چه موقع باید تست hpv داد؟
چه موقع باید تست hpv داد؟

تست زگیل تناسلی راه مطمئن برای آلودگی قطعی با این عفونت مقاربتی می‌باشد. به دلایل مختلف امروزه شاهد افزایش تعداد بیمارانی هستیم که آلودگی که با اچ پی وی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروخانه آنلاین داروبیار همراه باشید

انواع مختلفی از hpv وجود دارد. اکثر آنها می‌توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی بشوند، ولی فقط تعداد اندک از این ویروس‌ها هستند که توانایی ایجاد تغییرات پیش‌سرطانی و بدخیمی‌های  دهانه رحم، دیواره واژن، کانال مقعدی، آلت تناسلی و دهان را دارا می‌باشند. با ما همراه باشید تا بگوییم انجام و تست اچ پی وی در چه افرادی و در چه مواقعی لازم است.

چه موقع باید تست اچ پی وی داد؟

تستی که برای شناسایی hpv انجام می‌شود نمایش می‌دهد که ویروس پاپیلومای انسانی در بدن فرد وجود دارد یا خیر. ولی اینکه چه افرادی بایستی این تست را بدهند، معمولاً افرادی که یکی از سه حالت زیر راه دارند پزشک مراجعه کرده‌اند مشمول انجام تست ردیابی اچ پی وی  خواهند بود:

  • گروه اول زنان و مردانی هستند که در نواحی تناسلی خود مثلاً در مدخل واژن، در روی لابیاها، یا اطراف کانال مقعدی (در زنان) و  روی آلت تناسلی( و روی کیسه بیضه در مردان) و در هر دو جنس در اطراف مقعد و کشاله ران‌ها و بالای ران و  حفره دهان زوائد مشکوک به زگیل تناسلی دارند.
  • گروه بعدی زنانی هستند که در طی انجام تست‌های غربالگری پاپ اسمیر در سلولهای دهانه رحم تغییرات غیر‌طبیعی در گزارش پاتولوژی شان  درج شده است.
  • گروه بعدی زنانی هستند که به سرطان تشخیص داده دهانه رحم یا اصطلاحا کانسر سرویکس مبتلا شده اند..

اما در زنان تستی تحت عنوان تست غربالگری پاپ اسمیر داریم که طبق الگوریتم کشورها انجام می‌شود. گفته می‌شود در زنانی که فعالیت جنسی را آغاز کرده‌اند،دو سال بعد از آغاز فعالیت جنسی، انجام تست پاپ اسمیر باید آغاز بشود و مطابق با  پروتکل‌های استاندارد ادامه پیدا بکند. در حین  برداشتن نمونه و ارسال به آزمایشگاه در این غربالگری معمولاً پزشک درخواست تشخیص نوع اچ پی وی در صورت مثبت بودن عفونت را از آزمایشگاه می‌کند اصطلاحاً این آزمایش را hpv تایپینگ می‌نامیم. توجه داشته باشید که روش تشخیص عفونت‌های ویروسی مانند عفونت‌های باکتریال که عموماً از راه کشت در محیط‌های ویژه میسر می‌شود ساده و راحت نیست، تکنیک و تکنولوژی پیشرفته‌تری را می‌طلبد. لذا تعیین عفونت باید در آزمایشگاه‌های خاصی  انجام بشود تا بتوان به نتایج استناد کرد.

گاهی در مناطقی که دسترسی به آزمایشگاه معتبر برای اچ پی وی تایپینگ ندارند، معمولاً پزشک اگر در گزارش و نتایج تست پاپ اسمیر بیمارش گزارش و ماهیت غیرطبیعی مشاهده بکند یا اگر مراجعه‌کننده بالای ۳۰ سال داشته باشد آزمایش اچ پی وی را حتماً توصیه خواهد کرد.

نکته مهم که بایستی بدانید این است که ما در آقایان تست غربالگری معادل پاپ اسمیر در خانم ها نداریم. هرچند که در بعضی از کشورها نمونه از ترشحات کانال مقعدی در افراد هم‌جنس‌گرا بین آقایان گرفته می‌شود، این تست در کشور ما  رایج  نمی‌باشد.

بیشتر بخوانید:  بهترین مارک کاندوم در ایران

از موارد دیگر که برای آقایان تست اچ پی وی انجام می‌شود آقایانی  می باشند، که مثلاً مبتلا به اچ آی وی و نقص سیستم ایمنی هستند و زوائد مشکوک در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد یا دهان  دارند.

چه موقع باید تست hpv داد؟

عفونت با اچ پی وی:

عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی که گاهی ویروس زگیل تناسلی هم نامیده می‌شود در واقع امروزه شایع‌ترین بیماری منتقله از راه جنسی می‌باشد. اصلی‌ترین راه انتقال این عفونت داشتن رابطه جنسی غیر ایمن (عدم استفاده از کاندوم)، رابطه واژینال، رابطه مقعدی یا آنال و رابطه دهانی یا اورال با فرد آلوده است.

این ویروس بسیار مسری می‌باشد. به علت همراهی انواع این ویروس با بدخیمی‌های شایع مانند بدخیمی دهانه رحم در زنان رعایت نکات پیشگیری، انتخاب پارتنر سالم و مطمئن جلوگیری از عفونت با اچ پی وی نقش بسیار مهمی دارد.

آیا تست اچ پی وی جز آزمایش‌های قبل از ازدواج محسوب می‌شود؟

لازم به ذکر است که انجام آزمایش‌های خون رایج که قبل از ازدواج الزامیست  هیچ ربطی به اچ پی وی تایپینگ و یا آزمایش hpv ندارد. باید بدانید که در خون به عبارتی در پلاسما فقط آنتی‌بادی‌های این ویروس ردیابی خواهد شد و مشخص نیست که  وجود این آنتی‌بادی‌ها به علت عفونت حاد حال حاضر بیمار است یا قبلاً فرد دچار آلودگی شده و این آنتی بادی ناشی از عفونت قبل است .پزشکان و مراجع علمی معتبر ردیابی آنتی‌بادی‌های اچ پی وی در خون را توصیه نمی‌کنند.

آزمایش زگیل تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی در زنان چه اهمیتی دارد؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم، معمولاً در زنانی که دو سال از شروع رابطه واژینال‌شان گذشته است آغاز تست غربالگری پاپ اسمیر الزامی می‌شود. در این تست که بدون درد است و نیاز به  هزینه زیاد و زمان زیاد هم ندارد، با ابزار استریل و ویژه از دهانه رحم سلول‌های سطحی مخاطی  برداشت شده و سپس روشهای استاندارد روی لام فیکس می‌شود یا نمونه داخل مایع ویژه  برای انجام مطالعات پاتولوژیک به آزمایشگاه معتبر فرستاده می‌شود. در زمان قدیم معمولا تست پاپ اسمیر فقط  تغییرات بافت‌شناسی بررسی می‌شد. ولی امروزه در صورت درخواست پزشک معالج که به آزمایشگاه فرستاده می‌شود hpv تایپینگ  یا ردیابی نوع ویروس مولد آلودگی در فرد مبتلا نیز در گزارش درج می‌شود.

اینکه شما بعد از آغاز به انجام تست پاپ اسمیر در چه فاصله‌هایی باید این تست را تکرار کنید به سن شما و پاسخ نمونه قبلی شما بستگی دارد. بهتر است که این توالی را از پزشک خود سوال کنید. کنسر سرویکس یا دهانه رحم از جمله سرطان‌های شایع در کشورهای در حال توسعه می باشد. در ممالک توسعه یافته به علت اینکه تست غربالگری پاپ اسمیر در بانوان الزامی شده است، آمار افراد مبتلا به کنسر دهانه رحم در این کشورها در قیاس با سرطان دهانه رحم در کشور خودمان( که ممکن است افراد زیادی از اهمیت این آزمایش اطلاع نداشته باشند و یا خجالت و شرمساری را دلیل انجام ندادن این تست بیان کنند)، اختلاف قابل توجهی در تعداد مبتلایان وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  اسپری تاخیری را کجا بزنیم؟

دلیل دیگر این تفاوت الزامی بودن واکسن اچ پی وی و واکسن زگیل تناسلی در  ممالک پیشرفته دنیاست.

در اینجا لازم است یادآور شویم که ممکن است آلودگی به اچ پی وی در زمانی اتفاق بیفتد و برای ایجاد تغییرات مخاطی در دهانه رحم دیواره واژن کانال مقعد و مخاطب حفره دهان سالها زمان نیاز باشد. عفونت حال حاضر hpv اصلا معادل ابتلاء قطعی به کانسر  نخواهد بود. از طرف دیگر همه انواع اچ‌پی‌وی‌ها مولد تغییرات بدخیمی نیستند  و از طرفی هم درصد بسیار محدودی از زنانی که دچار آلودگی با اچ‌پی‌وی‌های پرخطر می‌شوند دچار تغییرات سرطانی خواهند شد.

 پس اگر به هر دلیل تست پاپ اسمیر شما از لحاظ عفونت hpv مثبت شده، لازم نیست  که ترس و نگرانی بیش از حد به خود وارد کنید.

اهمیت دیگر تشخیص hpv در زنان باردار است. توصیه می‌شود که طبق استانداردها قبل از اقدام به بارداری تست پاپ اسمیر و اچ‌پی‌وی تایپینگ در زنان انجام بشود. برای زنانی که دچار آلودگی به اچ پی وی هستند یا زگیل تناسلی قابل مشاهده بخصوص در دهانه و دیواره واژن دارند، الزامی است که زایمان از طریق سزارین انجام شود.

در چه مردانی آزمایش hpv انجام می‌شود؟

برخلاف زنان ما تست غربالگری در مردان نداریم که معادل پاپ اسمیر باشد. دسته‌هایی که در ادامه از آنها نام می‌بریم از جمله گروه‌هایی هستند که تست اچ پی وی از زوائد زگیل مانندو  ترشحات نوک آلت و ترشحات کانال مقعد  برای ردیابی عفونت استفاده می شود

*گروه اول مردانی هستند که هم جنس‌گرا بوده و رابطه مقعدی را تجربه می‌کنند. در این افراد ترشحات کانال مقعد برای ارزیابی عفونت احتمالی با اچ‌پی‌وی به آزمایشگاه ارسال می‌شود

*در مردان همجنسکرا و همچنین آقایانی که ‏hiv مثبت شده‌اند و مبتلا به ایدز هستند نیز تست فوق معمولاً انجام می‌شود.

چه موقع باید تست hpv داد؟

 تست نمونه‌برداری از زگیل تناسلی:

کاری که لازم است توضیح بدهیم این است که هر زایده پوستی مخاطی در ناحیه تناسلی معادل تشخیص زگیل تناسلی تلقی نمی‌شود. ما زوائد زیادی در ناحیه تناسلی داریم که از لحاظ ظاهری ممکن است ویژگی‌های معمول یک زگیل  تناسلی کلاسیک را داشته باشد. اول اینکه تشخیص زگیل تناسلی را به پزشک متخصص با تجربه بسپارید، چون چشم این افراد می‌تواند بین زواید افتراق بدهند. با این وجود ضایعاتی  وجود داردند  که حتی چشم یک پزشک متخصص باتجربه نیز در تشخیص آنها دچار شک می‌شود. در این موارد معمولاً برای تشخیص بهتر توصیه به نمونه‌برداری می‌شود. نمونه‌برداری از زگیل و نمونه‌برداری از پوست اطراف زگیل از جمله مواردی هستند که کمک می‌کنند که زگیل‌ها و سایر ضایعات پوست مخاطی ناحیه تناسلی افتراق داده بشوند.

بیشتر بخوانید:  معرفی انواع طعم های کاندوم

در برخی مطالعات آمده است که با آزمایش دی‌ان‌ای و نمونه‌برداری از پوست آلت تناسلی، ادرار مایع منی، ناحیه ختنه‌گاه ،پوست نزدیک سر آلت تناسلی، پوست دور مقعد و کانال مقعد در مردان امکان ردیابی وجود اچ‌پی‌وی ممکن است وجود داشته باشد.

تفسیر نمونه:

نمونه برداری در زمان بسیار کوتاهی  انجام می‌شود و نیاز به بی‌حسی و بیهوشی هم ندارد و زمان بسیار کوتاهی در حد چند دقیقه را به خود اختصاص می‌دهد بدون آنکه دچار عارضه شده باشید و مراقبت خاصی لارم باشد  خودتان به منزل برمی‌گردید و فعالیت‌های روزمره برای شما مجاز خواهد بود. فقط باید منتظر باشید که جواب تست از آزمایشگاه به دست‌تان برسد.

تفسیر تست پاپ اسمیر را حتماً با پزشک خودتان محول بکنید. از تفسیرخودسرانه  با استفاده از سرچ کردن در اینترنت پرهیز کنید.

خانمها  توجه داشته باشید که معمولا آزمایش پاپ اسمیر به عنوان تست غربالگری و تست اچ‌پی‌وی تایپینگ به صورت هم‌زمان انجام می‌شود، ولی در واقع دو تست کاملا جدا  محسوب می‌شود. پاپ اسمیر تستی است که تغییرات درون سلول‌های مخاط دهانه رحم شما را نشان می‌دهد، در حالیکه تست hpv تایپینگ وجود ویروس را در این سلول‌ها نشان داده و نوع  ان را مشخص خواهد نمود.. در آزمایشگاه‌های معتبر ردیابی انواع خاصی از hpv ها نیز میسر است. این دو تست کاملاً مجزا هم‌زمان انجام می‌شود که گاهی به اصطلاح Co-testing گفته می‌شود که معادل تست‌های هم‌زمان پاپ اسمیر به‌ علاوه اچ‌پی وی تایپینگ است.

سخن پایانی:

امروزه عفونت با ویروس زگیل تناسلی و اچ‌پی‌وی را به عنوان شایع‌ترین عفونت منتقله از راه مقاربت می‌شناسیم. به دلیل موثر بودن این ویروس و همراهی داشتن برخی از انواع آن با تغییرات پیش برخی و بدهی به خصوص در زنان انجام تست پاپ اسمیر به عنوان تست غربالگری مهم در زنان شناخته شده که گاهی با تست تعیین تایپ   hpv نیز هم‌زمان می‌شود. در مردان ما تستی رایج  معادل تست پاپ اسمیر نداریم، ولی گفته می‌شود درمردان دچار ایدز  یا مردان همجنس‌گرا با رابطه مقعدی،انجام نمونه برداری از ترشحاتی مانند مایع منی، ادرار، ترشحات کانال مقعدی، سطح پوست آلت تناسلی برای تشخیص عفونت hpv ممکن است کارساز باشد. انجام تست را به پزشک متخصص خود بسپارید. حتما از پزشک در مورد توالی جلسات بعدی سوال کنید. هم‌چنین فقط به تفسیر پزشک‌تان ( به عنوان مرجع اصلی )تکیه کنید.