کاربرد پروتئین وی در بدن سازی چیست؟
کاربرد پروتئین وی در بدنسازی چیست؟

ورزشکاران معمولا برای عضله سازی از انواع مکمل های بدنسازی استفاده می کنند، یکی از مکمل هایی که مورد استفاده قرار میگیرد، پروتئین وی است که در بین بدنسازان و ورزشکاران بسیار پر طرفدار است. پروتئین وی همان مایع شفافی است که هنگام خرید برخی پنیرها روی پنیر ها میبینید و فکر می کنید زائد است و باید دور ریخته شود. این مایع را که حاصل از تولید پنیر است جدا کرده و سپس از آن پودر پروتئین وی تهیه می کنند. پروتئین وی پروتئین شیر نیز نام برده می شود. شیر از دو نوع پروتئین تشکیل شده است: یکی کازئین ودیگری آب پنیریا  پروتئیین وی،پروتئین وی را می توان از کازئین موجود در شیر جدا کرد  یا به عنوان محصول جانبی از پنیر تولید نمود. پروتئین وی 9 آمینو اسید ضروری بدن را در خود دارد و از انواع ریز مغذی ها تشکیل شده است، بنابراین پروتئین کاملی است که در ادامه به معرفی کاربرد پروتئین وی در بدنسازی اشاره می شود.

کاربرد پروتئین وی در بدن سازی چیست؟

کاربرد پروتئین وی

پروتئین وی یک مجتمع پروتئینی مشتق شده از شیر، به عنوان یک مکمل کاربردی با تعدادی از فواید سلامتی مورد توجه قرار گرفته است. اجزای بیولوژیکی آب پنیر، از جمله لاکتوفرین، بتا-لاکتوگلوبولین، آلفا-لاکتالبومین، گلیکوماکروپپتید و ایمونوگلوبولین ها، طیف وسیعی از خواص تقویت کننده سیستم ایمنی را نشان می دهند.  علاوه بر این، پروتئین وی، این توانایی را دارد که به عنوان یک آنتی اکسیدان، ضد فشار خون، ضد تومور، کاهش چربی خون، ضد ویروس، ضد باکتری و عامل کیلیت عمل کند.
مکانیسم اولیه ای که تصور می شود پروتئین وی از طریق آن اثرات خود را اعمال می کند، تبدیل درون سلولی اسید آمینه سیستئین به گلوتاتیون، یک آنتی اکسیدان قوی درون سلولی است. تعدادی از آزمایشات بالینی با استفاده از پروتئین وی در درمان سرطان، HIV، هپاتیت B، بیماری های قلبی عروقی، پوکی استخوان و به عنوان یک عامل ضد میکروبی با موفقیت انجام شده است. پروتئین وی نیز در عرصه عملکرد و افزایش تمرینات مفید است.
برای مشاهده قیمت مکمل های بدنسازی داروخانه آنلاین داروبیار کلیک کنید.

تاثیر پروتئین وی در بدنسازی و کاهش وزن

مصرف پروتئین وی همراه با انجام تمرینات ورزشی به بهبود سنتز پروتئین عضلانی کمک شایان توجهی می کند و در رشد عضلات تاثیر به سزایی دارد.مطالعه ای در مجله ی بین المللی تعذیه و متابولیسم ورزش درمورد کاربرد پروتئین در بدن سازی ثبت شده است، در این مطالعه که  دو گروه از مردان بدن ساز که یک گروه همراه با تمرینات بدن سازی پروتئین وی مصرف نموده اند و یک گروه نه،مورد بررسی قرار گرفته اند نشان داد مصرف پروتئین وی همراه با ورزش های مقاومتی بدن سازی در مقایسه عدم مصرف آن ها قبل از تمرین مفید تر است و برای افزایش عضلات بسیار مفید است. بنابرین پروتئین وی با بیشترین مقدار پروتئین در حجم گیری عضلات نقش مهمی دارد.

بیشتر بخوانید:  مهم ترین تاثیر و فواید گینر که باید بدانید

آیا پروتئین وی حجم می دهد؟

همانگونه که اشاره کردیم یکی از مکمل هایی که در  بدنسازی و برای افزایش حجم عضلات مصرف می شود پروتئین وی است. از میان انواع پروتئین های وی، پروتئین وی ایزوله به دلیل اینکه بیشترین مقدار پروتئین وی را دارا می باشد و هضم آن بسیار آسان است  طرفدار بیشتری دارد. پروتئین وی از تحلیل رفتن ماهیچه ها بعد از ورزش جلوگیری می کند و چربی ها را کاهش می دهد. مصرف پروتئین وی در کنار تمرینات بدن سازی ذخیره ی آمینو اسید ها را در ماهیچه ها افزایش می دهد و در نتیجه از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری می کند. با توجه به تحقیقات انجام شده پروتئین آب پنیر یا همان پروتئین وی در مقایسه با پروتئین هایی مثل کازئین و سویا کاربرد بیشتری در رشد عضلات دارد.

کاربرد پروتئین وی در بدن سازی چیست؟

مکانیسم اثر پروتئین وی

پروتئین وی حدود 25 تا 50 گرم پروتئین روزانه ی پروتئین مورد نیاز ورزشکاران را تامین می کند. این پروتئین با طعم های مختلف در بازار است و همراه باشیر و آب و انواع آبمیوه مصرف می شود و از محبوب ترین مکمل ها بین ورزشکارانی که به دنبال غضله سازی هستند است. این پروتئین با تحریک ترشح هرمون های آنابولیک همچون انسولین باعث افزایش رشد عضلات می گردد.