسان ها می باشد، به وجود می آید، می تواند به بزرگترین و مهم ترین بیماری انسان ها بشمار رود.

ضمنا علاوه بر تمام مواردی که در بالا گفته شد باید بدانید که بهم ریختگی اعصاب و روان می تواند بزرگترین آسیب را سیستم گوارشی وارد نماید.

گیاهان دارویی و التیام دستگاه گوارش

همان طور که می دانید دستگاه گوارش وظیفه تغذیه بدن و دفع سموم و پسماند بدن را بر عهده دارد که می توان گفت که یکی از مهم ترین اعضای بدن می باشد. دستگاه گوارش شامل قسمت های زیادی است. به عنوان مثال معده، روده بزرگ و کوچک، مری، نای و … .

این اعضای بدن به طور کلی وظیفه دارند که مواد مغذی و ضروری غذا ها را به بدن برسانند و سلامت بدن انسان را به نوعی تنظیم و تضمین می نمایند. در همین راستا، اگر یکی از این اعضا یا قسمتی از این سیستم دچار اختلال یا آسیب شود، می تواند به سلامتی انسان لطمه های جبران ناپذیری را وارد نماید.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با انواع دارو های ضد افسردگی

لازم به ذکر است که وجود طب و پزشکان متخصص و مجرب در این زمینه می تواند مقدار قابل توجهی از این آسیب ها را با قرص و دارو های شیمیایی و در نهایت با جراحی از بین ببرد ( البته به ظرطی که به موقع به پزشکان مراجعه شود ).

برخی از افراد با خوردن دارو های شیمیایی مخالف دارند و به دارو های سنتی و گیاهی اعتقاد بیشتری دارند و از اثرات دارو های شیمیایی می هراسند. اثرات نا مطلوبی که برخی از دارو های شیمیایی بر بدن انسان می گذارد در جوامع زیادی مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از افراد را به استفاده از طب سنتی یا گیاهی سوق می دهد.

مهم ترین گیاهان دارویی در درمان بیماری های گوارشی

گیاهان دارویی مورد استفاده برای بیماری های دستگاه گوارش

گیاهان بسیار زیادی برای درمان انواع بیماری های سیستم گوارشی وجود دارد که همه ما از گذشته با آن ها آشنا هستیم و حداقل یک بار از آن ها استفاده نموده ایم. گیاهانی که استفاده از آن ها به سن و سال و جنسیت مربوط نمی شود و حتی کودکان یا نوزادان و زنان باردار و مادران شیرده نیز می توانند آن ها را مصرف نمایند. در زیر چند نمونه از گیاهان که باعث التیام دستگاه گوارش می شوند نام برده می شود. این گیاهان را می توان به صورت دمنوش یا استفاده مستقیم در غذا ها و خوراکی ها مصرف نمود. اندازه و مقدار مصرف هر کدام را متخصصین این امر با توجه به وضعیت فعلی شما تجویز می نمایند.

  • بابونه و زیره

گیاهان بابونه و زیره با توجه به طبع گرمی که دارند می توانند اکثر مشکلات دستگاه گوارشی را بر طرف نمایند. این گیاهان بسیار ضد التهاب و آرام بخش هستند و نفخ، یبوست، سوزش معده، اسپاسم های روده ای، بی اشتهایی، پر خوری را درمان می نمایند.

  • نعناع

گیاه نعناع خواص زیادی دارد. مانند: ضد درد، ضد تهوع، ضد اسپاسم، محرک دستگاه گوارش و محافظ بسیار خوبی برای کبد می باشد. همچنین این گیاه می تواند برای جلوگیری از استفراغ، اسهال های مزمن، سندروم های روده، برخی درد های کبدی، نفخ و … بسیار عالی باشد.

بیشتر بخوانید:  از ویتامین B تا توقف ریزش مو

مهم ترین گیاهان دارویی در درمان بیماری های گوارشی

  • شیرین بیان

این گیاه می تواند باعث تسکین سوزش معده، سوء هاضمه، درمان زخم های دستگاه گوارش شود.

  • پونه

گیاه پونه تما خواص نعناع را دارد فقط با این تفاوت که خاصیت آرام بخش بودن این گیاه بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

  • رازیانه

این گیاه خوشبو با خاصیت ضد باکتریایی که دارد می تواند مشکلات گوارشی زیادی را بر طرف نماید. مانند: سوء هاضمه، دردهای شکمی و نفخ، تهوع و استفراغ های بی دلیل و به طور کلی تسهیل در سیستم گوارشی.

گیاهان دیگری مانند زردچوبه، زنجبیل، میخک، دارچین، سیر، فلفل سیاه و … نیز برای درمان برخی بیماری های دستگاه گوارش وجود دارند که مصرف هر کدام می تواند برای سلامت سیستم گوارشی مفید باشند.  سایت داروبیار در این مقاله کوشیده است که اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشد