ویتامین ث و ۱۶ خاصیت معجزه آسای آن برای پوست و مو

ویتامین ث و ۱۶ خاصیت معجزه آسای آن برای پوست و مو با شیوع کرونا اهمیت استفاده از ویتامین ث بیش از پیش معلوم شد. سایت داروبیار در این مقاله قصد دارد درباره‌ی ویتامین ث و ۱۶ خاصیت معجزه آسای آن برای پوست و مو صحبت کند.

ویتامین ث علاوه بر این که برای سلامت بدن و مقابله با بسیاری از بیماری‌ها مناسب است، برای پوست و مو نیز خواص بی نظیری دارد. شما برای بهبود سلامت پوست و مو خود می‌توانید از ویتامین ث استفاده نمایید. ویتامین ث به دو صورت خوراکی و موضعی وجود دارد.

ویتامین ث کلاژن را تحریک می‌کند، از پوست دربرابر عوامل آسیب‌زا مثل آلودگی‌های مختلفی که در محیط وجود دارد، محافظت می‌نماید و با تامین کلاژن لازم برای فولیکول‌های مو باعث تقویت موهای شما می‌گردد.

معرفی ویتامین ث و ۱۶ خاصیت معجزه آسای آن برای پوست و مو

۱) خوب کردن جای زخم و سوختگی‌ها

براساس شواهد ویتامین ث مدت زمان بهبود زخم را کم‌تر می‌کند و یکی از روش‌های درمانی برای بهبود زخم‌های ناشی از سوختگی به حساب می‌آید.

۲) درمان آفتاب سوختگی

ویتامین ث خاصیت آنتی اکسیدانی دارد که در ترکیب کلاژن بسیار مهم است. در نتیجه با توجه به این خاصیت این ویتامین سبب درمان آفتاب سوختگی می‌شود. لازم به ذکر است که محصولاتی که ویتامین ث زیادی دارند به هیچ وجه نباید بر روی پوست آفتاب سوخته گذاشت.

۳) کمک به درمان اگزما

ترکیب ویتامین ث و زینک یکی از بهترین ترکیبات برای درمان اگزما است. کافی است در زمانی که مبتلا به اگزما می‌شوید پانصد تا هزار میلی گرم ویتامن ث و پانزده میلی گرم زینک را روزانه مصرف نمایید.

۴) کمک به ساخت کلاژن

ویتامین ث از اجزای سازنده‌ی  هیدوکسی‌پرولین و هیدروکسی‌لایزین است. بدن انسان با این ترکیبات شیمایی پیوند بین مولکول‌های سازنده‌ی کلاژن را برقرار می‌کند. بنابراین ویتامین ث به طور غیر مستقیم بر ساخت کلاژن اثر می‌گذارد.

 

۵) محافظت در برابر تغییر رنگ پوست

ویتامین ث از دی ان آی دربرابر واکنش‌های فتوشیمیایی که باعث ایجاد تومور، تغییر رنگ پوست و سرطان‌های مختلف پوست می‌شود، محافظت می‌کند. همچنین این ویتامین ث تولید ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی ملانوما در انسان را مهار می‌کند. همچنین ویتامین ث باعث روشن و جوان شدن پوست می‌شود.

۶) بهبود بافت پوست

ویتامین ث به سبب نقشی که در تولید کلاژن دارد، باعث بهبود بافت و ظاهر پوست می‌گردد. همچنین، ویتامین ث تولید الاستین را که باعث افزایش ضخامت، ارتجاعی بودن، ترمیم و محافظت سلول‌های پوستی است، افزایش می‌دهد.

۷) کم کردن لکه‌های پوستی

این احتمال وجود دارد که لکه‌های پوست به علت آسیب‌های پوستی به وجود آمده باشند، ویتامین ث با شکستن فرایند رنگی شدن سلول‌های پوست پس از آسیب، از بر جا ماندن لکه های پوستی پیشگیری می‌کند.

۸) کنترل آکنه

 ویتامین ث، التهاب را کاهش می‌دهد. همچنین باکتری‌های مضر پوست را بدون آسیب رساندن به پوست نابود می‌کند. شما می‌توانید با مصرف این ویتامین، آکنه و دیگر التهابات پوست را به سرعت درمان کنید.

۹) ویتامین ث و بهبود جریان خون

ویتامین ث با حفظ انعطاف پذیری در شریان‌ها و همچنین کم کردن فشار خون، جریان خون را در کل بدن به ویژه پوست بهبود بخشد. پوست به جریان خون کافی در کل بدن نیاز دارد تا سلول‌هایش به خوبی تغذیه کنند و اکسیژن لازم به آن‌ها برسد.

۱۰) محافظت در مقابل عفونت‌های پوستی

 

ویتامین ث با سرعت بخشی به بهبود زخم‌ها، از پوست شما دربرابر احتمال ابتلا به عفونت‌های پوستی محافظت می‌کند.

۱۱) موهای قوی و سالم

ویتامین ث با تولید کلاژن، مواد لازم برای رشد فولیکول‌های شما را تهیه می‌کند. همچنین در جذب بیشتر آهن به فولیکول‌های مو شما کمک می‌کند که این مسئله سبب آن می‌شود که موهای قوی‌تر و سالم‌تری داشته باشید.

۱۲) جلوگیری از ریزش مو

ویتامین ث با کمک به تولید کلاژن سبب می شود تا مو به پوست‌ سر به محکمی وصل بماند و با این کار از ریزش مو به میزان زیادی جلوگیری می‌کند.

۱۳) افزایش تحریک رشد مو

 

ویتامین ث با تقویت فولیکول مو و حفظ سلامتی آن باعث رشد مو می‌شود. به همین دلیل لازم است که به طور روزانه در رژیم خود ویتامین ث به میزان لازم وجود داشته باشد.

۱۴) کاهش خشکی مو و موخوره

 

شاید برایتان تعجب آور باشد که بگوییم خشکی مو و موخوره نیز می‌تواند یکی از علائم کمبود ویتامین ث باشد. این دو مشکل همچنین باعث ریزش بیشتر مو نیز می‌شوند. شما برای جلوگیری از این مشکلات باید روزانه هفتاد و پنج الی نود میلی گرم ویتامین ث مصرف نمایید.

۱۵)  برطرف کردن شوره

ویتامین ث با کمک به مبارزه با پوست کف سر، شوره سر را برطرف می.کند. همچنین با انجام این کار، به رهاسازی فولیکول‌های آسیب دیده و رشد مجدد مو کمک می‌نماید. علاوه بر این با توجه به خاصیت ضد ویروسی که دارد باعث می‌شود خشکی و خارش پوست کف سر برطرف شود و یا کاهش یابد.

۱۶) جلوگیری از سفیدی زودرس مو

ویتامین ث با آخرین آنتی اکسیدانی که دارد از سفید شدن مو توسط رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند. در واقع ویتامین ث از مو دربرابر آن‌ها محافظت می‌کند. البته اثر گذاری ویتامین ث در این بخش به طور صددرصدی نیست و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

نتیجه گیری نهایی درباره‌ی ویتامین ث و ۱۶ خاصیت معجزه آسای آن برای پوست و مو

سایت داروبیار در این مقاله درباره‌ی ویتامین ث و ۱۶ خاصیت معجزه آسای آن برای پوست و مو با شما صحبت کرد. همان طور که خواندید ویتامین ث یک آنتی اکسیدان قوی، یک ضد ویروس بی نظیر و یک محافظ همیشگی برای پوست و موی شما است . ویتامین ث از شما در برابر بسیاری از عوامل خطرناک محافظت می‌کند و سلامتی پوست و موی شما را حفظ می‌کند. البته ویتامین ث کاربردهای قراوان دیگری نیز برای بخش‌های دیگر بدن شما دارد اما در این مقاله فرصتی برای توضیح درباره‌ی آن‌ها وجود ندارد. امیدواریم که پس از خواندن مقاله ویتامین ث و ۱۶ خاصیت معجزه آسای آن برای پوست و مو به هر آن چه که نیاز داشتید از تاثیر این ویتامین بر پوست و موی خود بدانید، رسیده باشید و هرگز از مصرف روزانه‌ی این ویتامین غافل نشوید چرا که برای حفظ سلامتی پوست و مویتان مصرف این ویتامین بسیار ضروری است.

بیشتر بخوانید:  درباره مراقبت های روزانه انواع پوست بیش تر بدانید