ویتامین های ضروری برای تقویت دستگاه گوارش چیست

لازم به ذکر است که بدن انسان باید به صورت روزانه مقدار معینی از ویتامین ها و مواد مغذی را دریافت کند در غیر این صورت مشکلات و بیماری هایی برای فرد ایجاد می شوند. امروز قرار است که با یک دیگر بررسی کنیم که ویتامین های ضروری برای تقویت دستگاه گوارش چیست.   اگر قصد دارید دستگاه گوارش خود را تقویت کنید ویتامین ب مصرف کنید. ویتامین ب ۱ عملکرد دستگاه گوارش بهبود می بخشد و سرعت هضم غذا را بالا تر می برد.  علاوه بر این اشتهای مصرف کننده را نیز بالا می برد‌. لازم به ذکر است که ب ۳ می تواند هورمون های موجود در بدن را تنظیم کند و کلسترول های بد موجود در بدن را کم کند. نکته ی مهمی که در رابطه با این ویتامین وجود دارد این است که این ویتامین موجب دریافت کربوهیدرات و پروتئین می شود. ویتامین ب ۱۲ را معمولا با نام کوبالامین می شناسند و انرژی فرد مصرف کننده را بالا می برد و به غیر از آن این ویتامین برای بیماری هایی هم چون آسم، دیابت، افت حافظه و نازایی نیز موثر هستند.  از دیگر ویتامین های ضروری برای تقویت دستگاه گوارش می توان به موارد زیر اشاره کرد پس در ادامه مقاله با سایت داروبیار همراه باشید

ویتامین آ مصرف کنید

ویتامین آ علاوه بر تقویت دستگاه گوارشی  سیستم ایمنی بدن را به مقدار قابل توجهی بالا می برد و از مشکلات عضلانی و بینایی نیز جلوگیری می کند.  شما می توانید از ویتامین دی نیز برای تقویت دستگاه گوارش خود کمک بگیرید.  از دیگر ویتامین های جا مانده از بخش قبل می توان به ویتامین هایی هم چون ویتامین ب ۶ و ب ۷ اشاره کرد. این ویتامین ها کربوهیدرات و پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می کنند.

بیشتر بخوانید:  درباره مراقبت های روزانه انواع پوست بیش تر بدانید

ویتامین های ضروری برای تقویت دستگاه گوارش چیست

از فیبر غافل نشوید

یکی دیگر از مواد مغذی که برای تقویت دستگاه گوارش لازم است فیبر است. غلات ، سبزیجات،  حبوبات و میوه ها سرشار از فیبر هستند. شایان ذکر است که دو نوع فیبر وجود دارد.

  • فیبر محلول : این نوع فیبر در آب حل می شود و در روده ژل تولید می کند. شما می توانید این نوع فیبر را در آجیل، سبوس جو و حبوبات پیدا کنید.
  • فیبر غیر محلول: این نوع فیبر می تواند ۲۰ برابر وزن خود را آب جذب کند و این گونه مشکل یبوست از بین می رود . این نوع فیبر در سبوس گندم ، غلات و سبزی موجود است و از بروز بیماری های هم چون دیورتیکولیت، هموروئید و سندروم روده جلوگیری می کند.

پروبیوتیک نیز به دستگاه گوارش کمک می کند

پروبیوتیک نیز همان باکتری مفیدی است که داخل دستگاه گوارش هستند و موجب جذب مواد مغذی می شود.  این پروبیوتیک باعث بالا رفتن سیستم ایمنی می شوند و بیماری IBS را درمان می کند.  شما می توانید پروبیوتیک را بیش تر در لبنیاتی هم چون شیر و ماست پیدا کنید. در بخش بعد نیز به یک نکته ی مهم در رابطه با بهتر کار کردن دستگاه گوارش می پردازیم پس لطفا بخش بعد را نیز با دقت بخوانید.

ویتامین های ضروری برای تقویت دستگاه گوارش چیست

چربی را از لیست غذایی خود حذف کنید

لازم به ذکر است که چربی موجب بروز یبوست می شود و قطعا می دانید که یبوست مشکلات زیادی در پی دارد. اگر مایل هستید که از بروز این مشکل جلوگیری کنید مصرف چربی را کنار بگذارید زیرا چربی سرعت هضم غذا را کم می کند. گوشت یکی از مواد غذایی است که هر کسی  به خاطر پروتئین موجود در آن مجبور به استفاده ی آن است. اگر قصد دارید از گوشت قرمز در برنامه غذایی خود  استفاده کنید باید گوشت قرمز بدون چربی مصرف کنید. علاوه بر این ها باید بدن خود را با کمک آب هیدراته کنید ‌. اگر به طور منظم آب مصرف کنید دستگاه گوارشتان به درستی کار می کند. ورزش کردن نیز یکی دیگر از کار هایی است که باید برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش خود انجام دهید.  اگر قصد دارید سالم زندگی کنید و از بروز بیماری های ممکن جلوگیری کنید همین حالا یک برنامه غذایی اصولی و سالم برای خود بنویسید و  تمام موارد بالا را در آن قرار دهید . شایان ذکر است که شما می توانید در این امر از یک پزشک نیز کمک بگیرید.