عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان
عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان

نداشتن رابطه جنسی در بزرگسالان می‌تواند به دلیل مسائل ارادی یا غیر ارادی باشد. در مورد مسائل ارادی می‌توان به اعتقادات، اخلاق و مذهب اشاره کرد؛ در مقابل مسائل غیر ارادی شامل بیماری، اندوه (به دلیل جدایی عاطفی)، نبودن همسر یا دوری از او برای مدت زمان طولانی به دلیل ساعات کاری می‌‌شود. فرقی نمی‌کند دلیل نداشتن رابطه جنسی منظم در کدام دسته قرار بگیرد، در هر صورت ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. در این مقاله به بررسی عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان خواهیم پرداخت، با داروخانه آنلاین داروبیار همراه باشید.

عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان چیست؟

عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان

طبق نظر روان‌شناسان، اگر نداشتن رابطه جنسی ارادی باشد، عوارض جانبی آن کمتر از زمانی خواهد بود که فرد به دلایل غیرارادی وارد رابطه نمی‌شود اما در هر دو صورت ممکن است عوارض زیر خود را نشان دهد.

 1. استرس و اضطراب بیشتر

یکی از شایع‌ترین عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان، افزایش اضطراب و استرس است. زمانی که فرد رابطه جنسی برقرار می‌کند، مغز او اندورفین و اکسی توسین ترشح می‌کند که باعث ایجاد حس خوب می‌شوند، بنابراین در کاهش استرس و افزایش آرامش درونی نقش دارند. البته این موضوع تنها برای شرایطی صدق می‌کند که رابطه با میل خود شخص انجام گرفته و حین انجام آن هیچ استرسی نداشته باشد.

اگر رابطه خوب نباشد، یا اگر رابطه جنسی برای هدف دیگری باشد (پنهان کردن مشکلات دیگر یا برای رسیدن به بارداری)، فعالیت جنسی می‌تواند تبدیل به علت استرس شود؛ که خود این یک مشکل بزرگ است. به جز این موارد، در حالت کلی افرادی که دارای روابط جنسی سالم هستند، نسبت به کسانی که روابط جنسی ندارند، متحمل استرس کمتری می‌شوند.

 1. کاهش میل جنسی

انسان تعدادی نیاز ضروری مانند خوردن، آشامیدن یا خوابیدن دارد که در صورت نپرداختن به هر کدام از آن‌ها، بدن سیگنالی مبنی بر گرسنگی، تشنگی یا کمبود خواب می‌دهد. در مورد میل جنسی دقیقاً برعکس این حالت اتفاق خواهد افتاد. نداشتن رابطه جنسی باعث نمی‌شود بدن علائمی مبنی بر نیاز به آن بدهد، بلکه به مرور زمان میل جنسی را کاهش می‌دهد.

 1. سیستم ایمنی ضعیف‌تر

مطالعه‌ انجام گرفته در سال 2004 نشان داد، بدن افرادی که زندگی جنسی فعال‌تری دارند، سطوح بالاتری از ایمونوگلوبولین A تولید می‌کند. ایمونوگلوبولین A آنتی‌بادی اصلی موجود در ترشحات مخاطی بدن مانند بزاق، اشک و ترشحات دستگاه تنفسی و گوارشی است. سطح پایین‌تر این آنتی‌بادی در بدن خطر سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد؛ در نتیجه سیستم ایمنی ضعیف‌تر را می‌توان یکی از عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان در نظر گرفت.

 1. سست شدن پیوند زناشویی

داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی‌ باعث بهبود رابطه طرفین شده و محبت بین آن‌ها را بیشتر می‌کند. زوج‌هایی که رابطه جنسی ندارند، احساس می‌کنند که فاصله‌ای بین‌شان وجود داشته و به مرور زمان از یکدیگر دورتر می‌شوند. زوج‌هایی که رابطه جنسی کمی داشته یا اصلا با هم رابطه‌ای ندارند، رابطه‌ای مثل دو هم اتاقی پیدا کرده که منجر به از هم گسیختگی پیوند بین آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید:  علائم حساسیت به کاندوم و راه‌های درمان آن

عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان

 1. افزایش خطر ابتلا به اختلال نعوظ در مردان

نداشتن رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا به اختلال نعوظ را دو برابر کند. بر اساس برخی مطالعات انجام گرفته، هرچه انزال مردان کمتر باشد (صرف نظر از اینکه در رابطه جنسی با شخص دیگری هستند یا از طریق خودارضایی صورت می‌گیرد)، خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتر می‌شود. این تحقیق بر روی تقریباً 32000 مرد انجام شده و نتایج آن در سال 2016 منتشر شد.

 1. افزایش فشار خون

مطالعه‌ منتشر شده در سال 2006 در مجله پزشکی Biological Psychology نشان داد افرادی که رابطه جنسی منظم دارند، نسبت به افرادی که رابطه جنسی منظم نداشتند، از سطح فشار خون پایین‌تری برخوردار بودند. نتایج مشابهی در یک مطالعه سال 2003 یافت شد که بر اساس آن تماس فیزیکی بین زوج‌ها به کاهش فشار خون سیستولیک در موقعیت‌های استرس زا کمک می‌کند.

 1. کسالت یا ناراحتی فرد در محیط کار

فقدان رابطه جنسی در زندگی حتی می‌تواند عواقبی در محل کار داشته باشد. یک مطالعه کوچک در آمریکا نشان داد زوج‌هایی با زندگی جنسی فعال، در محل کار بسیار شادتر هستند. تحقیقات انجام شده زندگی 159 زوج متاهل را در طول 2 هفته مورد بررسی قرار دادد. کارمندانی که رابطه جنسی داشتند، روز بعد رضایت شغلی و تعهد بیشتری از خود نشان دادند.

 1. اختلال در خواب

یکی از عوارض نداشتن رابطه جنسی در مردان و زنان می‌تواند اختلال در خواب باشد. توقف رابطه جنسی می‌تواند خواب راحت را برای شما دشوارتر کند. از سمت دیگر تغییرات هورمونی که با فعالیت جنسی رخ می‌دهد، خواب را تسهیل می‌کند. ترکیب آرامش و احساسات مثبتی که بعد از ارگاسم به فرد دست می‌دهد، همراه با مواد شیمیایی آزاد شده، باعث خواب آلودگی می‌شود. علاوه بر این، داشتن روابط جنسی به کاهش سطح کورتیزول که با استرس مرتبط است، کمک می‌کند. اگر فرد رابطه جنسی داشته باشد، راحت‌تر به خواب رفته و درگیر بی خوابی نمی‌شود.

 1. آتروفی واژن

یکی از مشکلاتی که ممکن است در زنان به دلیل نداشتن رابطه جنسی ایجاد شود، آتروفی واژن است. با کم شدن یا نداشتن رابطه جنسی، واژن دچار خشکی شدید شده و به مرور زمان دیواره آن نازک‌تر می‌شود. به این اختلال نام آتروفی واژن را نسبت داده که دلیل بوجود آمدن آن کاهش میزان هورمون استروژن است.

 1. افزایش درد قاعدگی

افزایش درد پریودی یکی از دیگر از عوارض نداشتن رابطه جنسی است. بدن زنان پس از ارگاسم هورمون اندروفین ترشح می‌کند که باعث کاهش درد دوران قاعدگی می‌شود.

 1. ابتلا به عفونت ادراری

زمانی که رابطه جنسی برقرار می‌شود، عفونت‌های دستگاه ادراری وارد مجرای ادراری شده و دفع می‌شود. اگر فردی رابطه جنسی را متوقف کند، این عفونت در دستگاه ادراری باقی مانده و مشکلات متعددی ایجاد می‌کند. در واقع در صورت داشتن رابطه جنسی، میزان دفع عفونت‌ها افزایش خواهد یافت.