16 دلیل که نشان می دهد فرزند شما کمبود ویتامین D دارد
16 دلیل که نشان می دهد فرزند شما کمبود ویتامین D دارد

 

ویتامین دی یکی از مهمترین ویتامین ها است که همه انسان ها از طریق یک منبع محیطی یعنی نور خورشید می توانند بدون محدودیت به آن دسترسی پیدا کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروبیار همراه باشید .

با قرار گرفتن کافی در معرض نور خورشید و استفاده از لبنیات غنی شده با ویتامین ِD  می توانید شیوع کمبود ویتامین D را کاهش دهید. کمبود ویتامینD  یک مشکل شایع در بسیاری از جمعیت‌ها، مخصوصا در کودکان کم سن، زنان و کسانی که به دلایل جسمی به مدت کافی در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند هست.

ویتامینD

ویتامینD در نور آفتاب قابل دریافت است و برای رشد کودکان حیاتی است. کمبود ویتامین D در کودکان باعث نرمی استخوان ،سیستم ایمنی ناسالم ،عفونت و آرتریت در نوجوانی میشود. کسانی که پوست روشن دارند با قرار گرفتن در معرض آفتاب جبران می‌شود. افرادی که پوست روشن دارند ویتامین D لازم برای بدنشان را، در حین انجام فعالیت‌های روزانه بیرون از خانه از تابش مستقیم نور خورشید دریافت می‌کنند.

افرادی که پوست تیره دارند، باید زمان بیشتری را در زیر نور سپری کنند تا ویتامین D مورد نیاز بدنشان را جذب کنند البته این زمان طولانی‌تر در بعضی موارد به شش برابر افرادی که پوست روشن دارند هم می‌رسد و اگر چه رنگدانه‌های موجود در پوست این افراد آن‌ها را در برابر سرطان پوست محافظت می‌کند، اما با این وجود باید مراقب آفتاب سوختگی احتمالی باشند. کودکانی که پوست تیره دارند معمولاً در پاییز، بهار یا زمستان نیاز به ضد آفتاب ندارند.

16 دلیل که نشان می دهد فرزند شما کمبود ویتامین D دارد
16 دلیل که نشان می دهد فرزند شما کمبود ویتامین D دارد

عوامل ایجاد کننده کمبود ویتامین D در کودکان

پوشیدن لباس های به رنگ تیره_قرار نگرفتن درمعرض نور خورشید_استفاده نکردن از غذاهای حاوی ویتامین D مانند تخم مرغ_رشد بسیار سریع کودک مثلا :کودکانی که با وزن کم متولد می شوند و پس از تولد رشد سریعی دارند در صورت عدم دریافت ویتامین d به مقدار کافی دچار کمبود این ویتامین می شوند_کودکان دارای بیماری های خاص که به علت عدم جذب ویتامین D دچار کمبود این ویتامین می شوند. مثلا در انواع بیماری هایی که با سوء جذب چربی همراه هستند.

بیشتر بخوانید:  عوارض و خواص قرص ویتامین ث او پی دی فارما

16 دلیل که کمبود ویتامین دی را نشان می‌دهد

1- این کودکان زانوهای پرانتزی یا پاهای ضرب دری دارند.

2- به راحتی خسته می‌شوند و درد عمومی بدن دارند.

3- گرفتگی عضلات، تشنج و مشکلات تنفسی از علائم آن است.

4- استخوان جمجمه و پای این کودکان نرم است، به این دلیل ممکن است خمیده به نظر برسد.

5- این کودکان دردهای شدیدی در پا و عضلات‌ شان حس می‌کنند.

6- رشد ضعیف دارند و کوتاه قد هستند.

7- تاخیر در رشد دندان ها

8-کودک مستعد عفونت‌های مختلف مانند عفونت‌های تنفسی، عفونت‌های روده‌ای و سل ریوی هستند.

9-با کمبود این ویتامین، قفسه سینه کودک نرم می‌شود و تنفس به سختی صورت می‌گیرد.

10-این کودکان، پرش شدید پا دارند.

11- نرمی استخوان تشدید شود، موجب کمبود کلسیم در خون می‌شود. لازم است در این شرایط کودک بلافاصله در بیمارستان بستری شود.

12-تعریق بیش از حد سر، یکی از نشانه‌های کمبود ویتامین دی است.

13-در بعضی از مواقع، کمبود ویتامین دی باعث ضعیف شدن عضلات قلب در کودکان می‌شود.

14- اغلب این کودکان بصورت مداوم مریض می‌شوند.

15-دیر نشستن و دیر راه افتادن  از نشانه‌های کمبود این ویتامین در کودکان است.

16-بد شکل شدن لگن بویژه در دختران که می‌تواند سبب تنگی لگن در آن‌ها شود.

چگونه می توان از ابتلای کودک به کمبود ویتامین D پیشگیری کرد ؟

پیشگیری بهتر از درمان است بهتر است کودک بدون لباس و برهنه برای مدت کوتاهی در زیر آفتاب بازی کند.کمبود ویتامین D در شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند با مصرف ویتامین D توسط مادر جبران می شود.

بیشتر بخوانید:  قرص زینک پلاس برای رشد مو

زمانی که بچه ها در حال رشد هستند غذاهای سرشار از مولتی ویتامین به آن ها بدهید. در صورتی که مشکوک بودید که آیا کودک شما مبتلا به فقر ویتامین D است یا خیر ،به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا برای او آزمایشی بنویسد.

نتیجه

ویتامین دی ویتامینی محلول در چربیست که نقش‌های بسیاری در بدن ایفا می‌کند و در تنظیم رشد سلول ها، عملکرد سیستم عصبی، عضلانی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد و در برابر التهاب و عفونت‌ها از بدن حمایت می‌کند. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که بین کمبود ویتامین دی و ابتلا به برخی سرطان ها، بیماری دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی ارتباطی وجود دارد.